Skąd pochodzi kolor twojego bawełnianego ubrania? Czy jest to prawdziwa, naturalnie kolorowa bawełna, a może modyfikowany genetycznie wyrób?

Kupując ubrania z niepewnego źródła możemy wyglądać modnie, za to przy okazji zaszkodzić zdrowiu. Inspekcja Handlowa opublikowała w 2007 roku raport, z którego wynika, że 40% ubrań dostępnych w polskich sklepach budziło jakościowe zastrzeżenia. Jeden z produktów, koszulka dziecięca, zawierała formaldehyd. Jest to substancja często wchodząca w skład barwników, które są stosowane do farbowania ubrań. Formaldehyd ma silne, toksyczne działanie, właściwości alergiczne i rakotwórcze. Warto również wiedzieć, że niebezpieczeństwo podrażnienia może również zaistnieć podczas noszenia klasycznych, bawełnianych ubrań. Jak to możliwe?

Kolorowy paradoks bawełny

W dzisiejszych czasach baweÅ‚na ma maÅ‚o wspólnego z naturÄ…. MaÅ‚o kto zdaje sobie sprawÄ™, że ponad 90% sprzedawanych ubraÅ„ na Å›wiecie zostaÅ‚o uszytych z baweÅ‚ny modyfikowanej genetycznie. Choć GMO w przypadku baweÅ‚ny nie musi być samym zÅ‚em, gdyż taka baweÅ‚na nie jest tak intensywnie opryskiwana jak konwencjonalna,  w wyniku krzyżówek  genetycznych włókno baweÅ‚ny straciÅ‚o na miÄ™kkoÅ›ci i delikatnoÅ›ci. PozostaÅ‚a naturalność baweÅ‚ny jest  niszczona podczas procesu farbowania włókna. Zastosowanie silnych, chemicznych barwników, które nie blaknÄ… podczas prania, wpÅ‚ywa na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci samej baweÅ‚ny. KoÅ„cowy produkt, syntetycznie kolorowe ubranko dzieciÄ™ce czy bielizna, jest mieszaninÄ… pestycydów, wybielaczy, syntetycznych barwników oraz GMO. MateriaÅ‚, stykajÄ…c siÄ™ z delikatnÄ… skórÄ…, powoduje  u wrażliwych osób alergiÄ™  i podrażnienia.

Kupując ubranko dziecięce czy bieliznę, warto mieć na uwadze pochodzenie bawełny, jej sposób uprawy oraz jej sposób farbowania, które może wpłynąć na kondycję skóry. Najbardziej bezpiecznym wyborem są ubrania z bawełny organicznej. Taka bawełna nie ma nic wspólnego z GMO i rośnie na plantacjach, które nie są opryskiwane ani nawożone syntetycznymi nawozami. Problemem nadal pozostaje jednak farbowanie materiału. Jeśli certyfikowaną bawełnę organiczną zafarbujemy tradycyjnym, syntetycznym barwnikiem, zniszczymy w niej to, co naturalne, otrzymując w zamian ubranie nasączone chemią. Dlatego kupując ubrania z certyfikowanej bawełny organicznej zwracajmy uwagę na źródło pochodzenia koloru. Największy paradoks koloru w modzie jest jednak taki, że bawełna w cale nie musi być farbowana, gdyż w naturze może rosnąć w kolorze.

Powrót naturalnego koloru

Historia naturalnego koloru baweÅ‚ny rozpoczyna siÄ™ 25 lat temu w Stanach Zjednoczonych - wtedy Sally Fox rozpoczyna badania nad bardzo starymi, kolorowymi odmianami baweÅ‚ny, które zostaÅ‚y zastÄ…pione przez masowÄ… produkcjÄ™ biaÅ‚ego odcienia, idealnego do chemicznego farbowania. Tak naprawdÄ™ naturalnie kolorowa baweÅ‚na jest znana czÅ‚owiekowi od kilku tysiÄ™cy lat, ale pragnienie posiadania ubraÅ„ we wszystkich kolorach tÄ™czy sprawiÅ‚o, iż plantatorzy zaniechali uprawy kolorowych odmian.  Dziesięć lat badaÅ„ i silna determinacja Sally Fox pozwoliÅ‚a przywrócić na plantacje baweÅ‚nÄ™ w naturalnych odcieniach brÄ…zu, zieleni oraz beżu. PoczÄ…tkowo entuzjazm Sally Fox zostaÅ‚ brutalnie zweryfikowany przez Å›wiatowy rynek baweÅ‚ny, który jest przystosowany do uprawy wysokoplennej, biaÅ‚ej, genetycznie modyfikowanej baweÅ‚ny. Uprawa naturalnie kolorowej baweÅ‚ny wymaga zmiany sposobu uprawy roÅ›lin oraz innego podejÅ›cia do jej przetworzenia, co wymaga poniesienia pewnych nakÅ‚adów finansowych. Z biegiem czasu Sally znalazÅ‚a jednak wÅ›ród producentów baweÅ‚ny zwolenników swojej idei, którzy dostrzeli coraz wiÄ™kszy problem z podrażnieniami skórnymi wywoÅ‚anymi sztucznym farbowaniem materiaÅ‚u.

Obecnie możemy się cieszyć produktami z naturalnie kolorowej bawełny organicznej jedynie kilku producentów, którzy postanowili funkcjonować w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Warta uwagi jest pościel i ręczniki (EcoLiving), ubranka dziecięce oraz dodatki (Natural Colour Cotton) lub skarpetkami (Organic Treads). Niektóre z tych produktów są dostępne w Polsce. W przeciwieństwie do ubrań uszytych z farbowanej bawełny, naturalnie kolorowe ubrania są miękkie, delikatne w dotyku oraz przyjemnie pachnące, co szczególnie doceniają dzieci. Kolorowa bawełna nie farbuje prania oraz nie traci kolorów, dzięki czemu możemy się cieszyć dłuższą trwałością organicznych ubrań. Należy jednak pamiętać o praniu ubrań z certyfikowanej bawełny w proszku ekologicznym, który nie dopuści do wniknięcia we włókna syntetycznych substancji.

Jaka jest przyszłość naturalnie kolorowej mody? Za jakiś czas będziemy nosić certyfikowane, naturalnie kolorowe dżinsy, gdyż trwają badania nad uprawą niebieskiej bawełny. Z pewnością pojawi się więcej produktów z naturalnie kolorowej bawełny, szczególnie bielizny, która pozwoli zastąpić dotychczasową garderobę, ekologiczną. Jak widać, nie trzeba uciekać do chemii i syntetycznych barwników, aby odkryć kolor. Wystarczy czerpać z natury.





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile gotować karpia w galarecie

Wersja do druku