PrzechodzÄ…c obok osoby leżącej na ulicy, czÄ™sto jako pierwsza pojawia siÄ™ myÅ›l: „pijany”. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że może to być osoba potrzebujÄ…ca naszej pomocy. Co gorsza – takich samych zachowaÅ„ nieÅ›wiadomie uczymy nasze dzieci. W przypadku zatrzymania krążenia cenna jest dosÅ‚ownie każda sekunda. Pomoc udzielana w pierwszych trzech minutach zwiÄ™ksza szansÄ™ na przeżycie poszkodowanego trzykrotnie. JeÅ›li natomiast w trakcie resuscytacji użyty zostanie automatyczny defibrylator zewnÄ™trzny (AED) – szanse zwiÄ™kszajÄ… siÄ™ do 60 proc. Niestety – wciąż zbyt maÅ‚o osób wie jak udzielić pomocy i nie boi siÄ™ tego robić. Jeszcze gorzej sytuacja wyglÄ…da w przypadku znajomoÅ›ci takiego urzÄ…dzenia jak defibrylator AED. Dlatego statystyki sÄ… przerażajÄ…ce – Å›rednio jedynie 5-10 proc. osób, u których dochodzi do zatrzymania krążenia, przeżywa.

Problem ten coraz częściej poruszajÄ… również media. Wiele osób gÅ‚oÅ›no mówi o koniecznoÅ›ci edukowania spoÅ‚eczeÅ„stwa, jednak wciąż brakuje nam czasu lub chÄ™ci uczestnictwa w szkoleniach i zajÄ™ciach poruszajÄ…cych tematykÄ™ pomocy przedmedycznej. Dlatego też edukacjÄ™ należy rozpoczynać już wÅ›ród maÅ‚ych dzieci. DziÄ™ki temu wyksztaÅ‚cimy w nich naturalny odruch pomagania innym i odpowiednie umiejÄ™tnoÅ›ci. – O edukacjÄ™ najmÅ‚odszych z zakresu podstawowych czynnoÅ›ci ratujÄ…cych życie powinni zadbać przede wszystkim rodzice i nauczyciele – uważa Katarzyna Szoch-JÄ™drys z Fundacji Åšwiat Dzieciom, organizator programu edukacyjnego „Serce na Start” – Warto szukać organizacji, które w naszym rejonie przeprowadzajÄ… tego typu zajÄ™cia. CzÄ™sto takie akcje dofinansowywane sÄ… ze Å›rodków Unii Europejskiej, wiÄ™c wiążą siÄ™ z niewielkimi kosztami lub sÄ… wrÄ™cz darmowe.

Krótka ściągawka z pierwszej pomocy:

o    oceÅ„ zagrożenie
o    sprawdź czy poszkodowany reaguje
o    woÅ‚aj o pomoc
o    udrożnij drogi oddechowe
o    sprawdź oddychanie

Jeśli poszkodowany oddycha ułóż go w pozycji bezpiecznej i zadzwoń pod numer 112 lub 999.
W przypadku, gdy ranny nie oddycha:

o    zadzwoÅ„ pod numer ratunkowy
o    wykonaj 30 uciÅ›nięć klatki piersiowej
o    wykonaj 2 oddechy ratownicze
o    kontynuuj czynnoÅ›ci ratujÄ…ce życie -  na przemian 30 uciÅ›nięć i 2 oddechy do momentu powrotu prawidÅ‚owego oddechu lub do czasu przybycia sÅ‚użb ratunkowych


Automatyczny defibrylator zewnÄ™trzny (AED) najczęściej instalowany jest w miejscach użytecznoÅ›ci publicznej, np. na lotniskach, w urzÄ™dach miejskich itp. Osoba udzielajÄ…ca pomocy musi jedynie przykleić elektrody do ciaÅ‚a poszkodowanego i postÄ™pować zgodnie ze wskazówkami wydawanymi przez defibrylator – instrukcje wyÅ›wietlajÄ… siÄ™ na ekranie, ale sÄ… również przekazywane gÅ‚osowo. Defibrylator, analizujÄ…c rytm serca poszkodowanego, sam decyduje o tym, czy przeprowadzanie akcji jest konieczne.