92% Polaków uważa, że niepalenie papierosów skutecznie chroni przed chorobami serca – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”. Pomimo to, 9 mln Polaków (1/4 populacji) to palacze . Åšwiatowy DzieÅ„ bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, jest dobrÄ… okazjÄ… do przeanalizowania skutków palenia i rozpoczÄ™cia walki z naÅ‚ogiem.

Palenie papierosów jest szkodliwe dla całego organizmu. Jednym z układów szczególnie narażonych na natychmiastowe skutki palenia jest układ krążenia. Nikotyna oraz substancje chemiczne zawarte w dymie i smole papierosowej prowadzą do zmian miażdżycowych w naczyniach, postępujących w szybkim tempie.

Zawarta w tytoniu nikotyna podnosi ciÅ›nienie tÄ™tnicze krwi i przyspiesza akcjÄ™ serca,  tlenek wÄ™gla, cyjanowodór, aceton, arsen, kadm, ołów, nitrozaminy oraz formaldehyd, znajdujÄ…ce siÄ™ w dymie tytoniowym, sÄ… odpowiedzialne m.in. za powstawanie nowotworów zÅ‚oÅ›liwych, zawaÅ‚y serca, udary mózgu, przewlekÅ‚Ä… obturacyjnÄ… chorobÄ™ pÅ‚uc oraz szybsze starzenie siÄ™ skóry.

Wypalanie paczki papierosów dziennie zwiÄ™ksza ryzyko zawaÅ‚u serca aż 4-krotnie. Palenie to drugi najważniejszy czynnik ryzyka wystÄ…pienia zawaÅ‚u mięśnia sercowego  – ostrzega doc. Tomasz Hryniewiecki, kardiolog, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” w zakresie chorób ukÅ‚adu krążenia. Toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym prowadzÄ… do przyspieszonego rozwoju miażdżycy w naczyniach wieÅ„cowych upoÅ›ledzajÄ…c w nich przepÅ‚yw krwi. Do serca dociera mniej tlenu i substancji odżywczych, a w sytuacji zablokowania przepÅ‚ywu krwi dochodzi o martwicy mięśnia sercowego (zwanej zawaÅ‚em).

Konsekwencje palenia dla serca

Palenie papierosów jest wymieniane jako pierwszy z czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca (ChNS), której konsekwencją może być zawał serca. Ścisłą korelację pomiędzy rozwojem choroby niedokrwiennej serca a obecnością czynników ryzyka tej choroby wykazały wyniki badania POL-MONICA. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne do modyfikowalnych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca zalicza m.in.:
-    palenie papierosów,
-    nadciÅ›nienie tÄ™tnicze,
-    podwyższone stężenie cholesterolu caÅ‚kowitego a zwÅ‚aszcza frakcji LDL we krwi,
-    podwyższone stężenie triglicerydów,
-    cukrzycÄ™,
-    wysokokalorycznÄ… dietÄ™, obfitujÄ…cÄ… w tÅ‚uszcze zwierzÄ™ce,
-    styl życia: maÅ‚Ä… aktywność fizycznÄ…, stres.

Wszystkie czynniki ryzyka chorób ukÅ‚adu krążenia, klasyfikowane jako modyfikowalne, można zwykle eliminować niewielkim wysiÅ‚kiem. Rezygnacja z palenia papierosów jest zmianÄ…, której pozytywne efekty bÄ™dÄ… najszybciej odczuwalne i widoczne – podkreÅ›la doc. Tomasz Hryniewiecki.

 Na podstawie analizy danych zebranych od 73122 osób w 2007 roku w ramach „Programu edukacyjnego dla pacjentów z rozpoznanÄ… chorobÄ… wieÅ„cowÄ… oraz pacjentów z czynnikami ryzyka jej wystÄ…pienia” stwierdzono obecność jednego lub dwóch czynników ryzyka rozwoju ChNS u 21 746 (57,8 %), a obecność trzech lub czterech czynnika ryzyka – u 15 896 (42,2%) osób.  

Dane epidemiologiczne potwierdzajÄ…, że wielu pacjentów obciążonych ryzykiem sercowo-naczyniowym, pomimo wyraźnych wskazaÅ„ lekarskich, nie rezygnuje z palenia papierosów, lekceważąc jego poważne konsekwencje. Szacuje siÄ™, że odsetek palÄ…cych wÅ›ród pacjentów kardiologicznych ciÄ…gle siÄ™ga 30%, a nawet 40%. Osoby nadal palÄ…ce tytoÅ„ po przebytym incydencie wieÅ„cowym majÄ… o okoÅ‚o 50% wiÄ™ksze ryzyko zgonu, w porównaniu z tymi które zaprzestaÅ‚y palenia tytoniu. Warto zatem jeszcze raz podkreÅ›lić, że zaprzestanie palenia tytoniu przez chorych na ChNS należy do najskuteczniejszych, a zarazem najbardziej efektywnych pod wzglÄ™dem ekonomicznym metod leczenia tej choroby  – mówi doc. Tomasz Hryniewiecki.

ZmieÅ„ nawyki – rzuć palenie

Wiosna jest dobrym momentem, aby pomyśleć o zdrowiu i kondycji serca. Zmianę złych przyzwyczajeń warto zacząć od rzucenia palenia.

Korzyści płynące z rezygnacji z nałogu dla Twojego układu krążenia:
-    Już po 2 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa organizm pozbywa siÄ™ szkodliwej nikotyny, powoli zmniejsza siÄ™ ciÅ›nienie krwi i rytm serca.
-    Po jednej dobie wydalany jest trujÄ…cy tlenek wÄ™gla.
-    Po 2 miesiÄ…cach naczynia krwionoÅ›ne zaczynajÄ… być znowu elastyczne.

Walka z nałogiem może być trudna. Warto zmodyfikować styl życia i konsekwentnie realizować postanowienia. Pozytywne myślenie i wiara w swoje możliwości są kluczem do sukcesu.

•    Zaobserwuj w jakich okolicznoÅ›ciach najczęściej siÄ™gasz po papierosa i staraj siÄ™ je ograniczyć. DziÄ™ki temu nie bÄ™dziesz narażać siÄ™ na chęć siÄ™gniÄ™cia po kolejnego.
•    Wyrzuć od razu wszystkie papierosy, jakie Ci pozostaÅ‚y. Pochowaj popielniczki i zapalniczki, tak aby nie przypominaÅ‚y Ci o możliwoÅ›ci zapalenia.
•    Planuj dokÅ‚adnie każdy dzieÅ„. Staraj siÄ™, aby Twoje dni byÅ‚y możliwie najbardziej zajÄ™te. Spotykaj siÄ™ ze znajomymi, idź do kina, do teatru, na spacer. Omijaj jednak miejsca, gdzie można palić, np. kawiarnie, kluby, restauracje, bary.
•    Nie zastÄ™puj papierosa jedzeniem. Z jednego naÅ‚ogu Å‚atwo wpaść w kolejny, którego konsekwencjÄ… może być nadwaga i otyÅ‚ość. JeÅ›li musisz siÄ™gnąć po coÅ› do jedzenia, wybierz warzywa. Pij dużo wody i Å›wieżych soków. DziÄ™ki nim nie przybierzesz na wadze, a poczucie gÅ‚odu zostanie zaspokojone.
•    Ä†wicz albo spaceruj na Å›wieżym powietrzu. Aktywność fizyczna nie tylko zapeÅ‚ni Ci czas, ale także poprawi Ci humor, wpÅ‚ynie pozytywnie na kondycjÄ™ Twojego organizmu, dotleni serce.
•    JeÅ›li sam nie dasz rady sobie z problemem, zgÅ‚oÅ› siÄ™ do po poradÄ™ do lekarza. Specjalista dobierze odpowiedniÄ… dla Ciebie metodÄ™ leczenia naÅ‚ogu.





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku