Ponad 3000 młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych i technicznych z całej Polski edukowało i zachęcało swoich bliskich do dbania o własne zdrowie w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. A wszystko po to, by wykształcić w polskim społeczeństwie zdrowe nawyki, by przestać uciekać od problemu, a zamiast tego zapobiegać.
Do II edycji Ogólnopolskiego Programu Mam Haka na Raka zgłosiło się 665 zespołów. Na tym etapie młodzież miała za zadanie przeprowadzić spotkania edukacyjne, organizować prelekcje i wykłady m.in. na temat raka szyjki macicy. Młodzi ludzie na organizowane przez siebie od połowy stycznia do połowy marca spotkania zapraszali m.in. lekarzy, przedstawicieli stowarzyszeń pacjentów, którzy opowiadali o profilaktyce, metodach leczenia, a także mówili o swoich doświadczeniach z chorobą. Wśród zaangażowanych osób i instytucji, nie zabrakło również przedstawicieli władz regionalnych. Przykładowo prowadzona przez uczniów z Białegostoku (woj. podlaskie) akcja edukacyjna uzyskała patronat honorowy Prezydenta Miasta. Ponadto młodzież angażowała przedstawicieli lokalnych mediów, policji, i straży pożarnej, a nawet regionalne oddziały NFZ.

Przed jury stoi duże wyzwanie. Liczbę materiałów przesłanych przez młodzież szacuje się na ok. 6 tysięcy plików (prezentacje, ulotki, plakaty, filmy edukacyjne). To tysiące pomysłów, które trzeba ocenić zarówno pod kątem kreatywnym, jak i merytorycznym. Tego drugiego zadania podjęło się w tej edycji Studenckie Towarzystwo Onkologiczne. Najbardziej aktywne zespoły przyjadą w kwietniu do Warszawy na warsztat kreatywny, podczas którego dowiedzą się jak zaprojektować skuteczną kampanię społeczną (reklamową),a po powrocie do domów sami przygotują swój własny projekt. Zwycięzców poznamy w czerwcu na gali finałowej.

Tegoroczna edycja poświęcona jest rakowi szyjki macicy. Na świecie, co minutę wykrywa się nowy przypadek zachorowania na raka szyjki macicy, co dwie minuty z tego powodu umiera kobieta. W Polsce rak szyjki macicy zabija 5 polek dziennie. Proste badanie cytologiczne wykrywa chorobę nowotworową w stadium przedrakowym. Wystarczy wykonywać je regularnie.

„CieszÄ™ siÄ™, że mÅ‚odzi ludzie nie wstydzÄ… siÄ™ mówić o tej chorobie, tym bardziej, że dotyczy ona sfer intymnych. WierzÄ™, że dziÄ™ki takim akcjom kobiety bÄ™dÄ… wykonywać badania cytologiczne i tym samym bÄ™dziemy częściej zapobiegać niż leczyć” – mówi Ida KarpiÅ„ska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat KobiecoÅ›ci. „Nie bez znaczenia jest też rola panów, partnerów życiowych. Oni też mogÄ… pilnować by panie systematycznie zgÅ‚aszaÅ‚y siÄ™ na badania. Tym bardziej budujÄ…cy jest fakt, że mÅ‚odzież dociera ze swoimi dziaÅ‚aniami nie tylko do kobiet, ale także do mężczyzn” – dodaje KarpiÅ„ska.

Program Mam Haka na Raka to niecodzienna inicjatywa, w której mÅ‚odzież angażuje siÄ™ w proces edukacyjny swoich najbliższych, zachÄ™cajÄ…c ich do zadbania o wÅ‚asne zdrowie. To mÅ‚odzi ludzie bez obaw wychodzÄ… na ulicÄ™ i wykrzykujÄ… hasÅ‚a „Nowotwór to nie potwór” czy „STOP nowotworom”. RozdajÄ…c ulotki przechodniom przekonujÄ…, że badania profilaktyczne mogÄ… uratować życie.

„MÅ‚odzi ludzie coraz chÄ™tniej angażujÄ… siÄ™ w sprawy zwiÄ…zane ze zdrowiem. Edukacja prowadzona w szkoÅ‚ach nt. profilaktyki nowotworowej upewnia mnie, że kolejne pokolenia majÄ… szansÄ™ wygrać z tÄ… chorobÄ…” – dodaje Jerzy Toczyski, Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline, partnera strategicznego programu.








Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku