W ramach programu „GÅ‚Ä™boki oddech” 15 kwietnia 2009 r. w caÅ‚ej Polsce rozpoczęła siÄ™ akcja „POChP Screening Test”- konsultacje lekarskie dla pacjentów majÄ…ce na celu zwiÄ™kszenie wczesnego wykrywania POCHP i innych chorób obturacyjnych oraz warsztaty edukacyjne dla lekarzy. Åšwiadomość polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa na temat POChP jest znikoma. Co czwarty Polak po ukoÅ„czeniu 40 r. ż. może być zagrożony POChP.  Polacy nie tylko nie znajÄ… terminu tej choroby, ale także lekceważą jej objawy. PrzewlekÅ‚y kaszel i dusznoÅ›ci bywajÄ… mylone z astmÄ…, rozstrzeniami oskrzeli  czy niewydolnoÅ›ciÄ… serca. Jedynie lekarz może rozstrzygnąć jaka jest przyczyna tych objawów.

Czy jestem zagrożona/y Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP)?

1.    Czy palisz papierosy?
2.    Czy jesteÅ› biernym palaczem?
3.    Czy czÄ™sto przebywasz w zadymionych, zapylonych pomieszczeniach?
4.    Masz czÄ™ste infekcje dróg oddechowych?

Jeżeli na jedno z powyższych pytań Twoja odpowiedź jest twierdząca powinieneś zgłosić się do lekarza i wykonać badanie spirometryczne.

Bezpłatne konsultacje dla pacjentów

Rozpoznanie POChP w znacznej mierze oparte jest na wywiadzie, badaniu fizykalnym oraz wyniku spirometrii. WczeÅ›nie rozpoznana POChP umożliwia skuteczne leczenie. Akcja konsultacji lekarskich „POChP Screening Test” jest skierowana przede wszystkim do pacjentów powyżej 40 r. ż., palÄ…cych papierosy oraz narażonych na szkodliwe dymy, pyÅ‚y i gazy. Plakatów informujÄ…cych o konsultacjach należy szukać w przychodniach.

Edukacja lekarzy

CzÄ™sto zmieniajÄ…ce siÄ™ wytyczne interpretacji wyników badaÅ„ spirometrycznych, problemy w wyborze odpowiedniego sprzÄ™tu do badaÅ„ oraz brak jasnych schematów postÄ™powania  w POChP sprawia, że lekarze pierwszego kontaktu majÄ… trudnoÅ›ci z rozpoznaniem choroby. Organizatorzy akcji „POChP Screening Test” zapraszajÄ… do aktywnego udziaÅ‚u w warsztatach edukacyjnych lekarzy pierwszego kontaktu, internistów, lekarzy rodzinnych, zatrudnionych w ZakÅ‚adach Opieki Zdrowotnej (w tym Niepublicznych ZakÅ‚adach Opieki Zdrowotnej) oraz lekarzy prowadzÄ…cych indywidualnÄ… praktykÄ™ lekarskÄ… lub w ramach grupowej praktyki lekarskiej. Wszyscy zainteresowani otrzymajÄ… folder edukacyjny zawierajÄ…cy informacje na temat epidemiologii, etiologii, rozpoznawania oraz schematów  postÄ™powania w POChP.

Raport „POChP Screening Test”

Efektem akcji „POCHP Screening Test”  bÄ™dzie zwiÄ™kszenie wiedzy spoÅ‚eczeÅ„stwa na temat POCHP oraz poprawa wczesnej diagnostyki tej choroby przez lekarzy pierwszego kontaktu.

Charakterystyka POChP


POChP jest chorobą ogólnoustrojową, o ciężkim przebiegu. Jest nieuleczalna, a zbyt późno zdiagnozowana prowadzi do śmierci. Choroba niszczy układ oddechowy i w konsekwencji utrudnia lub - w ostatnim stadium - uniemożliwia oddychanie. Destrukcyjnie wpływa zarówno na oskrzela, prowadząc do ich przewlekłego zapalenia, jak i na płuca - wywołując rozedmę płuc. POChP najczęściej dotyka palaczy: dym papierosowy trwale uszkadza pęcherzyki płucne i osłabia cały układ oddechowy. Zbyt późno zdiagnozowana choroba prowadzi do trwałego uszkodzenia układu oddechowego, układu krążenia, a nawet do śmierci.