WiÄ™kszość z nas uważa, że szklanka mleka z miodem czy wino przed snem pomagajÄ… zdrowo spać. Nie mogÄ…c zasnąć, spÄ™dzamy w łóżku dÅ‚ugie godziny czekajÄ…c aż poczujemy siÄ™ senni, rano zamiast przy stole, Å›niadanie jemy w łóżku. - PopeÅ‚niamy mnóstwo bÅ‚Ä™dów, które przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na to, że gorzej Å›pimy czy nawet zaczynamy chorować na bezsenność – zaznacza dr n. med. MichaÅ‚ Skalski z Poradni Leczenia ZaburzeÅ„ Snu Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Jak wynika z badaÅ„ przeprowadzonych na zlecenie Lama Gold, niemal co drugi Polak po 40 roku  życia ma problemy ze snem, a blisko ¼ naszych rodaków regularnie niedosypia. Tymczasem zdrowy sen jest kluczem do prawidÅ‚owego funkcjonowania organizmu. O tym zdaje siÄ™ wiedzieć każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawÄ™ z tego, ile czynników ma wpÅ‚yw na jego prawidÅ‚owy przebieg. - W powszechnym przekonaniu funkcjonuje wiele mitów, które znieksztaÅ‚cajÄ… prawidÅ‚owe rozumienie tego zjawiska – wyjaÅ›nia dr n. med. MichaÅ‚ Skalski z Poradni Leczenia ZaburzeÅ„ Snu Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, ekspert kampanii edukacyjnej „Szlachetne zdrowie Lama Gold”.

Problemy ze snem narastajÄ…

NiewystarczajÄ…ca ilość snu jest zbyt rzadko rozpoznawanym problemem zdrowotnym, którego zakres bÄ™dzie narastaÅ‚ w przeciÄ…gu najbliższych lat. - WÅ›ród wszystkich problemów ze snem, bezsenność stanowi 90 proc. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków jest wynikiem jakiejÅ› innej choroby, jednak równie ważnÄ… grupÄ™ stanowiÄ… zaburzenia bÄ™dÄ…ce reakcjÄ… na otaczajÄ…ce nas Å›rodowisko. MówiÄ…c wprost, gdy jest nam w życiu źle – Å›pimy gorzej – mówi dr MichaÅ‚ Skalski z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Bezsenność może być naturalnÄ…, „fizjologicznÄ…” reakcjÄ… na jakÄ…Å› normalnÄ…, typowÄ… sytuacjÄ™ i nie musi być groźna, może jednak stać siÄ™ też przewlekÅ‚Ä… dolegliwoÅ›ciÄ…, wpÅ‚ywajÄ…cÄ… w bardzo negatywny sposób na nasz organizm.

NajczÄ™stszym powodem bezsennoÅ›ci jest stres oraz ból spowodowany rozmaitymi czynnikami. - W poczÄ…tkowym stadium bezsennoÅ›ci, przez pierwsze kilka dni sypiamy gorzej, ponieważ coÅ› nas boli, lub denerwuje. Ale po 2-4 tygodniach takiej bezsennoÅ›ci przygodnej zaczynajÄ… pojawiać siÄ™ nowe czynniki tzw. utrwalajÄ…ce bezsenność. Wpierw pojawia siÄ™ lÄ™k przed bezsennoÅ›ciÄ…, im wiÄ™cej nieprzespanych nocy, tym bardziej zaczynamy siÄ™ martwić, jak bÄ™dÄ… wyglÄ…daÅ‚y nastÄ™pne. Kolejnym etapem sÄ… podejmowane przez nas dziaÅ‚ania, które bardzo czÄ™sto w niewÅ‚aÅ›ciwy sposób wpÅ‚ywajÄ… na zmianÄ™ sytuacji – tÅ‚umaczy dr MichaÅ‚ Skalski, ekspert i opiekun merytoryczny kampanii „Szlachetne zdrowie Lama Gold”, skierowanej do studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w caÅ‚ej Polsce. - BÅ‚Ä™dem jest zbyt dÅ‚ugie leżenie w łóżku czy niepotrzebna walka o zaÅ›niÄ™cie. Do tego dochodzÄ… także bÅ‚Ä™dne i nadmierne obawy, gdy spodziewamy siÄ™, że na skutek bezsennoÅ›ci coÅ› zÅ‚ego stanie siÄ™ z naszym organizmem – dodaje opiekun merytoryczny kampanii.

Nie można liczyć na to, że przy silnym bólu przeÅ›pi siÄ™ 10 – 12 godzin, pamiÄ™tajmy że 5-6 godzin zupeÅ‚nie wystarcza do regeneracji organizmu. ZwiÄ…zane z bezsennoÅ›ciÄ… zamartwianie siÄ™ w nocy prowadzi do nadmiernego pobudzenia, podwyższonego napiÄ™cia ukÅ‚adu nerwowego oraz podwyższonego stanu różnych substancji zapalnych.

Jak radzić sobie z bezsennością?

W przypadku bezsenności krótkotrwałej wystarczy usunąć jej przyczynę, by problem ustąpił. Kłopot zaczyna się w momencie, gdy usunięcie przyczyny jest niemożliwe. Mimo to, jeśli pacjent cierpi z powodu choroby przewlekłej, to wcale nie oznacza, że jest skazany na bezsenność.

- Leczenie nie powinno ograniczać siÄ™ jedynie do podawania tabletek nasennych. Powinno iść w parze z odpowiedniÄ… terapiÄ… nastawionÄ… na usuwanie szkodliwych czynników powodujÄ…cych bezsenność. Najlepszym sposobem walki z bezsennoÅ›ciÄ… jest terapia nazywana poznawczo-behawioralna, która pozwala nam w peÅ‚ni wpÅ‚ynąć na to, jak ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ czynniki utrwalajÄ…ce bezsenność, czyli lÄ™k przed bezsennoÅ›ciÄ…, zachowania okoÅ‚osenne, przestrzeganie zasad higieny snu, nierealistyczne oczekiwania wobec snu czy przestrzeganie odpowiednich pór zasypiania i budzenia. Te wszystkie elementy sÄ… podstawÄ… leczenia bezsennoÅ›ci przewlekÅ‚ej bez wzglÄ™du na to, co jÄ… wywoÅ‚aÅ‚o. Farmakologia ma wyÅ‚Ä…cznie wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci wspomagajÄ…ce – mówi dr MichaÅ‚ Skalski, ekspert i opiekun merytoryczny kampanii edukacyjnej „Szlachetne zdrowie Lama Gold”.   

Jak mówi znane przysÅ‚owie „sen to zdrowie”, jest on integralnÄ… częściÄ… naszego życia. W taki sposób zostaliÅ›my skonstruowani, tak żyjemy, że 1/3 życia musimy przesypiać. Jest to cena jakÄ… pÅ‚acimy za tak rozwiniÄ™ty ukÅ‚ad nerwowy. Nasz organizm wykorzystuje jednak sen do mnóstwa różnych funkcji. DziÄ™ki temu, że Å›pimy gÅ‚Ä™boko, organizm wolniej siÄ™ starzeje, jesteÅ›my w stanie sprawniej, intensywniej funkcjonować w ciÄ…gu dnia, mamy niższy poziom depresji oraz niższy poziom lÄ™ku. Nasz mózg jest sprawniejszy, ponieważ dochodzi do fizycznej odbudowy tkanek, nie tylko mózgu ale i caÅ‚ego ciaÅ‚a. DziÄ™ki temu, że Å›pimy, utrwala siÄ™ nasza pamięć. Jednak nieszczęście naszych czasów polega na tym, że wszelkie zaburzenia zwiÄ…zane ze snem ludzie bardzo czÄ™sto „fundujÄ…” sobie sami. Nie doceniajÄ… roli snu i jego rangi, uważajÄ… że mnóstwo innych rzeczy jest ważniejszych od samego spania. Odbija siÄ™ to negatywnie na naszym zdrowiu i w konsekwencji prowadzi do choroby, choroby na wÅ‚asne życzenie.

Naucz się zdrowo spać

Zmiany nastroju, napiÄ™cie, depresja, agresywność, a nawet otyÅ‚ość (zbyt krótki sen powoduje wydzielanie hormonu wzmagajÄ…cego głód - twierdzÄ… uczeni z Chicago) – to tylko poczÄ…tek listy. Osoby, które cierpiÄ… na kÅ‚opoty ze snem, majÄ… wyższe tÄ™tno i wydzielajÄ… wiÄ™cej hormonu stresu, który zaburza pracÄ™ ukÅ‚adu odpornoÅ›ciowego, sÄ… wiÄ™c bardziej podatne na infekcje, szybciej rozwija siÄ™ u nich miażdżyca i cukrzyca. Niższy poziom melatoniny, która zwalcza wolne rodniki, może wpÅ‚ywać na rozwój nowotworów.

Człowiek pozbawiony snu przez 24 godziny funkcjonuje, jakby miał we krwi promil alkoholu. Także Ci, którzy regularnie skracają swój sen o jedną czy dwie godziny, po pewnym czasie będą się zachowywać jakby nie spali przez 2 doby, albo byli pijani. Przekładając problemy ze snem na miary materialne Amerykańska Narodowa Komisja Badania nad Zaburzeniami Snu oszacowała, że cena bezsenności może wynosić nawet 100 mld dolarów, a na jej wielkość wpływ ma m.in. spadek wydajności pracy, wypadki, częstsze korzystanie z usług medycznych. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Lama Gold co trzeci Polak po 30-stym roku życia zauważa, że zła jakość snu może być przyczyną pogorszonego funkcjonowania w ciągu dnia i złego humoru.

Aby nasz sen był zdrowy należy trzymać się kilku prostych zasad, których spełnienie gwarantuje jego prawidłowy przebieg:

•    KÅ‚adź siÄ™ do łóżka i wstawaj codziennie o tej samej porze, ale jeÅ›li nie możesz zasnąć, nie staraj siÄ™ za wszelkÄ… cenÄ™, lepiej poczytaj książkÄ™ trochÄ™ czasu, posÅ‚uchaj muzyki…
•    Unikaj drzemek w ciÄ…gu dnia, za wyjÄ…tkiem krótkich (krótsze niż 30 minut)
•    Weź gorÄ…cÄ… kÄ…piel na 2 godziny przed spaniem, pomoże Ci siÄ™ zrelaksować i odprężyć
•    Unikaj obfitych posiÅ‚ków na 2-3 godziny przed spaniem
•    Ustanów rytuaÅ‚ zwiÄ…zany z kÅ‚adzeniem siÄ™ spać np. idź na krótki spacer, później weź gorÄ…cÄ… kÄ…piel, zaparz zielonÄ… herbatÄ™ i poczytaj książkÄ™ czy posÅ‚uchaj muzyki
•    Zadbaj o warunki w jakich Å›pisz, sypialnia powinna być przewietrzona, Twoje miejsce do spania powinno być ciemne, ciche i wygodne, nie bez znaczenia pozostaje też staÅ‚a temperatura podczas snu i poÅ›ciel, w jakiej Å›pisz (np. poÅ›ciel weÅ‚niana Lama Gold)
•    Ä†wicz codziennie swoje ciaÅ‚o, unikaj jednak ostrych ćwiczeÅ„ na 2 godziny przed snem
•    Rzuć palenie lub unikaj palenia na kilka godzin przed snem
•    Nie pal, kiedy wybudzisz siÄ™ w nocy
•    Ogranicz spożycie napojów alkoholowych, alkohol choć poczÄ…tkowo pozwala siÄ™ zrelaksować, po pewnym czasie zachodzÄ…ce w organizmie reakcje pobudzajÄ… organizm, prowadzÄ…c do wybudzeÅ„ i odczucia lÄ™ku i niepokoju.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

wypoczynek

Wersja do druku