Woskowina oczyszcza, nawilża i osłania wnętrze ucha, ale jej zaleganie jest niewskazane, nie tylko z przyczyn estetycznych. Jeśli nie jest regularnie usuwana, z czasem twardnieje, tworząc tzw. korek woskowinowy. Zbyt długie jej utrzymywanie się lub niewłaściwe usuwanie, może spowodować nawet uszkodzenie słuchu.

Czop woskowinowy powstaje przy nadprodukcji woskowiny, a czyszczenie uszu patyczkami pogarsza tylko sprawÄ™, bo woskowina jest wtedy spychana w gÅ‚Ä…b przewodu sÅ‚uchowego. WedÅ‚ug badaÅ„ problem korków woskowinowych dotyczy od 2 do 6 procent populacji. Woskowina uszna to mieszanka lipidów. Jest produkowana przez gruczoÅ‚y Å‚ojowe przewodu sÅ‚uchowego zewnÄ™trznego i sÅ‚uży do ochrony naskórka wyÅ›cielajÄ…cego przewód sÅ‚uchowy i bÅ‚onÄ™ bÄ™benkowÄ…. W prawidÅ‚owych warunkach znajduje siÄ™ ona jedynie w części chrzÄ™stnej przewodu sÅ‚uchowego, nie przesuwa siÄ™ samoistnie do jego części kostnej – w pobliże bÅ‚ony bÄ™benkowej. Woskowina natÅ‚uszcza przewód sÅ‚uchowy zewnÄ™trzny, chroniÄ…c jego skórÄ™ przed drobnymi urazami i zapobiegajÄ…c przedostawaniu siÄ™ wody w gÅ‚Ä…b przewodu. DostajÄ…ce siÄ™ do ucha drobne ciaÅ‚a obce (np. czÄ…steczki kurzu) zostajÄ… unieruchomione, a nastÄ™pnie usuniÄ™te z ucha, dziÄ™ki mechanizmowi samooczyszczania.

U wielu osób nadmiar woskowiny zamiast  wypÅ‚ynąć  do przewodu sÅ‚uchowego zewnÄ™trznego, skÄ…d byÅ‚by wypÅ‚ukany, kumuluje siÄ™ w nim, gdzie zasycha w twardy czop, korek woskowinowy. A ten może spowodować niedosÅ‚uch. Podrażnienie powierzchni przewodu sÅ‚uchowego może też wywoÅ‚ać zapalenie powodujÄ…ce ból, opuchniÄ™cie, swÄ™dzenie i objawy infekcji.

Najczęstszymi objawami powstawania korka woskowinowego są: upośledzenie słuchu, ból, szum w uszach czy zawroty głowy. Powstawaniu woskowiny w nadmiernej ilości sprzyja:

- zwiększający się wraz z wiekiem zarost w przewodzie słuchowym zewnętrznym
- zmiana powodująca odkształcenie się przewodu słuchowego (wrodzona lub nabyta)
- korzystanie z aparatów słuchowych
- ciało obce w przewodzie słuchowym
- pÅ‚ywanie – „ucho pÅ‚ywaka”, czyli zapalenie ucha wewnÄ™trznego
- czyszczenie uszu za pomocą patyczków higienicznych
- częste stosowanie słuchawek (odtwarzacze muzyczne, telefony komórkowe) do małżowiny usznej

Jeśli mamy problem z nadmiarem woskowiny lub chcemy tego problemu uniknąć, warto sięgnąć po REMOWAX firmy Orion Pharma. Preparat doskonale penetruje do woszczyny, rozmiękcza i rozluźnia twardy korek woskowinowy, ułatwiając usunięcie.

REMOWAX może być stosowany u:
- małych dzieci
- osób starszych, skarżących się na niedosłyszenie
- osób z aparatem słuchowym
- osób często korzystających ze słuchawek
- osób aktywnie uprawiających pływanie (woda w uchu po basenie)
- każdego dbającego w prawidłowy sposób o drożność przewodu słuchowego zewnętrznego

REMOWAX jest dostępny w aptekach bez recepty. Jedno opakowanie zawiera 10 ml kropli oraz pompkę uszną i kosztuje około 16 złotych.

Sposób Użycia:
Zaaplikować 10-20 kropli preparatu REMOWAX do ucha, następnie włożyć do ucha kawałek nienasiąkliwego wacika. Należy przechylić głowę na bok, aby zapobiec wypłynięciu preparatu i pozostać w takiej pozycji przez ok. 20-50 minut. Następnie wypłukać delikatnie ucho letnią wodą (37°C) za pomocą pompki usznej. Jeżeli czop woskowinowy nie ulegnie rozpuszczeniu po zastosowaniu takiego zabiegu, należy zaaplikować 20 kropli preparatu REMOWAX do ucha przed położeniem się do łóżka. Włożyć do ucha nienasiąkliwy wacik, aby pozwolić preparatowi REMOWAX działać przez noc. Następnego dnia należy przepłukać ucho letnią wodą za pomocą pompki usznej.

Profilaktyka:
Regularne stosowanie preparatu REMOWAX zapobiega tworzeniu się czopów woskowinowych.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku