Podróż na kosiarce przez 450 km, przejechanie Ameryki na rolkach, czy też zapuszczenie wąsów. Sposobów na nietypowe działania charytatywne jest wiele. Tylko, które są najbardziej skuteczne?

Jak wynika z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor coraz więcej Polaków wspiera organizacje lub ruchy społeczne. Najchętniej pomagamy najuboższym. Jednak ciągle tylko mniej niż 1/3 Polaków wspiera tego typu działania. Dlatego akcje charytatywne zaczynają przyjmować coraz ciekawsze formy. Współcześnie pomoc potrzebującym nie musi przyjmować postaci jałmużny. Dużym rozgłosem cieszą się nietypowe, zagraniczne akcje charytatywne. Przykładem może być Bank2Clothe. Autorzy akcji, zachęcają do nagrania krótkiego filmu wideo, na którym robimy coś ciekawego i nietypowego. Za dodanie takiego pliku do serwisu, firma odzieżowa Virgin przekaże jedną część ubrania dla bezdomnego amerykańskiego dziecka. Im więcej osób zobaczy wideo, tym więcej ubrań zostanie przekazane. Za każde 5 wyświetleń filmu, kolejna część ubrania trafi do potrzebujących. Dodatkowe informacje o akcji można znaleźć na stronie https://www.blank2clothe.com/index

Innym tego rodzaju przedsiÄ™wziÄ™ciem jest ECCO Walkathon. Jest to charytatywny spacer dla caÅ‚ej rodziny. Uczestnicy z caÅ‚ego Å›wiata spacerujÄ… co roku i  dedykujÄ… przebyte przez siebie kilometry na cele dobroczynne. Należy kupić bilet i spacerować z przyjaciółmi lub rodzinÄ…, na przeznaczonej do tego trasie. Za każdy przebyty kilometr, organizator akcji przekazuje 4 zÅ‚ote na konto wybranej przez nas organizacji charytatywnej. Polskie spacery odbywajÄ… siÄ™ w Warszawie i Krakowie we wrzeÅ›niu. W sumie ECCO Walkathon odbyÅ‚ siÄ™ w naszym kraju już 3 razy. Do wrzeÅ›nia 2008 w samej Polsce wzięło w nim udziaÅ‚ 40 600 osób, które przeszyÅ‚y 329 000 km i przekazaÅ‚y 1 375 000 zÅ‚otych na cele charytatywne. Od roku 1999 udaÅ‚o siÄ™ na caÅ‚ym Å›wiecie pokonać odlegÅ‚ość równÄ… 50 okrążeniom Ziemi i przeznaczyć na cele charytatywne ponad 7 milionów zÅ‚otych..

Kolejnym, tym razem polskim, przykÅ‚adem niekonwencjonalnych dziaÅ‚aÅ„ charytatywnych jest Fundacja Banku Zachodniego WBK. Każdy 1%, przekazywany jej co roku przez podatników, organizacja podwaja i przekazuje najbardziej potrzebujÄ…cym dzieciom z caÅ‚ej Polski. Jest to jedyna organizacja pożytku publicznego, która z wÅ‚asnych Å›rodków podwaja przekazane przez darczyÅ„ców kwoty. Wsparcie kierowane jest przede wszystkim do Å›wietlic Å›rodowiskowych, które sÄ… drugim domem dla dzieci z rodzin uboższych. Mimo, że jest to ogólnopolska Fundacja, jej pomoc dociera do najmniejszych nawet miejscowoÅ›ci, w których Å›wietlice Å›rodowiskowe nie mogÄ… nierzadko liczyć na żadnÄ… innÄ… pomoc. W ubiegÅ‚ym roku podwojona pomoc pomogÅ‚a zapewnić odzież, wyżywienie, pomoce szkolne i wycieczki dla 175 placówek. Fundacja wysÅ‚aÅ‚a na wakacje 9 000 dzieci, a w 60 Å›wietlicach prowadziÅ‚a zajÄ™cia z jÄ™zyka angielskiego, by wyrównywać szanse dzieci. Oprócz pomocy Å›wietlicom, organizacja dba także o rozwój zainteresowaÅ„ ich podopiecznych – w tym celu prowadzi Program Stypendialny i organizuje warsztaty „Mój Å›wiat po dwóch stronach kamery z BZ WBK”.  – W tym roku chcielibyÅ›my wspierać przede wszystkim edukacjÄ™ i rozwój dzieci ze Å›wietlic Å›rodowiskowych, bo jest to najlepszy sposób na wyrównanie ich szans – mówi Ewa Sobczyk, Prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK. O tym jak można wspomóc dziaÅ‚alność Fundacji, można przeczytać na stronie https://bdu.bzwbk.pl/13878

Warto wspierać tego typu, przemyÅ›lane i zorganizowane inicjatywy. PieniÄ…dze przekazywane na ulicy nierzadko sÄ… wydawane na alkohol lub inne używki. Dlatego tak duże znaczenie majÄ… inicjatywy, takie jak krakowska akcja pod hasÅ‚em „DajÄ…c pieniÄ…dze odbierasz dzieciÅ„stwo”. W jej ramach na Kazimierzu, w restauracjach i kawiarniach, ustawiono tabliczki, które miaÅ‚y zniechÄ™cić do dawania pieniÄ™dzy żebrzÄ…cym dzieciom. Ma to zachÄ™cić Polaków do pomagania w sposób mÄ…dry i przemyÅ›lany. A zbliżajÄ…cy siÄ™ czas rozliczeÅ„ z UrzÄ™dem Skarbowym stwarza okazjÄ™ do takiej wÅ‚aÅ›nie pomocy, poprzez przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku