Polska jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników nadumieralności kobiet i mężczyzn przed 64 rokiem życia w Europie. Głównym powodem nadumieralności są choroby układu krążenia, które w Polsce obejmują ponad 50 % wszystkich zgonów.

Główne przyczyny nadumieralności spowodowanej chorobami układu sercowo-naczyniowego to:
1. Nadciśnienie tętnicze
2. Podwyższony poziom choresteloru
3. Niewłaściwe żywienie oraz wysokokaloryczna dieta:
•    nadmiar tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych,
•    przekraczajÄ…ca normy ilość soli,
•    brak warzyw i owoców w codziennej diecie,
•    niska ilość tÅ‚uszczów nienasyconych.

Czynniki te doprowadzają do nadmiernej produkcji wolnych rodników tlenowych, które powodują uszkodzenie układu krążenia przez hamowanie aktywności tlenku azotu oraz przyczyniają się do utleniania cholesterolu, który odkładając się, w naczyniach wieńcowych serca przyspiesza rozwój miażdżycy.

Ograniczanie produkcji nadmiernej iloÅ›ci wolnych rodników tlenowych powinno odbywać siÄ™ przez dostarczanie organizmowi bioflawonoidów, czyli substancji o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach antyoksydacyjnych – „wymiatajÄ…cych" wolne rodniki, dziaÅ‚ajÄ…cych rozkurczajÄ…co na mięśnie gÅ‚adkie naczyÅ„ krwionoÅ›nych oraz uszczelniajÄ…cych i wzmacniajÄ…cych Å›ciany naczyÅ„ krwionoÅ›nych.

W tym celu należy:
1. Spożywać 5 razy dziennie warzywa i owoce będące głównym źródłem bioflawonoidów
2. W przypadku braku warzyw i owoców w diecie stosować odpowiednią suplementację, która uzupełnia niedobory bioflawonidów i wpływa korzystnie na stan układu sercowo-naczyniowego, co udokumentowano w badaniach klinicznych.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku