Coraz więcej polskich miast decyduje się na zakup automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Wszystko po to, aby zwiększyć szansę przeżycia osób, u których nastąpi nagłe zatrzymanie krążenia. Pomimo technologicznego zaawansowania - o ich skuteczności zazwyczaj decydują ludzie. Dlaczego? Ktoś musi wyjść z tłumu gapiów i odważyć się udzielić pomocy.
Automatyczny defibrylator zewnÄ™trzny (AED) najczęściej instalowany jest w miejscach użytecznoÅ›ci publicznej, w których każdego dnia przebywa wiele osób, np. w centrach handlowych, na lotniskach, w urzÄ™dach miejskich, na stacjach metra itp. W przypadku potrzeby użycia defibrylatora, osoba udzielajÄ…ca pomocy musi jedynie przykleić elektrody do ciaÅ‚a poszkodowanego i postÄ™pować zgodnie ze wskazówkami wydawanymi przez defibrylator. UrzÄ…dzenia te sÄ… bardzo zaawansowane technologicznie – instrukcje wyÅ›wietlajÄ… siÄ™ na ekranie, ale sÄ… również przekazywane gÅ‚osowo. Defibrylator, analizujÄ…c rytm serca poszkodowanego, sam decyduje o tym, czy przeprowadzanie akcji jest konieczne.

Zakup i oddawanie do użytku defibrylatorów zewnÄ™trznych  jest już niemal standardem w dużych europejskich miastach. W Polsce wciąż sÄ… nowoÅ›ciÄ… – maÅ‚o kto wie jak wyglÄ…dajÄ…, do czego sÅ‚użą i jak należy ich używać. Dlatego oprócz nabywania kolejnych urzÄ…dzeÅ„ należy przede wszystkim zainwestować w edukacjÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa.

Edukacja to podstawa


Nie chodzi tu tylko o sposób użycia defibrylatora, bo zostaÅ‚ on skonstruowany tak, aby praktycznie każdy mógÅ‚ poprawnie wykonać wszystkie czynnoÅ›ci, bez narażenia życia poszkodowanego. Przede wszystkim należy postawić na edukacjÄ™, aby ludzie nie bali siÄ™ pomagać osobom potrzebujÄ…cym, nie przechodzili obojÄ™tnie, robili wszystko co w ich mocy, aby uratować życie. – EdukacjÄ™ z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej powinniÅ›my podejmować jak najwczeÅ›niej – uważa Katarzyna Szoch-JÄ™drys z Fundacji Åšwiat Dzieciom, organizator programów edukacyjnych z zakresu ratownictwa medycznego – Najlepiej odruch ratowania ludzkiego życia ksztaÅ‚tować już u maÅ‚ych dzieci, aby w sytuacji zagrożenia zdrowotnego bez zastanowienia wiedziaÅ‚y, że należy pomóc i potrafiÅ‚y to zrobić.

W edukacjÄ™ z zakresu bezpieczeÅ„stwa, udzielania pomocy przedmedycznej i ratownictwa zaangażować powinni siÄ™ przede wszystkim rodzice i opiekunowie, a także pracownicy oÅ›wiaty – poszerzajÄ…c swojÄ… wiedzÄ™ i przekazujÄ…c jÄ… najmÅ‚odszym. Uczmy dzieci odpowiednich zachowaÅ„, ksztaÅ‚tujmy odruch niesienia pomocy innym – od tego może zależeć, czy w razie potrzeby spotkamy kogoÅ›, kto bÄ™dzie chciaÅ‚ i – co najważniejsze - potrafiÅ‚ nam pomóc.





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku