Aż 61% Polaków nie ma zaufania do wody kranowej i deklaruje, że ma z nią jakiś problem. Najczęściej drażni nas stopień jej twardości, a także jej smak, zapach i zawarty w niej chlor. Gotowanie wody niekoniecznie rozwiązuje problemy, jakie mamy z tzw. kranówką, a eksperci radzą, że skutecznym sposobem poradzenia sobie z nimi może być filtrowanie wody.

Mieszkańcy dużych miast boją się kranówki

Z przeprowadzonego w czerwcu 2009 roku, na zlecenie firmy BRITA przez TNS OBOP, badania opinii publicznej wynika, że na problemy z kranówką częściej wskazują mieszkańcy dużych miast. W im większej miejscowości Polacy mieszkają, tym gorzej oceniają jakość wody kranowej w swoim domu i mniej jej ufają. Na picie wody prosto z kranu decyduje się jedynie co czwarta osoba mieszkająca w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców. Kiedy ponad połowa mieszkańców wsi gasi pragnienie nieprzegotowaną kranówką, mieszkańcy dużych miast uważają, że jedynie przegotowana jest bezpieczna do spożycia.

Nieuzasadniony strach przed kranówką

Nieufność wobec kranówki wynika czÄ™sto z faktu, że nie podoba nam siÄ™ jej smak i zapach. SÄ… one pochodnÄ… obecnych w wodzie kranowej zwiÄ…zków organicznych, sÅ‚użącego do jej uzdatniania chloru lub substancji, które znalazÅ‚y siÄ™ w niej w wyniku transportu do naszych domów wodociÄ…giem, tj. jak Å›ladowe iloÅ›ci metali ciężkich lub osady. Krajowe i unijne przepisy dot. wody pitnej okreÅ›lajÄ… dopuszczalne, nieszkodliwe dla zdrowia stężenia wymienionych substancji, których obecność w wodzie kranowej nie wpÅ‚ywa negatywnie na nasze zdrowie. „W powszechnym mniemaniu, jeÅ›li woda nieÅ‚adnie pachnie, wyglÄ…da lub smakuje, uważamy, że nie jest ona bezpieczna. To naturalne zachowanie, jednak w przypadku wody kranowej w Polsce, która speÅ‚nia normy Åšwiatowej Organizacji Zdrowia, nie ma powodów do obaw” -  mówi prof. Iwona Wawer z ZakÅ‚adu Chemii Fizycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. „Chociaż wyczuwamy obecność chloru w wodzie, jego stężenie jest minimalne i nie wpÅ‚ywa negatywnie na nasze zdrowie – wprost przeciwnie. Jest gwarantem bakteriologicznego bezpieczeÅ„stwa wody” – podkreÅ›la prof. Wawer.

Filtrowanie optymalizuje wodÄ™ kranowÄ…

Jak wynika z przeprowadzonego na zlecenie firmy BRITA badania opinii publicznej, niemal poÅ‚owa Polaków uważa, że rozwiąże problemy z wodÄ… kranowÄ… gotujÄ…c jÄ…. Tymczasem eksperci podkreÅ›lajÄ…, że gotowanie wody nie wpÅ‚ywa na zmianÄ™ jej chemicznego skÅ‚adu.  Jak podkreÅ›la prof. Iwona Wawer „JeÅ›li woda jest czysta bakteriologicznie, to jej gotowanie niczego nie da. W ten sposób nie pozbÄ™dziemy siÄ™ Å›ladowych iloÅ›ci różnych zwiÄ…zków chemicznych, które sÄ… w niej obecne, bo wytwarza je nasza cywilizacja. Nie ma siÄ™ co Å‚udzić, że gotujÄ…c wodÄ™ sprawimy, że bÄ™dzie smaczniejsza”. Skuteczniejszym od gotowania sposobem na poprawÄ™ jakoÅ›ci kranówki jest jej filtrowanie.  DziÄ™ki swoim wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciom filtry do wody potrafiÄ… niemal w 100% oczyÅ›cić wodÄ™ kranowÄ… z chloru oraz redukujÄ… jej tzw. twardość wÄ™glowanowÄ…, odpowiedzialnÄ… za powstawanie tzw. kamienia. DziÄ™ki nim woda kranowa, która speÅ‚nia kryteria wody pitnej jest zoptymalizowana pod wzglÄ™dem smaku i zapachu, który wpÅ‚ywa na smak i zapach napojów i potraw przygotowanych na jej podstawie. MieszkaÅ„cy Europy, którzy tak jak Polacy wskazujÄ… na problemy z wodÄ… kranowÄ…, od lat jÄ… filtrujÄ…. Jednak w naszym kraju jedynie 11% osób stosuje jakiÅ› system filtrujÄ…cy, chociaż na rynku dostÄ™pnych jest wiele rozwiÄ…zaÅ„. Dla przykÅ‚adu w Wielkiej Brytanii wodÄ™ filtruje 27% gospodarstw domowych, a w Szwajcarii 31%.  

„W przeciwieÅ„stwie do gotowania wody, jej filtrowanie usuwa inne zwiÄ…zki, które siÄ™ w niej znajdujÄ…, a co za tym idzie, dziÄ™ki filtrowaniu woda lepiej smakuje, lepiej wyglÄ…da i lepiej pachnie. Nie ma w niej chloru, pozbawiona jest drobnych zanieczyszczeÅ„ organicznych oraz oÅ‚owiu i odpowiedzialnych za powstawanie tzw. kamienia zwiÄ…zków wapnia i magnezu” – wyjaÅ›nia prof. Wawer, która przyznaje również, że stosuje dzbankowy filtr do wody w swoim mieszkaniu w bloku na warszawskich Stegnach.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku