Dzieci to najwiÄ™ksi domowi pomocnicy - już od drugiego roku życia mogÄ… uczestniczyć w drobnych pracach domowych. Warto wykorzystać ich poczÄ…tkowÄ… fascynacjÄ™ Å›wiatem dorosÅ‚ych przy okazji przekonujÄ…c, że praca może być również Å›wietnÄ… zabawÄ…! – twierdzÄ… eksperci portalu ciufcia.pl, na którym pojawiÅ‚a siÄ™ ostatnio nowa zakÅ‚adka promujÄ…ca wspólne gotowanie - "Mamy gotowanie".

Domowe czynności wykonywane razem z dziećmi mogą sprawić wielką radość. Jedną z nich jest właśnie wspólne gotowanie. Pomoc w przyrządzaniu posiłków jest nie tylko świetną zabawą dla najmłodszych, uczy je również jak radzić sobie w kuchni oraz korzystnie wpływa na rozwój ich zdolności motorycznych. Gniecienie ciasta, wałkowanie czy wycinanie pierniczków ćwiczy małe rączki dziecka, uczy je precyzji i koncentracji. Jeśli będziemy regularnie korzystać z pomocy małych kucharzy to przy okazji nauczymy ich odpowiedzialności i obowiązkowości.

"Sprawność manualna ćwiczona w kuchni, ma korzystny wpływ na poprawną wymowę, ponieważ za koordynację obu czynności odpowiadają te same ośrodki w mózgu. Rodzice niejednokrotnie mają okazję obserwować jak maluch przy wykonywaniu różnych prac pomaga sobie językiem, czyniąc przezabawne grymasy. Tym samym ćwiczy nie tylko rączki, ale również mięśnie języka i twarzy, co z kolei pomaga przy nauce prawidłowej wymowy" - podkreśla Jacek Legierski, psycholog i współtwórca serwisu ciufcia.pl.

Gotowanie ma dla dziecka również wymiar edukacyjny. Jeśli odpowiednio dobierzemy skalę trudności i przy okazji będziemy opowiadać o tym co robimy, to przyrządzanie potraw zamieni się w swoistego rodzaju lekcję. Maluchy dowiedzą się np. skąd biorą się poszczególne rodzaje owoców - gdzie rosną jabłka a gdzie pomarańcze albo, że mleko jest od krowy a jajka od kury, a nie z supermarketu. W ten sposób poszerzymy wiedzę dziecka o otaczającym je świecie. Oczywiście zadania musimy dostosować do wieku małego pomocnika. Dziecko nie wykona wszystkich czynności tak precyzyjnie jak my, dlatego tak ważna jest cierpliwość i chwalenie za nawet drobną pomoc.

Aby uÅ‚atwić rodzicom wybór daÅ„ nadajÄ…cych siÄ™ do przyrzÄ…dzenia wraz z dzieckiem eksperci z portalu ciufcia.pl stworzyli na blogu nowÄ… zakÅ‚adkÄ™ – "Mamy gotowanie". Znajdziemy tam przepisy, które można wykorzystać podczas gotowania z dziećmi. Warto zatem pokazać dzieciom, że przygotowywanie posiÅ‚ków może być zajÄ™ciem nie tylko koniecznym, ale przede wszystkim przyjemnym i pożytecznym. ZbliżajÄ…ce siÄ™ ÅšwiÄ™ta z pewnoÅ›ciÄ… sÄ… idealnÄ… okazjÄ… do zaangażowania najmÅ‚odszych we wspólne gotowanie.

Przepis na ciufciowe frykasy

Składniki:
- biała czekolada
- mleczna czekolada
- mleko
- marcepan
- suszone morele
- drylowane daktyle
- rodzynki
- wiórki kokosowe
- płatki migdałów
- kolorowa posypka
- lukier    
- patyczki do grilla lub wykałaczki
Ilość gramatur zależy od indywidualnego upodobania.

Przygotowanie
Prosimy dziecko, by w suszone owoce wbiÅ‚o wykaÅ‚aczki lub patyczki do grilla, nastÄ™pnie tÅ‚umaczymy, jak można uformować przeróżne postacie lub ksztaÅ‚ty. Gwiazdki, baÅ‚wanki, choinki bÄ™dÄ… oryginalnÄ… ozdobÄ… Å›wiÄ…tecznego stoÅ‚u. Tworzenie z owoców i wykaÅ‚aczek przypomina trochÄ™ robienie figurek z kasztanów i żoÅ‚Ä™dzi, a to przecież gwarancja Å›wietnej zabawy. By zmÄ™czone paluszki naszego dziecka mogÅ‚y odpocząć, zachÄ™camy je do robienia maÅ‚ych kuleczek z marcepanu, które nastÄ™pnie staramy siÄ™ wÅ‚ożyć do daktyli w miejsce po pestce. Gdy dziecko zajÄ™te jest twórczym lepieniem, my w tym czasie rozpuszczamy czekolady. W dwóch garnuszkach podgrzewamy mleko, a gdy jest już ciepÅ‚e wrzucamy czekolady, caÅ‚y czas mieszajÄ…c. Musimy pamiÄ™tać, by rozpuszczać czekolady na wolnym ogniu, by siÄ™ nie przypaliÅ‚y. Gdy sÄ… już gotowe, przelewamy caÅ‚ość do miseczek i czekamy aż lekko przestygnie. NastÄ™pnie pokazujemy dziecku, jak zamaczać w czekoladowych masach stworzone wczeÅ›niej figurki i marcepanowe przysmaki. Każde z nich po wyjÄ™ciu z czekolady, nadaje siÄ™ do udekorowania. A tu już pole do popisu możemy w peÅ‚ni zostawić naszym pociechom - guziczki dla baÅ‚wanków, bombki na choinkach i co tylko fantazja naszym maluchom podpowie… Efekt naszej pracy wkÅ‚adamy do lodówki, by czekolada stwardniaÅ‚a. RadzÄ™ robić na kilka godzin przed podaniem, bo tym pysznoÅ›ciom trudno siÄ™ oprzeć! Zabawa jest pyszna – dosÅ‚ownie i w przenoÅ›ni.

Uwaga!
Powstałe kolorowe świąteczne figurki bazują na wykałaczkach, więc uprzedźmy jedzących, by oszczędzić im niepotrzebnego ukłucia.





















Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku