Jedzenie poza domem, szczególnie latem, staje siÄ™ modne i na pewno wygodne. Wymaga jednak szczególnej ostrożnoÅ›ci i wyksztaÅ‚cenia w sobie zachowaÅ„ prohigienicznych. Jak wynika z raportu „Czysta serwetka?”, opracowanego na zlecenie marki Tork, najbardziej bezpieczne sÄ… lokale klimatyzowane, a jeÅ›li siÄ™gamy po serwetkÄ™, wybierajmy tÄ™ z zamkniÄ™tego pojemnika, na której znajduje siÄ™ dwa i pół razy mniej bakterii niż na serwetkach serwowanych w inny sposób.

Zaniedbania higieniczne stanowiÄ… poważne zagrożenie dla prawidÅ‚owego funkcjonowania naszego organizmu, a co za tym idzie – naszego bezpieczeÅ„stwa. Podstawowe zasady higieny powinny obowiÄ…zywać nas wszÄ™dzie, nawet mimo tego, że wiÄ™kszość mikroorganizmów znajdujÄ…cych siÄ™ w otoczeniu, nie zagraża bezpoÅ›rednio naszemu zdrowiu. IstniejÄ… jednak takie, którymi zakażenie może skoÅ„czyć siÄ™ poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak salmonella czy wirusowe zapalenie wÄ…troby typu A – twierdzi prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób WewnÄ™trznych, NadciÅ›nienia TÄ™tniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wybierz właściwy lokal

Wybór odpowiedniego lokalu jest pierwszÄ… rzeczÄ…, jakÄ… możemy zrobić, aby zadbać o higienÄ™ posiÅ‚ku. Bakterie i grzyby znajdujÄ…ce siÄ™ w powietrzu, osiadajÄ… siÄ™ na różnych przedmiotach. We wszystkich lokalach gastronomicznych, w których przeprowadzane byÅ‚y badania, stwierdzono obecność mikroorganizmów (grzybów i bakterii) - najmniej w lokalach zamkniÄ™tych i klimatyzowanych o maÅ‚ym natężeniu ruchu a ich nagromadzeniu najbardziej sprzyjaÅ‚a  otwarta przestrzeÅ„ i duże natężenie ruchu – twierdzi dr Hanka Boszczyk-Maleszak z Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadzajÄ…ca badania laboratoryjne do raportu „Czysta serwetka?”.  Kiedy wybierzemy już wÅ‚aÅ›ciwe miejsce, kluczowe znaczenie ma nasza higiena osobista i poziom czystoÅ›ci przedmiotów używanych w trakcie jedzenia posiÅ‚ku. NauczyliÅ›my siÄ™ zwracać uwagÄ™ na czystość przedmiotów, takich jak szklanki czy sztućce, ale wciąż nie zdajemy sobie czÄ™sto sprawy z tego, że bakterie mogÄ… wystÄ™pować także na rzeczach z pozoru czystych, takich jak serwetka. Jak pokazaÅ‚y wyniki badania, najbardziej higienicznÄ… formÄ… podawania serwetek sÄ… dyspensery, zamkniÄ™te pojemniki, z których wyciÄ…gajÄ…c tylko jednÄ… serwetkÄ™, nie dotykamy kolejnej.

Pięć zasad higieny

Odwiedzając lokale gastronomiczne, puby i restauracje, powinniśmy zastosować się do kilku prostych zasad, takich jak:
•    PamiÄ™taj o dokÅ‚adnym umyciu i osuszeniu rÄ…k przed każdym posiÅ‚kiem. Bakterie wystÄ™pujÄ…ce na dÅ‚oniach mogÄ… być przyczynÄ… poważnych chorób.
•    Zwracaj uwagÄ™ na czystość Twojego otoczenia. Bakterie wystÄ™pujÄ…ce
w zanieczyszczonym powietrzu łatwo osiadają na przedmiotach, np. na sztućcach, z których będziesz korzystać.
•    Spożywaj posiÅ‚ki w zamkniÄ™tych pomieszczeniach. Unikniesz wielu zanieczyszczeÅ„ nagromadzonych w powietrzu na zewnÄ…trz, np.: dwutlenku wÄ™gla, tlenku azotu, tlenku siarki, pyłów i metali ciężkich.
•    Zwróć uwagÄ™ na higienÄ™ podawania produktów, takich jak sztućce, serwetki, wykaÅ‚aczki. PamiÄ™taj, najmniej bakterii znajduje siÄ™ na przedmiotach dopiero wyjÄ™tych z opakowania. Im dÅ‚uższa ekspozycja na otwartej przestrzeni, tym wiÄ™cej bakterii może znaleźć siÄ™ na ich powierzchni.
•    Zachowania higieniczne powinny nas obowiÄ…zywać tak w czasie posiÅ‚ku, jak i bezpoÅ›rednio po nim. Jeżeli mamy możliwość, wybierajmy serwetki wyciÄ…gane pojedynczo z pojemnika. Taki sposób podania serwetek gwarantuje higienicznÄ… serwetkÄ™ za każdym razem.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Talerz zupy grzybowej kcal

Wersja do druku