Od 17 kwietnia Muzeum Śląskie zaprasza do zwiedzania nowej wystawy stałej prezentującej malarstwo polskie po 1945 roku. Znajdziemy na niej dzieła najbardziej znanych twórców tego okresu, takich jak Zdzisław Beksiński, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Władysław Hasior czy Jerzy Duda-Gracz. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 16 kwietnia 2009 roku o godz. 17.00.
Galeria Malarstwa Polskiego po 1945 roku jest pierwszą stałą ekspozycją malarstwa współczesnego w powojennej historii Muzeum Śląskiego w Katowicach. Prezentowane dzieła stanowią niewielką część tej bogatej kolekcji muzealnej powstałej w Polsce po II wojnie światowej, składającej się z 585 prac twórców różnych pokoleń, działających w najważniejszych środowiskach artystycznych.

PoczÄ…tki jej powstawania sÄ… zwiÄ…zane z restytutucjÄ… muzeum w 1984 roku. Pozyskanie do zbiorów prac pochodzÄ…cych z lat wczeÅ›niejszych byÅ‚o trudnym zadaniem – stÄ…d najwczeÅ›niejszy okres malarstwa powojennego jest stosunkowo skromnie reprezentowany. Najliczniej i najszerzej sÄ… udokumentowane lata 80. oraz poczÄ…tek lat 90. ubiegÅ‚ego stulecia. Zmiany spoÅ‚eczno-polityczne po 1989 roku, transformacja gospodarcza oraz idÄ…ce za tymi przeobrażeniami ograniczenia w finansowaniu placówek kulturalnych spowodowaÅ‚y trwajÄ…ce przez nastÄ™pne kilkanaÅ›cie lat znaczne spowolnienie w powiÄ™kszaniu kolekcji.

Wystawa została zaprojektowana z myślą o kontynuacji i uzupełnieniu istniejącej Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945 (wywodzącej się z kolekcji utworzonej w latach trzydziestych) oraz z zamiarem zobrazowania i zasygnalizowania wybranych istotnych zjawisk w dziejach sztuki po 1945 roku. Obejmuje malarstwo materii, abstrakcję geometryczną oraz emocjonalną (informel), taszyzm, malarstwo metaforyczne, neoekspresjonizm oraz neofigurację, dzieła twórców dobrze znanych, jak również tych mniej rozpoznawalnych, którzy z pewnością zasługują na uwagę i zainteresowanie odbiorców. Nie mogło zabraknąć artystów najwybitniejszych, mających znaczący wpływ na kształt i rozwój sztuki tego okresu (m.in. Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Władysław Hasior, Edward Dwurnik, Jerzy Duda-Gracz).

Wybór prac został również podyktowany możliwościami przestrzeni ekspozycyjnej, jaką dysponuje obecnie Muzeum oraz charakterem posiadanych zbiorów. Wystawa, chociaż ujęta w pewną umowną klamrę czasową, została potraktowana z dużą swobodą chronologiczną, służącą bardziej wyrazistemu wyakcentowaniu pewnych stylów i trendów w sztuce powojennej, które niekoniecznie konsekwentnie następowały po sobie na zasadzie dokonujących się w czasie przemian oraz istotnych dla całości walorów estetycznych.

Prezentowana ekspozycja pełni również funkcję zwiastuna przyszłej, znacznie obszerniejszej Galerii Polskiego Malarstwa po 1945 roku, która w nieodległej przyszłości znajdzie swoje stałe miejsce w okazałych przestrzeniach wystawienniczych nowego gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Kurator wystawy: Joanna Szeligowska-Farquhar

Wejście na wernisaż wyłącznie za okazaniem zaproszenia.
Dla przedstawicieli mediów – wejÅ›cie otwarte.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma bułka grahamka z masłem

Wersja do druku