1. Czy w ciąży można podróżować samochodem? Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie w okresie pierwszego i drugiego trymestru nie powinno sprawiać kłopotów. Podróże w trzecim trymestrze mogą sprawiać pewne trudności. Na pewno przyszłe mamy powinny unikać długich podróży samochodem. Jeśli podróżują kilka lub kilkanaście godzin, przynajmniej co dwie godziny powinny zrobić przerwę w podróży.
2.    Czy podróże samochodem w ciąży sÄ… bezpieczne?

Podróże w ciąży samochodem sÄ… bezpieczne. PrzyszÅ‚e mamy powinny   jednak pamiÄ™tać o kilku ważnych sprawach. Ważne jest prawidÅ‚owe  ustawienie fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskaÅ‚a brzucha. Równie istotna  jest prawidÅ‚owa pozycja.  WÅ‚aÅ›ciwa  pozycja za kierownicÄ… zapewnia możliwość szybkiej  reakcji i sprawia, że rosnÄ…cy brzuch nie blokuje swobody ruchu. Plecy muszÄ… mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane.

3.    Czy w ciąży siadać za kierownicÄ… czy nie?

W pierwszych miesiÄ…cach ciąży, gdy dziecko jest jeszcze bardzo maÅ‚e, przeciwwskazaÅ„ do prowadzenia samochodu przez przyszÅ‚Ä… mamÄ™ jest mniej. Ich liczba roÅ›nie jednak wraz z dzieckiem. W bardziej zaawansowanej ciąży (9 miesiÄ…c), jeÅ›li to możliwe, lepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu. Ruchy dziecka mogÄ… dekoncentrować kobietÄ™. Duży brzuszek coraz bardziej utrudnia manewrowanie kierownicÄ…, a w razie wypadku, kierownica i poduszka powietrzna mogÄ…  zagrozić życiu dziecka.

4.    Czy w ciąży należy zapinać pasy?

Pasy stanowiÄ… najlepsze zabezpieczenie zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. JeÅ›li kobieta ciężarna nie zapina  pasów bezpieczeÅ„stwa, w czasie wypadku na niebezpieczeÅ„stwo naraża siebie i  dziecko. NajczÄ™stszymi obrażeniami w takich sytuacjach jest przedwczesne odklejenie Å‚ożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia pÅ‚odu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpoÅ›rednich obrażeÅ„ pÅ‚odu. PrzyszÅ‚e mamy powinny zakupić specjalny adapter do pasów bezpieczeÅ„stwa np. Clippasafe.


5.    Do czego sÅ‚uży adapter do pasów bezpieczeÅ„stwa Clippasafe?

Tradycyjny pas w chwilach kolizji, a także przy gwałtownym hamowaniu pojazdu może wywierać ogromny nacisk na brzuch i macicę przyszłej mamy. Może to doprowadzić do poronienia lub poważnych obrażeń płodu. Adapter Clippasafe niweluje to ryzyko, jest bezpieczny, wygodny oraz prosty w użyciu.

6.    Kiedy przyszÅ‚a mama powinna pomyÅ›leć o zakupie adaptera?

Adaper Clippasafe jest rekomendowany już od 2 miesiąca ciąży.

7.    Jak instaluje siÄ™ adapter w samochodzie?

Adaper Clippasafe składa się z podkładki umieszczonej na siedzeniu samochodu, pasów mocowanych wokół oparcia siedzenia i mocnego zapięcia.
Prawidłowo założony adapter Clippasafe układa pas bezpieczeństwa tak, aby został zlokalizowany pod brzuchem, odpowiednio nisko na biodrach i miednicy (które dużo lepiej absorbują siłę uderzenia) chroniąc nienarodzone dziecko.


8.    Czy używajÄ…c adaptera można zaÅ‚ożyć  spódnicÄ™?

Clippasafe to jedyny  uniwersalny adapter na rynku, można w nim wygodnie podróżować w spodniach jak i w spódnicy.  

9.    Czy poduszka powietrzna jest bezpieczna dla kobiety w ciąży?

Kobiety w ciąży są w trakcie czołowych zderzeń lepiej chronione, gdy w kierownicy znajduje się poduszka powietrzna. Poduszka powietrzna stanowi dodatkowe zabezpieczenie, więc nie powinno się jej demontować.

10.    O czym jeszcze należy pamiÄ™tać podróżujÄ…c samochodem w ciąży?

PrzyszÅ‚e mamy  powinny też minimalizować wpÅ‚yw szkodliwych substancji unoszÄ…cych siÄ™ w powietrzu. Uchylanie szyb w korku oznacza wdychanie wielu zanieczyszczeÅ„, co nie sÅ‚uży ani potomkowi, ani jego mamie.







Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku