Problemy układu pokarmowego dokuczają większości z nas. Krople żołądkowe, leki na zaparcia, wzdęcia czy zgagę na stałe goszczą w naszych apteczkach, szczególnie podczas świątecznego biesiadowania. Przyczyną wielu z tych dolegliwości może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori. W Polsce problem ten dotyczy 70% populacji.

Z reguły lekceważymy sygnały, nie szukamy przyczyny, ratując się jedynie leczeniem objawowym. Przyzwyczajmy się do tego, że musimy uważać na to, co jemy, unikać wielu potraw, odchorowywać wszystkie święta i na co dzień stale wspomagać się lekami. Mimo, że zakażenie bakterią dotyczy znacznej części społeczeństwa, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może to być przyczyną ich dolegliwości.

Helicobacter pylori ( w skrócie Hp) to gram-ujemna bakteria o spiralnym ksztaÅ‚cie, która może zasiedlać obszary ukÅ‚adu pokarmowego i powodować zapalenia poszczególnych jego odcinków. Hp zagnieżdża siÄ™ najczęściej w bÅ‚onie Å›luzowej żoÅ‚Ä…dka oraz w dwunastnicy i przeÅ‚yku. Najbardziej prawdopodobnÄ… drogÄ… przenoszenia tego mikroorganizmu jest droga oralno – fekalna. Zakażenie H. pylori przypomina objawy typowe dla ostrego zatrucia pokarmowego. Najczęściej po kilku dniach objawy te ustÄ™pujÄ…, ale bakteria jest od tego momentu obecna w bÅ‚onie Å›luzowej żoÅ‚Ä…dka i stanowi zagrożenie. Choroba ta może pojawić siÄ™ w każdym wieku, jednak badania dowodzÄ…, że wiÄ™kszość osób zakaża siÄ™ w wieku dzieciÄ™cym lub mÅ‚odzieÅ„czym.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori objawia się często dolegliwościami takimi jak: bóle brzucha, nudności, biegunka, ogólne osłabienie organizmu. Pacjenci nieświadomi przyczyn tych dolegliwości, leczą się objawowo. Często na własną rękę przyjmują leki, łagodzące ból i stan zapalny. To z kolei niejednokrotnie prowadzi do powstania krwotoku do przewodu pokarmowego. Często taki krwotok wymaga interwencji chirurgicznej. Jednak największym zagrożeniem, jakie wywołuje zakażenie bakterią Hp, związane jest z powstawaniem nowotworu żołądka. Bakteria Hp prowadzi do powstania przewlekłego stanu zapalnego, co z kolei powoduje zanik błony śluzowej. W efekcie w żołądku powstają zmiany o charakterze nowotworowym.

Na rynku dostÄ™pny jest test wykrywajÄ…cy zakażenie Helicobacter pylori. Helicobacter Test wykrywa specyficzne przeciwciaÅ‚a, które pojawiajÄ… siÄ™ w odpowiedzi organizmu czÅ‚owieka na zakażenie tÄ… bakteriÄ…. Test wykonuje siÄ™ z krwi z palca. Wynik testu odczytuje siÄ™ w postaci barwnych prążków na pÅ‚ytce testowej w czasie 15 minut. W razie uzyskania pozytywnego wyniku testu, należy zgÅ‚osić siÄ™ do lekarza, który zadecyduje o leczeniu. Leczenie polega na zastosowaniu terapii antybiotykowej trwajÄ…cej ok. 10 dni.   

Cena: ok. 22 pln








Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku