Kto z nas nie marzy o egzotycznych wakacjach, zwłaszcza w środku szarej, polskiej zimy? Wielu z nas rekompensując sobie to nierealne marzenie, sięga po dostępne w każdym markecie i warzywniaku soczyste pomarańcze, słodkie mandarynki i dojrzałe banany. Mało kto zastanawia się jednak, jak to możliwe, że te tropikalne owoce, pokonały w transporcie tysiące kilometrów, a wyglądają tak, jakby dopiero co zerwane zostały z drzewa. A przecież, aby banany i pomarańcze zachowywały idealny wygląd, smak i aromat, pryskane są niczym innym, jak tylko konserwantami.

Konserwanty z ciepłych krajów

Producenci owoców egzotycznych, umożliwiajÄ…c cytrusom i bananom dÅ‚ugÄ… podróż do kraju przeznaczenia, zabezpieczajÄ… je syntetycznymi konserwantami. Niestety sÄ… to szkodliwe dla zdrowia zwiÄ…zki chemiczne. Konserwanty z przedziaÅ‚u E230 – E232, stosowane do zabezpieczania skórek owocowych przed rozwojem pleÅ›ni i grzybów, mogÄ… powodować alergie skórne – ostrzega Anna Rogulska, dietetyk ZakÅ‚adu Produkcji Spożywczej "KrzÄ™tle".

Istotnie konserwanty te stosowane sÄ… także jako pestycydy, które z pewnoÅ›ciÄ… nie majÄ… pozytywnego wpÅ‚ywu na nasze zdrowie. Najbardziej narażeni na szkodliwe dziaÅ‚anie pestycydów sÄ… pracownicy zakÅ‚adów przemysÅ‚owych, które wykorzystujÄ… tego typu Å›rodki w procesie konserwacji żywnoÅ›ci. Jednak ich nadmiar w glebie, wodzie i powietrzu jest zgubny dla nas wszystkich. Pestycydy majÄ… bowiem wpÅ‚yw na procesy rakotwórcze, oddziaÅ‚ujÄ… negatywnie na gospodarkÄ™ hormonalnÄ…, a coraz częściej także na ukÅ‚ad nerwowy – informuje SÅ‚awomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Polska nie jest co prawda egzotycznym krajem, ale nie znaczy to, że nie możemy pochwalić siÄ™ szczytnym miejscem w produkcji owoców. W latach 30 – tych wynosiÅ‚a ona w naszym kraju 405 tys. ton. TrzydzieÅ›ci lat później byÅ‚o to już dwa razy wiÄ™cej. Natomiast w 2001 r. produkcja osiÄ…gnęła 3,4 mln ton . Nasz kraj jest jednym z najwiÄ™kszych producentów warzyw i owoców w Europie. Co wiÄ™cej Polska cieszy siÄ™ wysokÄ… lokatÄ… w rankingu europejskich eksporterów owoców Å›wieżych i przetworzonych – zapewnia Artur BÅ‚asik, prezes ZakÅ‚adu Produkcji Spożywczej "KrzÄ™tle", który specjalizuje siÄ™ w produkcji daÅ„ gotowych, przetworów warzywnych i koncentratów. Tym co wyróżnia nas na tle Europy sÄ… z pewnoÅ›ciÄ… zdrowe i soczyste jabÅ‚ka z polskich sadów. Ich udziaÅ‚ w polskiej produkcji owoców waha siÄ™ w granicach 70 %.

Jabłko = zdrowie

Dowiedziono, że jabÅ‚ka wpÅ‚ywajÄ… pozytywnie na nasze zdrowie i dodajÄ… nam siÅ‚ witalnych. Zawarty w jabÅ‚ku przeciwutleniacz, tzw. kwercetyna, chroni nasz ukÅ‚ad krążenia, poprzez uszczelnianie naczyÅ„ krwionoÅ›nych i przeciwdziaÅ‚a nowotworom. Dowiedziono, że dziÄ™ki suszonym jabÅ‚kom zyskamy kilkakrotnie wiÄ™cej energii, niż po spożyciu Å›wieżego owocu – radzi Anna Rogulska, specjalista ds. żywienia z "KrzÄ™tli". SiÄ™gajmy wiÄ™c po "cytrusy" z polskich sadów i cieszmy siÄ™ zdrowiem i energiÄ…, tak potrzebnÄ… w zimowe dni.