– PrzyjechaÅ‚em do kliniki pokonać depresjÄ™ i uzależnienie od alkoholu, ale jestem przekonany, że moje zdrowie i psychikÄ™ najbardziej nadwerężyÅ‚y inne używki, wÅ›ród których królowaÅ‚y sterydy, zwielokrotnione dawki kofeiny i różne nierozpoznane Å›wiÅ„stwa – mówi mÅ‚ody mężczyzna, jeden z pacjentów Kliniki Psychiatrycznej i Terapii UzależnieÅ„ Wolmed.

– Naiwnie myÅ›laÅ‚em, że to tylko pÅ‚yny wzbogacone witaminami. PopijaÅ‚em nimi wódkÄ™. SkoÅ„czyÅ‚o siÄ™ zapaÅ›ciÄ… nad ranem. Najgorsze jest to, że trucizna, która mnie tutaj przywiodÅ‚a, jest powszechnie dostÄ™pna nawet dla dzieciaków. Matki kupujÄ… im takie chemiczne bomby, w przekonaniu, że dostarczajÄ… dziecku potrzebnej energii.  

Mały chemik

Coraz mÅ‚odsi ludzie stajÄ… siÄ™ prawdziwymi znawcami przedmiotu. DyskutujÄ… o dragach, dropsach, wódce w żelu i dopalaczach. PopijajÄ… energizujÄ…ce napoje i znajÄ… ich skÅ‚ad, niczym prawdziwi chemicy. – Mój pacjent wiedziaÅ‚ tylko, że takie Å›rodki dodajÄ… mu animuszu i przedÅ‚użajÄ… dziaÅ‚anie alkoholu, – stwierdza SÅ‚Ä…womir Wolniak, psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed – ale dzieciaki ze szkół podstawowych znajÄ… już peÅ‚ne receptury i wiedzÄ… jak mieszać ze sobÄ… pozornie niewinne substancje, aby wzbudzaÅ‚y poczucie mocy i siÅ‚y. WiÄ™kszość rodziców, serwujÄ…c swoim pociechom bomby kaloryczne, energetyczne i pobudzajÄ…ce w napojach, sÅ‚odyczach, syropach i  sztucznym pożywieniu, nie zdaje sobie z tego sprawy – stwierdza lekarz. - Nie czytajÄ… etykiet, nie zwracajÄ… uwagi, ile niebezpiecznych konserwantów, sztucznych tÅ‚uszczów, sÅ‚odzików i barwników pochÅ‚ania mÅ‚ody czÅ‚owiek za jednym zamachem. Witaminy podawane bez kontroli sÄ… również zagrożeniem dla zdrowia!  Potem dziwimy siÄ™ wszyscy, że co piÄ…te dziecko w Polsce ma alergiÄ™, prawie dziesięć procent objawy ADHD, a jeszcze wiÄ™cej cierpi na zaburzenia emocjonalne.

Efekt placebo

Uzależnić można siÄ™ od wszystkiego. Zarówno od skÅ‚adu chemicznego używki, jak i od stanu emocji, które budzi jej zdobywanie i spożywanie. Jeżeli mÅ‚ody czÅ‚owiek jest przekonany, że okreÅ›lona substancja wzmacnia jego pamięć i pomaga w nauce – a tak sugerujÄ… reklamy, szeptana propaganda i koledzy – to bez niej bÄ™dzie mu trudniej skoncentrować siÄ™ i zabrać do nauki. JeÅ›li chce osiÄ…gnąć wynik sportowy, a wszyscy twierdzÄ…, że pomaga w tym jakiÅ› batonik, cukierek czy napój – to bez niego bÄ™dzie czuÅ‚ siÄ™ sÅ‚abszy. DziaÅ‚a tu tzw. efekt placebo. MÅ‚odzi mężczyźni, intensywnie korzystajÄ…cy z zajęć na siÅ‚owni również ulegajÄ… pokusie „wzmocnienia” organizmu. Z sali ćwiczeÅ„ przenoszÄ…  nawyki chemicznego pobudzania do dyskotek i w życie codzienne.  

Energetyczna prawda

Wiele dostÄ™pnych produktów spożywczych, w tym napoje energizujÄ…ce, zawierajÄ… niewielkie dawki substancji uzależniajÄ…cych. Stosowana w nich guarana to powszechny w Brazylii afrodyzjak, ogólnie pobudzajÄ…cy i zwiÄ™kszajÄ…cy także sprawność seksualnÄ…. Może prowokować bezsenność, prowadzić do depresji i stanów lÄ™kowych.  Tauryna – poprawia na krótki czas metabolizm, daje przypÅ‚yw energii, ale potem prowadzi do poczucia wyczerpania psychicznego i fizycznego. CzÄ™sto do depresji. -Ostatnio na konferencji psychiatrycznej w Szczyrku zdiagnozowany byÅ‚ przypadek sanitariusza, który popadÅ‚ w uzależnienie  od konkretnego napoju reklamowanego jako wzmacniajÄ…cy - mówi ordynator Kliniki Wolmed. - Odstawienie skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ peÅ‚nym objawem abstynencyjnym, jak w alkoholizmie -  z drgawkami, delirium i innymi dolegliwoÅ›ciami. LeczÄ™ coraz wiÄ™cej mÅ‚odych ludzi, którzy rozpoczynali od powszechnie dostÄ™pnych anabolików i sterydów, a teraz cierpiÄ… na gÅ‚Ä™bokie psychozy, manie i depresje. Regeneracja mózgu i psychiki po takim eksperymencie jest  wielkim wyzwaniem dla medycyny.

Najgorsze - nieznane

Niestety prawo nie nadąża za wszystkimi wynalazkami wielkich koncernów i zanim któryÅ› skÅ‚adnik używki znajdzie siÄ™ na liÅ›cie zakazanych, może spowodować wielkie spustoszenia, szczególnie w mÅ‚odych organizmach. Tak np. jest z  BZP – psychoaktywnÄ… substancjÄ… stymulujÄ…cÄ…, której nadużywanie daje podobne objawy jak  amfetamina. WywoÅ‚uje bezsenność, depresjÄ™ i psychozy. Na polskim rynku jest wciąż legalna, ku przerażeniu psychiatrów i psychoterapeutów. Na propagowanie używek i sieci, które nimi handlujÄ…,  wydano tak wielkie miliony, że umysÅ‚y mÅ‚odych ludzi zostaÅ‚y zupeÅ‚nie zmÄ…cone. Podobnie byÅ‚o z alkoholem czy papierosami. DziÅ› zakazy reklamy alkoholu czy palenia w miejscach publicznych przestajÄ… szokować. W ich miejsce wchodzÄ… nowe, nierozpoznane jeszcze do koÅ„ca specyfiki, na których eksperymentuje przeważnie mÅ‚odzież.

Podstawowe dziaÅ‚anie obronne – podkreÅ›la SÅ‚awomir Wolniak - to zdobywać jak najwiÄ™cej wiedzy o ich szkodliwoÅ›ci. Kultura spożywania pożywienia, wyniesiona z domu, powinna obejmować nie tylko umiejÄ™tność operowania sztućcami, ale także nawyk czytania etykiet, szukania wiedzy o produktach, ich pochodzeniu i wpÅ‚ywie na nasze zdrowie i  umysÅ‚. Przede wszystkim zaÅ› – unikania trucizn.