Zimą, kiedy osłabione, blade słońce zagląda przez uchylone okiennice, a dzień szybko umyka nocy zdarza nam się uciec przed światem i zwolnić tempo życia w zgodzie z rytmem uśpionej zimą przyrody.
Najlepszym „spowalniaczem” szaroburej rzeczywistoÅ›ci może siÄ™ okazać ucieczka marzenia o sielskim ogrodzie, skÄ…panym w ciepÅ‚ych pÅ‚omieniach sÅ‚oÅ„ca… Może wiÄ™c już dziÅ› zaprojektujmy  oryginalny ogród, który zaczniemy tworzyć wraz z nadejÅ›ciem pierwszych chwil wiosny.   

Ostatnio bardzo modny staÅ‚ siÄ™ styl rustykalny, nawiÄ…zujÄ…cy do motywów ludowych. Ze wszystkich tendencji architektonicznych najlepiej odzwierciedla klimat typowego radosnego wiejskiego ogrodu, który dziÅ› można zobaczyć tylko w maÅ‚ych miejscowoÅ›ciach dziesiÄ…tki kilometrów od dużych aglomeracji. Jak pokazujÄ… ostatnie tendencje w modzie, wzornictwie czy architekturze styl ten staÅ‚ siÄ™ wszechobecny, a jego elementy można spotkać miÄ™dzy innymi we wnÄ™trzach i ogrodach. Podpowiadamy jak zaprojektować ogród, który bÄ™dzie nie tylko doskonale wpisywaÅ‚ siÄ™ w stylistykÄ™ rustykalnÄ…, a przede wszystkim bÄ™dzie gustowny i użytkowy.  

Ludyka wschodnia kojarzy siÄ™ przede wszystkim z matriosz-kami, drewnianymi rÄ™cznie malowanymi meblami i feeriÄ… barw, które z punktu widzenia kultury wielkich miast sÄ… maÅ‚o gustowne, a czasem wrÄ™cz kiczowate. Jednak współczesne aranżacje z wykorzystaniem elementów tej wÅ‚aÅ›nie stylistyki sÄ… bardzo dalekie od kiczu. WrÄ™cz przeciwnie – mogÄ… sprawić, że nasze ogrody zyskajÄ… bajkowy urok i spokój sielskiego wiejskiego klimatu.

PodstawowÄ… zasadÄ… estetyki rustykalnej jest poÅ‚Ä…czenie neutralnych lub wrÄ™cz przeciwnie - jaskrawych barw elewacji budynków, naturalnych materiałów, jak kamieÅ„ i drewno z elementami bogatej, barwnej roÅ›linnoÅ›ci. „Najczęściej ogrody w stylu rustykalnym otaczajÄ… domy z drewna i kamienia, ale nawet te wykonane z materiałów bardziej „przemysÅ‚owych” mogÄ… zyskać szyk i styl dziÄ™ki rustykalnemu charakterowi otoczenia”  - mówi Joanna Kowalik-Siedlecka, architekt firmy Libet.

Po pierwsze: Grunt to nawierzchnia


W ogrodzie w stylu rustykalnym nie może zabraknąć spacerowych Å›cieżek, tarasu z kostek lub pÅ‚yt w naturalnym odcieniu beżów. To one poprzez swojÄ… neutralnÄ… kolorystykÄ™ najlepiej  wpiszÄ… siÄ™ w sielski klimat wiejskiego ogrodu. „Nawierzchnie w stonowanych kolorach sÄ… jednak polecane tylko wtedy, gdy dom wykonany jest z drewna, ma naturalne barwy albo elementy z kamienia. JeÅ›li natomiast elewacja budynku utrzymana jest w żywej kolorystyce czerwieni czy zieleni polecamy w tym przypadku na Å›cieżki nawierzchnie w podobnych odcieniach. Aby nie sprawiaÅ‚y wrażenia kiczowatoÅ›ci – dobrze je przemieszać z kostkami w spokojnych odcieniach beżu. Na tarasy wybieramy obowiÄ…zkowo drewno, pÅ‚yty kamienne, np. z linii Libet Patio lub pÅ‚yty doskonale go odwzorowujÄ…ce, na przykÅ‚ad z linii Libet Impressio. Na Å›cieżkach idealnie sprawdzÄ… siÄ™ kostki obijane, które dziÄ™ki procesowi postarzania doskonale odwzorowujÄ… efekt starobruku albo inne kostki o gÅ‚adkiej fakturze” – tÅ‚umaczy architekt Kowalik-Siedlecka z Libet.

Po drugie: Drewniane meble


Kiedy już otoczyliÅ›my dom finezyjnymi Å›cieżkami do spacerów  i tarasem czas dobrać ogrodowe meble. Zdecydowanie powinny być drewniane, ciężkie, surowe w wyglÄ…dzie lub z frezowanymi wykoÅ„czeniami. JeÅ›li taki wydatek przekracza możliwoÅ›ci domowników – drewno można zamienić na surowce doskonale je imitujÄ…ce, które celowo postarzamy albo na mocne metalowe konstrukcje z elementami drewna czy wikliny. Przy odrobinie zapaÅ‚u, dla jesiennego zabicia czasu takie meble można wykonać samemu ze starych metalowych elementów parkowych Å‚awek i wÅ‚asnorÄ™cznie ciosanego i postarzanego drewna. Aby podkreÅ›lić rustykalny charakter mebli można je nakryć grubo tkanymi kolorowymi kapami na „styl Å‚owicki” albo we wzory roÅ›linne…

Po trzecie: A skoro o roÅ›linach…


RoÅ›liny w ogrodzie rustykalnym sadzamy przypadkowo, jakby wyrastaÅ‚y „od niechcenia”. Na pewno powinny siÄ™ znaleźć w otoczeniu Å›cieżek, przy altance, patio lub ogrodzeniu, ale jeÅ›li wyrosnÄ… „przypadkiem” gdzieÅ› na Å›rodku trawnika to w niczym nie przeszkodzi, a wrÄ™cz przeciwnie – podkreÅ›li charakter stylu. Charakterystyczne dla stylistyki rustykalnej sÄ… roÅ›liny niewyszukane, pospolite, a to co powinno je wyróżniać to kolor. Im go wiÄ™cej, tym lepiej. Pelargonie, dzikie róże, polne chabry czy maki – wszystkie te bezpretensjonalne kwiaty idealnie sprawdzÄ… siÄ™ w ogrodzie rustykalnym. Ważne tylko, żeby byÅ‚o ich dużo i sprawiaÅ‚y wrażenie, że rosnÄ… dziko, nie pielÄ™gnowane ludzkÄ… rÄ™kÄ…. W prawdziwe wiejskim ogrodzie nie powinno też zabraknąć drzew – jabÅ‚onie, grusze, Å›liwki czy inne gatunki typowe dla polskich sadów sprawdzÄ… siÄ™ tu w stu procentach.

Po czwarte: No, i trochę gadżetów

Aby podkreślić charakter sielskiego klimatu ogrodu warto postarać się o stylowe dodatki. Wystarczy choćby sznur suszonych grzybów na ganku czy koło drzwi wejściowych, koronkowe firany w oknach i gliniane donice na kwiaty, a to już w zupełności wystarczy, by poczuć klimat wiejskiego weekendu za miastem.

Jesień w pełni, otoczona szarym niebem, bladym słońcem i złoto-czerwonymi liśćmi pod stopami. W poszukiwaniu chwili spokoju albo bajkowego klimatu kolorowej wsi - ogrody rustykalne okażą się najlepszym sposobem na cieszenie się leniwymi popołudniami i spokojnymi weekendami w otoczeniu rodziny. Feeria barw i spokój sielskiego ogrodu to bowiem najlepszy sposób na przeczekanie do obudzenia radości wiosny.










Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku