Osteoporoza jest chorobą społeczną, czemu wyraz dają badania epidemiologiczne. Wynika z nich, że w Polsce na osteoporozę cierpi ponad 6 mln ludzi, a zdiagnozowaną osteoporozę ma ponad 2 mln ludzi. O kości trzeba dbać jak najwcześniej. Od ich ukształtowania w młodości zależy ich dalszy los.

Czym jest osteoporoza

Osteoporoza polega na postÄ™pujÄ…cym ubytku masy kostnej i zaburzaniu struktury przestrzennej koÅ›ci.  
Kości zdrowego człowieka charakteryzują się dużą wytrzymałością i łamią się dopiero na skutek dużych sił występujących np. podczas upadku. Kości chorego na osteoporozę stają się porowate i kruche i mogą się łamać podczas zwykłego z pozoru niegroźnego upadku a nawet bez urazu, podczas wykonywania codziennych czynności. Złamania są charakterystyczne dla osteoporozy, toteż jeśli się przydarzą, może to być znak świadczący o jej występowaniu.

Mniej wiÄ™cej w wieku 30 lat nasze koÅ›ci osiÄ…gajÄ… masÄ™ szczytowÄ… i nastÄ™puje ich stabilizacja. Po 40. roku życia proces tworzenia koÅ›ci sÅ‚abnie i rozpoczyna siÄ™ ich powolne niszczenie, spada masa koÅ›ci. Rocznie tracimy ok. 0,5 – 1% minerałów. W przypadku osteoporozy ta strata jest dużo wiÄ™ksza i wynosi ok. 2-5% rocznie. Sama utrata minerałów nie jest przez nas odczuwalna. Ból pojawia siÄ™ wraz z deformacjÄ… bÄ…dź zÅ‚amaniem krÄ™gosÅ‚upa. Groźne dla nas jest osiÄ…gniÄ™cie tzw. progu zÅ‚amania czyli takiej utraty minerałów, która przyczynia siÄ™ do zÅ‚amaÅ„. Nie oznacza to, że wszyscy sÄ… tak samo narażeni na zÅ‚amania. Ważny jest pierwotny stan koÅ›ci. JeÅ›li byÅ‚y zdrowe, odpowiedniej budowy, to ryzyko zÅ‚amaÅ„ jest mniejsze. Z kolei niska masa kostna znacznie to ryzyko zwiÄ™ksza. ZÅ‚amaniom najczęściej ulegajÄ… krÄ™gosÅ‚up, kość promieniowa, żebra, kostki, miednica, kość ramienna.

Osteoporoza jest wywoÅ‚ywana przez tzw. czynniki ryzyka. Ich mianem okreÅ›lamy cechy dziedziczne oraz te zwiÄ…zane  zarówno z fizjologiÄ… naszego organizmu jak i trybem życia. Do najważniejszych z nich należą:
    osteoporoza wystÄ™pujÄ…ca u matki;
    wÄ…tÅ‚a budowa ciaÅ‚a;
    menopauza;
    podeszÅ‚y wiek;
    niewystarczajÄ…ca ilość wapnia w diecie;
    niedostateczny poziom aktywnoÅ›ci fizycznej;
    palenie papierosów;
    alkohol;
    leki powodujÄ…ce osteoporozÄ™.

Osteoporoza może być także konsekwencją innych chorób, jak np. cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Dzień Osteoporozy, który przypada w tym roku 24 czerwca, położy nacisk na profilaktykę, by ograniczać ryzyko wystąpienia choroby. Mówiąc o profilaktyce, mamy na myśli prawidłowo skomponowaną dietę z białkiem, wapniem i witaminą D. Powinno się ograniczyć spożywanie alkoholu i kawy. W nawyk powinno nam też wejść prowadzenie zdrowego trybu życia z aktywnością fizyczną na czele. Nie chodzi wcale o wyczynowe uprawienie sportu, ale o ruch na świeżym powietrzu.

Ból a osteoporoza

Ból świadczy o nieprawidłowościach występujących w naszym organizmie. Bolące kości czy kręgosłup nie oznaczają jeszcze osteoporozy. Utrata minerałów przez lata przebiega bezboleśnie. Dopiero potem pojawiają się bóle kostne rąk i nóg, kręgosłupa. Nie są to przeważnie bóle świadczące o osteoporozie lecz o zmianach zwyrodnieniowych stawów bądź kręgosłupa.Choć środki przeciwbólowe spożywane w niewielkich ilościach nie są niebezpieczne dla naszego organizmu, to stosowane przez dłuższy czas i w dużych dawkach mogą wywoływać wiele niepożądanych efektów. Konsekwencją takiej długoterminowej terapii jest niebezpieczeństwo pojawienia się objawów niepożądanych, jak choćby choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, hamowania odbudowy tkanki chrzęstnej. Szczególnie narażone na tego typu komplikacje są osoby cierpiące na zwyrodnienia stawów. Możemy wspomóc pracę i naturalną regenerację tkanki chrzęstnej stawów, poprzez odpowiednią suplementację (np. przyjmując preparat Artresan). Na rynku są dostępne bezpieczne produkty, które skutecznie pielęgnują i dbają o stawy.




Artresan – unikalna formuÅ‚a

Rezultaty badaÅ„ pozwoliÅ‚y na opracowanie unikalnych formuÅ‚ trzech postaci suplementu diety wspomagajÄ…cego odbudowÄ™ tkanki chrzÄ™stno-stawowej – Artresanu. Artresan zawiera w swoim skÅ‚adzie glukozaminÄ™, która korzystnie wpÅ‚ywa na strukturÄ™ i funkcjonowanie chrzÄ…stki stawowej. Jest produktem polskim - naturalnym suplementem diety zażywanym po posiÅ‚ku, trzy razy dziennie po 1 kapsuÅ‚ce przez 6-8 tygodni. AlternatywÄ… dla osób ceniÄ…cych sobie wygodÄ™ jest Artresan 1 a day. Ma on postać tabletki, którÄ… przyjmuje siÄ™ raz dziennie.  Aby dbać o stawy kompleksowo stworzono również krem Artresan Active, zawierajÄ…cy w swoim skÅ‚adzie glukozaminÄ™ wspartÄ… także siarczanem chondroityny. Krem przede wszystkim pomaga zÅ‚agodzić skutki urazów i kontuzji stawów u osób mÅ‚odszych, uprawiajÄ…cych sport, ale polecany jest także do masażu stawów u osób odczuwajÄ…cych dyskomfort w ich obrÄ™bie.

Profilaktyka we wczesnym okresie rozwoju organizmu ma na celu osiągnięcie szczytowej masy kostnej, natomiast ograniczanie czynników ryzyka w późniejszym okresie życia mogą pomóc zapobiec lub powstrzymać postęp choroby. Niemniej jednak tak jak w przypadku wielu innych chorób, które przebiegają we wstępnych etapach rozwoju w utajeniu najważniejsza jest regularna diagnostyka, zwłaszcza że w przypadku osteoporozy jest ona bezbolesna i szybka.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku