Jak wyglądają żylaki chyba wie każda z nas, w końcu przypadłość ta dotyczy w większości kobiet. Żylaki powstają w wyniku rozszerzania się żył i występują głównie na nogach. Przyczyny ich powstawania są różne. Mogą to być uwarunkowania genetyczne lub nabyta niewydolność zastawek żył powierzchownych, które kontrolują przepływ krwi tak, aby płynęła ona w kierunku serca. W przypadku nieprawidłowego ich działania krew spływa z powrotem do nogi i gromadząc się, powoduje powstanie żylaków. Przyczyną powstawania żylaków jest także styl życia: brak ruchu, siedzący lub stojący tryb pracy, gorące kąpiele, sauna, solarium, zakładanie nogi na nogę, noszenie obcisłych ubrań, palenie papierosów, nadwaga oraz ciąża, poród czy przebyta kuracja hormonalna.
Jak się objawiają? W początkowej fazie powstawania żylaków może występować uczucie ciężkich nóg, ich puchniecie, drętwienie, mrowienie i skurcze. Jest to tzw. Okres przedżylakowy. W późniejszej fazie występują kurcze łydek, powiększone żyły widoczne pod skóra,ciemne przebarwienia na skórze. W przypadkach zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej występować może owrzodzenie podudzi. Dlatego żylaki w odpowiednim czasie powinny być zbadane i leczone. Lekarz oceni stopień nasilenia żylaków i zdecyduje, jakie leki zastosować do ich leczenia ( np. noszenie opasek uciskowych czy stosowanie leków).

Są różne metody leczenia żylaków m.in.:
- laseroterapia - stosowana w przypadku niewielkich "pajączków", które lekarz naświetla laserem, w wyniku czego naczynia krwionośne zamykają się.
- Photo-derm - metoda ta polega na usuwaniu żylaków za pomocą światła i podobnie jak w laseroterapii skóra jest przez jakiś czas ( ok.2 miesiące) podrażniona i nie powinna być wystawiana na słonce.
- skleroterapia - polega na wstrzyknięciu do żyły leku, który powoduje zamkniecie naczynia i zrośnięcie żyły. Metoda ta jest stosowana w przypadku mniejszych żylaków.
- stripping - zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz nacina skore w okolica pachwiny oraz kostki, w obu miejscach podwiązuje żyły. Przez dolne nacięcie wprowadza do żyły sondę sięgającą aż do pachwiny i następnie szybkim ruchem wyszarpuje ja. Jest to najczęściej wykorzystywana metoda w przypadku dużych żylaków.
- kriostripping - podobnie jak w poprzedniej metodzie wykorzystuje się to sondę wprowadzaną do żyły. Sonda ta zostaje szybko schłodzona to temp. -80o C. zamrożona żyła przykleja się do sondy i razem z nią zostaje wyciągnięta.

Jak możesz pomoc swoim nogom i zapobiegać powstawaniu żylaków?
Obrzmiałym noga mogą pomoc proste ćwiczenia takie jak rowerek czy przysiady. Podczas odpoczynku nogi należy położyć wyżej, np. na poduszce. Dobroczynny wpływ na żyły ma także brodzenie w chłodnej wodzie. Można tez owinąć łydki schłodzonym bandażem elastycznym lub masować nogi od palcowa z do pachwin. Drogie Panie mamy wpływ na wygląd naszych nóg, wiec jeśli pojawiły się już na nich " pajączki" może warto czasem zastanowić się i np. od czasu do czasu zrezygnować z wysokich obcasów


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku