Narodowy Instytut Zdrowia opublikował raport pt. "Sytuacja Zdrowotna Ludności Polski". Dane są alarmujące! Poprawa zdrowia Polaków odnotowana na przestrzeni lat 90. XX wieku gwałtownie wyhamowała. Najbardziej zagrażają nam choroby układu krążenia. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Według autorów raportu zdecydowanie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów są choroby układu krążenia (w 2006 r. 46% ogółu zgonów). Stanowią one znacznie częstszą przyczynę zgonów Polaków w porównaniu do mieszkańców innych państw Unii Europejskiej.

W świetle danych z raportu, główną rolę wśród chorób układu krążenia odgrywają:
- choroba niedokrwienna serca, w tym zawał serca (w 2006 r. 50,0 tys. zgonów - w tym zawał 23,1 tys., a więc odpowiednio 30% i 14% zgonów z powodu ogółu przyczyn krążeniowych),
- choroby naczyń mózgowych (38,4 tys. zgonów, 23% całej grupy),
- inne choroby serca (40,1 tys. zgonów, 24% całej grupy),
- miażdżyca (30,2 tys. zgonów, 18% całej grupy).

Niechlubnie wyróżniamy siÄ™ na tle UE także wysokimi współczynnikami hospitalizacji z powodu nadciÅ›nienia tÄ™tniczego w niemal wszystkich grupach wieku oraz z powodu zawaÅ‚u serca w mÅ‚odszym i Å›rednim wieku. PatrzÄ…c na styl życia Polaków, jaki wyÅ‚ania siÄ™ z badaÅ„, nic w tym dziwnego...  W porównaniu z naszymi unijnymi sÄ…siadami palimy wiÄ™cej papierosów, rzadziej uprawiamy sport, jemy bardzo maÅ‚o owoców i warzyw. NieprawidÅ‚owa dieta i nieodpowiedni styl życia czy też zanieczyszczenie Å›rodowiska towarzyszÄ… nam na co dzieÅ„.

Wyniki raportu to nie tylko statystyka. To realny obraz zdrowia naszego społeczeństwa. Należy go potraktować w kategoriach ostrzeżenia.

Zatem, w jaki sposób ochronić siÄ™ przed poważnymi i nieodwracalnymi w skutkach problemami? Na to pytanie brakuje jednoznacznej odpowiedzi. Nic nam nie zagwarantuje w 100% bezpieczeÅ„stwa, ale możemy doÅ‚ożyć wszelkich staraÅ„, by zminimalizować ryzyko przedwczesnej Å›mierci. Wystarczy, że zdamy sobie sprawÄ™ z czyhajÄ…cych zagrożeÅ„ i w porÄ™ zastosujemy odpowiednie dziaÅ‚ania ochronne i zapobiegawcze. Å»eby to zrobić, powinniÅ›my ograniczać stres oraz podejmować regularny wysiÅ‚ek fizyczny. Jednak najważniejsze, by to co jemy byÅ‚o zdrowe dla serca. NiezbÄ™dne sÄ… mu przede wszystkim kwasy omega 3, witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy.  

Kwasy omega 3

Najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia są anomalie lipidowe. Występują u ponad połowy dorosłych Polaków. Anomaliami lipidowymi określa się zmiany poziomu cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów. Na ilość cholesterolu we krwi wpływa rodzaj diety.

Żywność niezdrowa, wysoko przetworzona, z dużą ilością tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego (tłuste wędliny, mięso, masło, smalec) z pewnością nam nie służy. Alternatywą dla niej są takie produkty jak: ryby morskie, oleje (lniany, rzepakowy), orzechy włoskie, migdały i siemię lniane. Znajdujące się w nich nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 (EPA, DHA) korzystnie wpływają na poziom trójglicerydów, zmniejszają ilość tzw. "złego" cholesterolu LDL, a zwiększają HDL czyli "dobrego". Obniżają też ciśnienie krwi wskutek rozkurczu naczyń krwionośnych. W ten sposób zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Niestety, przeciÄ™tne spożycie  kwasów  omega 3 w Polsce jest dużo niższe od zalecanego. Nie tylko z powodu rzadkiego siÄ™gania po produkty bogate w te skÅ‚adniki, ale także dlatego, że żywność kupowana w sklepach wczeÅ›niej zostaÅ‚a poddana procesom, które miaÅ‚y jej zapewnić jak najdÅ‚uższy okres przydatnoÅ›ci do spożycia. W trakcie produkcji eliminuje siÄ™ zatem te skÅ‚adniki, które sÄ… nietrwaÅ‚e - a to charakteryzuje grupÄ™ omega 3.

Witaminy B6, B12 oraz kwas foliowy

Oprócz pomiaru cholesterolu i trójglicerydów, ryzyko miażdżycy można ocenić na podstawie wzrostu stężenia homocysteiny we krwi. Jest ona aminokwasem, który w wiÄ™kszym stężeniu uszkadza naczynia krwionoÅ›ne oraz wywoÅ‚uje procesy zapalne, czego efektem jest zwapnienie oraz zwężanie siÄ™ naczyÅ„ krwionoÅ›nych. Szacuje siÄ™, iż podwyższony poziom tego zwiÄ…zku dotyczy od 20% do 40% pacjentów z miażdżycÄ…. PrawidÅ‚owy poziom homocysteiny regulujÄ… w organizmie witaminy B6, B12 oraz kwas foliowy (folacyna). Tych skÅ‚adników, podobnie jak kwasów omega 3, jest zbyt maÅ‚o w codziennej diecie naszego spoÅ‚eczeÅ„stwa. W takiej sytuacji zalecana jest suplementacja diety nowoczesnymi preparatami, takimi jak  Novocardia.

Kompleksowa dbałość o serce

WieloskÅ‚adnikowy suplement diety Novocardia, produkowany przez firmÄ™ ASA,  posiada tak skomponowanÄ… recepturÄ™, by jak najefektywniej wpÅ‚ywać na stan ukÅ‚adu krążenia. Preparat zawiera wysokogatunkowy olej rybi z kwasami EPA i DHA w specjalnie dobranych proporcjach, kwas foliowy, witaminy B6 i B12, wyciÄ…g z czosnku (reguluje poziom cholesterolu i ciÅ›nienie krwi, uelastycznia Å›ciany naczyÅ„ krwionoÅ›nych) i  przeciwutleniacz - witaminÄ™ E.

Wzbogacanie codziennej diety w kwasy omega-3 (EPA i DHA) i witaminy zawarte w Novocardia to obowiÄ…zek wszystkich aktywnie dbajÄ…cych o zdrowie. Szczególnie ważne jest by osoby, które majÄ… problemy z ukÅ‚adem krążenia, utrzymaniem odpowiedniego poziomu cholesterolu i ciÅ›nienia krwi pamiÄ™taÅ‚y o jego zażywaniu. Także niezbÄ™dny jest w okresach przeziÄ™bieÅ„, rekonwalescencji, narażenia na stres, jak polecany dla osób palÄ…cych i ludzi starszych. Warto odnotować, że Novocardia ma dokÅ‚adnie oznaczonÄ… ilość EPA i DHA w 1 kapsuÅ‚ce - Å‚atwo wiÄ™c ustalić w jakim stopniu zalecana dawka preparatu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tego typu zwiÄ…zki.  

Dane statystyczne, dla wielu sÄ… tylko zbiorem maÅ‚o pasjonujÄ…cych, nic nieznaczÄ…cych tabelek i wykresów. Ale ważne aby zrozumieć, że za każdÄ… cyfrÄ… stojÄ… prawdziwe dramaty:  czyjeÅ› cierpienie w chorobie... Dlatego dobrze wziąć sobie do serca alarm podniesiony przez naukowców i nie myÅ›leć sobie - "mnie to nie dotyczy".






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Salceson ozorkowy czarny kalorie
Ile kalorii ma smalec

Wersja do druku