Nie od dziś wiadomo, że niektóre zioła potrafią mieć dla nas zbawienną moc i mogą być lekarstwem na wiele schorzeń, z jakimi, na co dzień się borykamy. Dodajemy je do potraw, wybieramy preparaty kosmetyczne, wzbogacone o ich skład. Dlatego może warto dowiedzieć się, jakie posiadają faktycznie właściwości i po jakie zioła możemy sięgnąć w razie różnych dolegliwości.
Wiele lat temu nasze babki, czy prababki wykorzystywały jedynie medycynę naturalną i domowe sposoby na wiele chorób. Nie od dziś wiadomo, że większość z tych zasad do teraz uznawane są za skuteczne i godne polecenia. Przede wszystkim, dlatego, że są mniej inwazyjne i nie powodują tak wiele efektów ubocznych, jak dzisiaj zażywane przez nas leki. Wystarczy jedynie, abyśmy poznali właściwości danych ziół, sposób ich przechowywania i przyrządzenia, a będziemy mogli leczyć i zapobiegać wielu chorobom. Nieznajomość tych zasad może być uboczne w skutkach, ponieważ nie prawidłowe przygotowanie i stosowanie może okazać się dla nas trujące. Trzeba pamiętać również o tym, że do spożycia nadają się zioła, które zebraliśmy najwcześniej w zeszłym roku.

Do najczęściej spotykanych na rynku kosmetycznym, jak i leczniczym sÄ… podane poniżej roÅ›liny i zioÅ‚a. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych i zapewne znanych Wam już wczeÅ›niej roÅ›lin i ziół,  ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci i jak możemy je wykorzystywać:

Babka lancetowata – liÅ›cie babki zawierajÄ… kwasy organiczne, saponiny, sole mineralne oraz witaminÄ™ C. DziaÅ‚a przeciwzapalnie, dezyfenkujÄ…co, wykrztuÅ›nie, przeciwkaszlowo, przyspiesza gojenie siÄ™ owrzodzeÅ„. Ma także dziaÅ‚anie przeciwpotliwe.

Bez czarny
– wykorzystywane sÄ… kwiaty i owoce bzu. Owoce zawierajÄ… sole mineralne, kwasy organiczne, witaminÄ™ A i C, oraz rutynÄ™, DziaÅ‚a moczopÄ™dnie, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, poprawia  przemianÄ™ materii

Dziurawiec
– stosowany jest w chorobach dróg żółciowych, wÄ…troby, zapaleniu dróg moczowych, zaburzeniu trawienia. Posiada dziaÅ‚anie rozkurczowe i uspokajajÄ…ce. Nie należy stosować go przed wyjÅ›ciem na sÅ‚oÅ„ce, ponieważ może wywoÅ‚ać uczulenie.

Kasztanowiec zwyczajny – posiada wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci kosmetyczne i lecznicze. Wykorzystywany w leczeniu żylaków żylaków oraz w  przypadku popÄ™kanych naczynek krwionoÅ›nych.

Krwawnik pospolity – dziaÅ‚a przeciwzapalnie, rozkurczowo, zwiÄ™ksza wydzielanie soków trawiennych, Å‚agodzi wzdÄ™cia i hamuje krwawienia. Stosowany Å‚agodzÄ…co w przypadku dolegliwoÅ›ci okoÅ‚o miesiÄ…czkowych, a także w przypadku nadciÅ›nienia tÄ™tniczego, problemów z pÄ™cherzem moczowym, problemów trawiennych.

Len zwyczajny / siemiÄ™ lniane – stosuje siÄ™ go osÅ‚aniajÄ…co na przewód pokarmowy. Posiada dziaÅ‚anie odżywcze, dziaÅ‚a ochronnie i zmiÄ™kczajÄ…co. Można stosować go jako maseczka do twarzy, do suchej i wrażliwej skóry, na zniszczone dÅ‚onie oraz jako dodatek do kÄ…pieli.

Mięta pieprzowa
– poprawia apetyt, zwiÄ™ksza wydzielanie soków trawiennych. Ma dziaÅ‚anie przeciwzapalne i dezynfekujÄ…ce.

Mniszek lekarski – poprawia trawienie, dziaÅ‚a przeciwcukrzycowo, moczopÄ™dnie. Poprawia trawienie, dostarcza organizmowi potasu.

Nagietek lekarski – stosowany w uszkodzeniach skóry, takich jak:  kontuzje, rany, wrzody, stÅ‚uczenia i obtarcia naskórka, żylakach odbytu, oparzeniach, ranach pooperacyjnych, odmrożeniach, wysypkach skórnych i innych. Przetwory z nagietka stosuje siÄ™ do celów kosmetycznych w postaci maseczek, mleczka, kremu, pasty, szamponu i olejku na cerÄ™ suchÄ…, Å‚uszczÄ…cÄ… siÄ™ i skÅ‚onnÄ… do infekcji, zaczerwienienia i pÄ™kania.

Perz – dziaÅ‚a moczopÄ™dnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgorÄ…czkowo, żółciopÄ™dnie. Stosowany jest w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, przy obrzÄ™kach wÄ…troby, zmniejszonym wydzielaniu żółci, kamicy żółciowej, hemoroidach, a  także w leczeniu chorób przemiany materii, w reumatyzmie, dnie moczanowej, trÄ…dziku i w poczÄ…tkowych stadiach cukrzyc.

Rumianek – Napar rumianku pomocny jest w stanach skurczowych żoÅ‚Ä…dka, jelit, zapaleniu nerek, dolegliwoÅ›ciach okoÅ‚o miesiÄ…czkowych. Posiada także lekkie dziaÅ‚anie uspokajajÄ…ce. Możemy podawać go dzieciom w postaci naparu, w przypadku wystÄ…pienia kolki. Stosowany jest także w kosmetyce, ze wzglÄ™du na dziaÅ‚anie Å‚agodzÄ…ce.

Skrzyp polny
- posiada działanie moczopędne, wzmacniające, przeciwkrwotoczne, uszczelniające naczynia krwionośne, krwiotwórcze, przeciwreumatyczne, pobudzające przemianę materii, przyspieszające gojenie, odtruwające, ściągające.
Związki krzemu utrzymują prawidłową elastyczność i odporność naskórka, błon śluzowych, tkanki łącznej i kości. Zapobiega osteoporozie.

Szałwia lekarska
- Reguluje pracę układu pokarmowego, obniża poziom cukru we krwi. Stosowana jest w zapaleniu błony śluzowej gardła i skóry. Działa antydepresyjnie, bakteriobójczo, gojąco, przeciwgrzybicznie.

Åšwietlik Å‚Ä…kowy – posiada dziaÅ‚nie przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, stosowany w schorzeniach oczu (np. zapalenie spojówek, zespół suchego oka), uszczelnia naczynia krwionoÅ›ne oczu. Napar reguluje dziaÅ‚anie ukÅ‚adu pokarmowego.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku