Jednym z najczÄ™stszych problemów medycznych Polaków sÄ… choroby ukÅ‚adu krążenia – nadciÅ›nienie tÄ™tnicze, miażdżyca, zawaÅ‚ mięśnia sercowego oraz choroba niedokrwienna. Schorzenia te stanowiÄ… ponad 50% wszystkich zgonów.

Aby utrzymać serce w dobrej formie należy stosować wÅ‚aÅ›ciwÄ… profilaktykÄ™ – aktywny styl życia, odpowiedniÄ… dietÄ™ i suplementy wzmacniajÄ…ce funkcjonowanie ukÅ‚adu sercowo-naczyniowego. Umieralność spowodowana chorobami ukÅ‚adu krążenia w Polsce przekracza 50% wszystkich zgonów. Prawie co piÄ…ty zgon z powodu schorzeÅ„ serca dotyczy ludzi poniżej 64 roku życia. O ogromie zadaÅ„ zwiÄ…zanych z walkÄ… z epidemiÄ… chorób sercowo-naczyniowych w naszym kraju Å›wiadczy także fakt, iż standaryzowane wzglÄ™dem wieku wskaźniki umieralnoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stwa w Polsce sÄ… niemal 2-krotnie wyższe niż w krajach Unii Europejskiej. Polacy żyjÄ… krócej niż mieszkaÅ„cy krajów Europy Zachodniej. Zgodnie z danymi WHO przewidywana dÅ‚ugość życia nowo urodzonego mieszkaÅ„ca naszego kraju jest okoÅ‚o 7 lat krótsza niż mieszkaÅ„ca Szwajcarii. ZabójcÄ… nr 1 sÄ… w Polsce choroby ukÅ‚adu krążenia.

Co powoduje problemy z układem krążenia?

Wśród czynników zagrażających można wyróżnić kila najważniejszych:
•    Brak odpowiedniej profilaktyki i rozpoznawalnoÅ›ci schorzeÅ„. Nie leczone nadciÅ›nienie, wysoki poziom cholesterolu, które prowadzÄ… do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionoÅ›nych i które mogÄ… być przyczynÄ… zawaÅ‚u serca czy udaru mózgu. Dlatego konieczna jest odpowiednia edukacja spoÅ‚eczeÅ„stwa oraz profilaktyka rozpoczÄ™ta w mÅ‚odym wieku.
•    Nieodpowiednia dieta (nadmiar tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych oraz zbyt maÅ‚a ilość tÅ‚uszczów roÅ›linnych w pożywieniu, dieta uboga w warzywa i owoce). Nasza rodzima kuchnia i nawyki żywieniowe sÄ… przyczynÄ… wielu poważnych kÅ‚opotów w starszym wieku. Zjadamy za dużo tÅ‚uszczów pochodzenia zwierzÄ™cego, takich jak masÅ‚o, smalec, wieprzowina,  kieÅ‚basa, co z kolei powoduje problemy z podwyższonym poziomem „zÅ‚ego cholesterolu”. Zbyt maÅ‚o Polaków stosuje dietÄ™ Å›ródziemnomorskÄ… – optymalnÄ… dla zdrowia, czyli obfitujÄ…cÄ… w warzywa i owoce, ryby morskie i skorupiaki, oliwÄ™ z oliwek – źródÅ‚o nienasyconych kwasów tÅ‚uszczowych Omega-3.
•    NiewÅ‚aÅ›ciwy styl życia – (palenie papierosów, picie alkoholu, wysoki poziom cholesterolu we krwi, stres, brak aktywnoÅ›ci fizycznej). Regularne ćwiczenia fizyczne lub 30 minutowy spacer w ciÄ…gu dnia to podstawa zdrowego stylu życia, do tego unikanie używek (alkohol, papierosy) odpowiednia dieta i niwelowanie negatywnych skutków stresu.

JeÅ›li zastosujemy siÄ™ do powyższych wskazówek, możemy zminimalizować ryzyko chorób ukÅ‚adu sercowo-naczyniowego aż o 50%! Można także wspomóc siÄ™ odpowiedniÄ… suplementacjÄ… np. preparatem – Polikardonox – przygotowanym na bazie suchego ekstraktu owoców aroni, L –argininy oraz suchego ekstraktu z nasion wiesioÅ‚ka dziwnego.  

Najczęstsze choroby układu krążenia

JednÄ… z najważniejszych chorób ukÅ‚adu krążenia jest nadciÅ›nienie tÄ™tnicze. Schorzenie stanowi problem spoÅ‚eczny głównie u osób po 65 roku życia, jednak rozpoczyna siÄ™ w wieku 30-40 lat. Choroba charakteryzuje siÄ™ stale podwyższonym ciÅ›nieniem tÄ™tniczym krwi. Objawia siÄ™ rannymi bólami gÅ‚owy w okolicy potylicy, nadmiernÄ… pobudliwoÅ›ciÄ…, bezsennoÅ›ciÄ…. Odczuwalne jest koÅ‚atanie serca, bóle wieÅ„cowe oraz obserwuje siÄ™ zaczerwienionÄ… twarz, szyjÄ™, klatkÄ™ piersiowÄ…. Leczona daje siÄ™ kontrolować, ale tak naprawdÄ™ jest chorobÄ… nieuleczalnÄ…. Powoduje poważne powikÅ‚ania – do głównych należy choroba wieÅ„cowa i zawaÅ‚ mięśnia sercowego, udar mózgu, niewydolność serca. InnÄ… mocno rozpowszechnionÄ… chorobÄ… jest choroba wieÅ„cowa serca (choroba niedokrwienna serca). Jej przyczynÄ… jest zatykanie tÄ™tnic wieÅ„cowych przez blaszki miażdżycowe. Do serca dochodzi wtedy mniej krwi oraz tlenu, pojawiajÄ… siÄ™ dolegliwoÅ›ci (ból i duszność), komórki zaczynajÄ… gorzej pracować, a przy caÅ‚kowitym odciÄ™ciu krwi (zawaÅ‚) pojawia siÄ™ martwica. Pierwszymi objawami choroby wieÅ„cowej sÄ…: ból za mostkiem pojawiajÄ…cy siÄ™ po wysiÅ‚ku czy stresie, a ustÄ™pujÄ…cy w spoczynku; uczucie gniecenia i dusznoÅ›ci, palenia; ból promieniujÄ…cy do szczÄ™ki, żuchwy, do ramion. Nasilenie opisanych objawów i lÄ™k im towarzyszÄ…cy, poty i silny ból to charakterystyczne objawy zawaÅ‚u.Chorzy na zaawansowanÄ… miażdżycÄ™ tÄ™tnic wieÅ„cowych skarżą siÄ™ na charakterystyczne bóle w okolicy mostka z promieniowaniem do lewej rÄ™ki. Niepokój powinny budzić także bóle w klatce piersiowej i lewej rÄ™ce, pojawiajÄ…ce siÄ™ podczas wysiÅ‚ku fizycznego. JeÅ›li mimo bólu chory nie przerwie pracy może mu grozić nawet zawaÅ‚, którego objawem jest piekÄ…cy, palÄ…cy, rozrywajÄ…cy ból serca o dużym natężeniu za mostkiem, promieniujÄ…cy najczęściej do lewej rÄ™ki i szyi. Kiedy ból nie ustÄ™puje przez kilkanaÅ›cie minut i jest poÅ‚Ä…czony z lÄ™kiem, należy natychmiast wezwać pogotowie i jak najszybciej dotrzeć do szpitala. Niestety aż okoÅ‚o 30% chorych umiera na zawaÅ‚ serca, zanim znajdzie siÄ™ w szpitalu.

PamiÄ™tajmy o sercu – profilaktyka ukÅ‚adu krążenia

Znajomość problematyki chorób ukÅ‚adu krążenia w spoÅ‚eczeÅ„stwie jest czynnikiem istotnie wpÅ‚ywajÄ…cym na skuteczność programów profilaktycznych. Niestety, wiedza na temat czynników ryzyka choroby wieÅ„cowej i udarów mózgu oraz sposobów ich eliminacji jest niedostateczna wÅ›ród dorosÅ‚ych Polaków. Istnieje zatem ogromna potrzeba edukacji w tym zakresie — poczÄ…wszy od szkoÅ‚y podstawowej, na szerokiej kampanii medialnej z wykorzystaniem nowoczesnych zasad marketingu spoÅ‚ecznego skoÅ„czywszy.

Aby zadbać o właściwą profilaktykę należy pamiętać o kilku ważnych punktach.
•    regularne ćwiczenia fizyczne
•    odpowiednia dieta (spożywanie wiÄ™kszej iloÅ›ci warzyw i owoców, zamiast miÄ™sa i tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych)
•    unikanie używek (alkohol, papierosy)
•    ograniczenie zjadania nadmiernych iloÅ›ci soli kuchennej
•    unikanie nadmiernego stresu.
Ponadto warto pamiętać o systematycznych badaniach i stałym mierzeniu wskaźników, takich jak: poziom glukozy, cholesterol, ciśnienie, tętno, etc.
•    PrawidÅ‚owy poziom cholesterolu we krwi powinien być niższy od wartoÅ›ci 190mg/dl
•    PrawidÅ‚owy poziom cukru (glukozy) we krwi, mierzony na czczo, nie powinien przekraczać wartoÅ›ci 100 mg/dl
•    CiÅ›nienie nie powinno przekraczać wartoÅ›ci 140/90 mm Hg. Jeżeli przynajmniej w dwóch pomiarach przeprowadzonych w odstÄ™pie kilku dni ciÅ›nienie wynosi 140/90 mm Hg lub wiÄ™cej – rozpoznaje siÄ™ nadciÅ›nienie.
•    Obwód brzucha mierzony na wysokoÅ›ci pÄ™pka nie powinien przekraczać 102 cm u mężczyzn oraz 88 cm u kobiet. WartoÅ›ci wyższe Å›wiadczÄ… o otyÅ‚oÅ›ci typu brzusznego. OtyÅ‚ość brzuszna znacznie zwiÄ™ksza ryzyko chorób serca i naczyÅ„.
•    Co najmniej 30 minut, najlepiej codziennie, powinno siÄ™ przeznaczać na ćwiczenia fizyczne: marsze, spacery, jazdÄ™ rowerem i inne zajÄ™cia sportowo–rekreacyjne.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Miętus w śmietanie kalorie
Kiełbasa podwawelska kcal
Kiełbasa krakowska parzona kcal
Ile kalorii ma smalec
Ile kalorii ma kiełbasa zwyczajna
Ile kalorii ma kiełbasa z grilla
Ile kalorii ma makaron z kiełbasą
odchudzanie

Wersja do druku