Aż 9 na 10 kierowcom zdarza się prowadzić auto kolanami, ponieważ w dłoniach trzymają w tym czasie np. napój lub telefon komórkowy. Ponad 70% osób prowadzących samochód poprosiło o przytrzymanie kierownicy pasażera po to, aby w trakcie jazdy móc sprawdzić mapę lub zawiązać sznurówki.
„Pomaganie” sobie kolanami lub wyrÄ™czanie siÄ™ pasażerem siedzÄ…cym obok jest niedopuszczalne  – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor SzkoÅ‚y Jazdy Renault. Podczas jazdy nogi kierowcy sÄ… tylko od tego, aby obsÅ‚ugiwać pedaÅ‚ sprzÄ™gÅ‚a, gazu i hamulca – dodaje.

JadÄ…c samochodem, kierowca zawsze powinien trzymać obie dÅ‚onie na kierownicy. WyjÄ…tkiem jest manewr zmiany biegów, ale ta czynność powinna być wykonywana szybko i pÅ‚ynnie. Jeżeli jest to możliwe, nie powinno siÄ™ zmieniać biegów na wzniesieniach i zakrÄ™tach, bo wÅ‚aÅ›nie wtedy caÅ‚a uwaga kierowcy powinna być skupiona na pewnym  trzymaniu kierownicy, tak aby caÅ‚kowicie panować nad samochodem.

DÅ‚onie na kierownicy powinny być uÅ‚ożone w jednej z dwóch pozycji: „za piÄ™tnaÅ›cie trzecia" lub „za dziesięć druga”. Każda inna pozycja uÅ‚ożenia dÅ‚oni na kierownicy jest nieprawidÅ‚owa i nie majÄ… tu znaczenia zÅ‚e nawyki i tÅ‚umaczenie kierowców, że tak jest wygodniej. Bo wygodniej nie znaczy bezpieczniej – mówi MiÅ‚osz Majewski, trener SzkoÅ‚y Jazdy Renault.

JednoczeÅ›nie dÅ‚onie nie mogÄ… znajdować siÄ™ powyżej linii barków. W przeciwnym wypadku kierowca po krótkim czasie może narzekać na bóle i „zmÄ™czenie” rÄ…k, a wszelkie manewry bÄ™dÄ… utrudnione. Fotel powinien umożliwić przyjÄ™cie takiej pozycji, aby plecy kierowcy nie odrywaÅ‚y siÄ™ od oparcia podczas próby siÄ™gniÄ™cia nadgarstkiem do szczytu kierownicy. OdlegÅ‚ość kierownicy od klatki piersiowej nie powinna przekraczać 35 cm.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku