Minęła dekada, a wśród Polaków nieznacznie wzrósł procent osób posługujących się przynajmniej jednym językiem obcym na poziomie komunikacyjnym, jak wskazują najnowsze badania CBOS. Zmieniły się jednak sposoby, w jaki Polacy przyswajają wiedzę. Sondaż przeprowadzony wśród słuchaczy radia Eska ukazała preferencje Polaków, czy więc możemy mówić o nowoczesnym nauczaniu... ? Jednym ze wskaźników odpowiadającym na pytanie czy Polacy są nowocześni jest poziom znajomości języków obcych. Jak przedstawiają najnowsze badania CBOS 40% osób deklaruje posługiwaniem się przynajmniej jednym językiem obcym na poziomie komunikacyjnym. Jest to niewielki wzrost w porównaniu z wynikami badań z 1997 roku, gdzie 37% osób wskazywało na władanie przynajmniej jednym językiem obcym.

Obecnie Polacy coraz chętniej ucząc się języków obcych wykorzystają nie tylko z dodatkowych zajęć w szkołach. Jak wskazują badania CBOS, co piąty respondent (21%) przynajmniej raz w miesiącu korzysta z zagranicznych mediów czytając: prasę, oglądając telewizję bądź słucha radia.

„To niezwykle ważne, aby każda osoba chcÄ…ca nauczyć siÄ™ jÄ™zyka obcego oprócz zajęć w sali lekcyjnej pogÅ‚Ä™biaÅ‚a swojÄ… wiedzÄ™ w domu” – PowiedziaÅ‚a Sylwia Lerkowska lektorka jÄ™zyka angielskiego. Polacy coraz chÄ™tniej wspierajÄ… siÄ™ nowymi technologiami poszukujÄ…c bardziej efektywnych form nauki poÅ‚Ä…czonych z przyjemnoÅ›ciÄ…. „DoskonaÅ‚ym na to sposobem jest oglÄ…danie filmów w oryginalnej wersji jÄ™zykowej, nauka przez Internet, oraz korzystanie z udogodnieÅ„ technologicznych takich jak elektroniczne tÅ‚umacze. SkracajÄ… one czas poszukiwaÅ„ w tradycyjnym sÅ‚owniku przez co efektywniej możemy spÄ™dzić czas na nauce jÄ™zyka” - dodaje Sylwia Lerkowska lektorka jÄ™zyka angielskiego

Zmieniły się także sposoby w jaki Polacy uczą się języków obcych. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród słuchaczy radia Eska w dn. 20.04.09 -27.04.09 wskazały, że aż 77,78 % osób uważa wyjazdy zagraniczne jako najlepszą metodę nauki języka obcego. Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się kursy językowe - 62,97% oraz nowoczesne narzędzia pomagające w nauce. Aż 51,86% osób korzysta z multimedialnych bądź elektronicznych słowników, a książkowe ich formy w wielu przypadkach trafiają do lamusa.

„W ostatnich latach zauważyliÅ›my wzrost zainteresowania tÅ‚umaczami elektronicznymi. Coraz częściej zastÄ™powane sÄ… nieporÄ™cznymi wielotomowymi sÅ‚ownikami, które ciężko zabrać ze sobÄ… do szkoÅ‚y na spotkanie biznesowe czy wakacje. Co ciekawe mogÄ… one już tÅ‚umaczyć do 16 jÄ™zyków tak jak model Vector 7091 (www.vector.zibi.pl)  posiadajÄ…cy ponad 1 100 000 haseÅ‚” – powiedziaÅ‚a Agnieszka PÄ™ku Brand Manager tÅ‚umaczy elektronicznych Vector.

Aż 88,47% osób wskazało, że najbardziej skutecznymi metodami nauki języka angielskiego są nowoczesne stosujące pomoc komputera, portali internetowych oraz elektronicznych tłumaczy językowych. Istnieje wiele stron na których wirtualnie można poznawać słownictwo bądź gramatykę wybranego języka w systemie e-learning. Stawiane przez pracodawców oczekiwania znajomości przynajmniej jednego języka obcego są już standardem na rynku pracy. Wpływa to więc, na poszukiwanie alternatywnych, nowoczesnych form nauczanie, które wśród Polaków cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.