W dzisiejszym Å›wiecie wiÄ™cej osób zagrożonych jest otyÅ‚oÅ›ciÄ… niż gÅ‚odem. Spożywanie niezdrowego jedzenia w nadmiernych iloÅ›ciach po prostu zabija. Istnieje jednak grupa ludzi, którzy mimo, że jedzÄ… wszystko w dowolnych iloÅ›ciach, nie tyjÄ…. Twórcy filmu dokumentalnego „Dlaczego chudzi nie tyjÄ…?” postanowili sprawdzić dlaczego tak siÄ™ dzieje.

Lody, hamburgery, czekolada i napoje gazowane to produkty wysokokaloryczne, które sÄ… najczÄ™stszÄ… przyczynÄ… otyÅ‚oÅ›ci. SpoÅ‚eczeÅ„stwa XXI wieku dosÅ‚ownie zajadajÄ… siÄ™ na Å›mierć. W czasie, gdy jedni tyjÄ…, inni wydajÄ… siÄ™ być odporni na „obrastanie tÅ‚uszczem”. Odkrycia tego dokonaÅ‚ w 1967 roku doktor Ethan Simms, który przeprowadziÅ‚ eksperyment w stanowym wiÄ™zieniu w Vermont. PoprosiÅ‚ 9 więźniów, aby jedli tyle, ile mogÄ…, aż do momentu, kiedy masa ich ciaÅ‚a wzroÅ›nie o 25%. Mimo ciężkiej diety, tylko 6 z 9 więźniów utyÅ‚o.

Twórcy dokumentu postanowili ponownie przeprowadzić eksperyment. Grupa studentów medycyny przez 4 tygodnie podwoiła ilość przyjmowanych kalorii. Czy wszyscy przybrali na wadze? Szwedzki naukowiec Fredrik Nystrom próbuje dowiedzieć się, co dzieje się z nadmiarem energii i kalorii w organizmach studentów. W tym samym czasie inny naukowiec doktor Carel le Roux obala kilka mitów związanych z utrzymywaniem wagi. Czy faktycznie kontrola tego, co się je i w jakich ilościach oraz regularne ćwiczenia zapewniają szczupłą sylwetkę? Czy też każdy ma swoją naturalną wagę, do której dąży organizm bez względu na ilość przyjmowanych kalorii i trybu życia. Carel le Roux zakłada, że organizm ludzki może odbierać przejście na dietę jako zagrożenie i, aby się bronić, zamiast przyspieszać metabolizm zwalnia go, co powoduje zbieranie się zapasów tłuszczu.

Obalając mity i odkrywając nowe fakty, twórcy filmu próbują ustalić, czy otyłość wynika z obżarstwa, czy wpływają na nią inne czynniki.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku