ÅšwiÄ…teczna sielanka i setki nadprogramowych kalorii. Te kilka dni zapomnienia mogÄ… być przyczynÄ… nie tylko wzrostu wagi, ale również wyrzutów sumienia, a w konsekwencji zÅ‚ego samopoczucia. Jak mÄ…drze jeść w te Å›wiÄ…teczne dni – podpowiada Beata Smulska, dietetyk z Centrum Medycznego LIM. Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkaÅ„ przy bogato zastawionym stole. Raz w roku można pozwolić sobie na trochÄ™ wiÄ™cej, jednak nawet wówczas dieta powinna być w peÅ‚ni racjonalna i bogata we wszystkie skÅ‚adniki odżywcze. Tradycyjne polskie potrawy, zazwyczaj wysokokaloryczne, kuszÄ… przez parÄ™ dni. Od nas zależy, czy poddamy siÄ™ Å›wiÄ…tecznemu obżarstwu, czy bÄ™dziemy bez wyrzutów sumienia delektować siÄ™ różnorodnymi potrawami, które raz w roku pojawiajÄ… siÄ™ na naszym stole. Przezorność, umiar i rozwaga mogÄ… zabezpieczyć Å›wiÄ…teczne Å‚asuchy przed problemami gastrycznymi.

Świąteczne propozycje to wielka uczta. Wyobrażając sobie smaki i zapach dań serwowanych na rodzinnych stołach, czekamy na nią przez cały rok. W tak miłym dla nas czasie możemy łatwo zapomnieć o kontroli i możliwościach żołądka. Potem cierpimy z powodu niestrawności lub bólu brzucha.

- Podczas Å›wiÄ…tecznych dni pochÅ‚aniamy przeciÄ™tnie 5-6 tysiÄ™cy kalorii dziennie, a wiÄ™c przynajmniej dwukrotnie wiÄ™cej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (ok. 2,5 tysiÄ…ca kalorii). Tradycyjna wieczerza wigilijna, choć postna, jest potężnÄ… bombÄ… kalorycznÄ…. WiÄ™kszość osób zapomina wówczas o racjonalnym żywieniu – stwierdza Beata Smulska, dietetyk z Centrum Medycznego LIM.

Przejadanie się to najczęstszy błąd, który jest popełniany w okresie świąt. Widząc przed sobą stół uginający się pod ciężarem przepysznych potraw - trudno oprzeć się pokusie spróbowania wszystkiego. Jest jednak kilka złotych reguł, które sprawią, że świąteczny czas będzie miły i bezpieczny dla żołądka:

- Należy nakÅ‚adać maÅ‚e porcje, cieszyć siÄ™ nowymi smakami, nie przejadać siÄ™. DziÄ™ki temu bÄ™dziemy mogli spróbować wielu potraw w maÅ‚ych iloÅ›ciach zamiast najeść siÄ™ do syta jednÄ… potrawÄ…. Jedzenie powinno być dodatkiem do ceremonii rodzinnej, jakÄ… jest biesiadowanie. Powinno dopeÅ‚nić rozmowÄ™ przy wigilijnym stole. Ważne jest pielÄ™gnowanie radosnej, Å›wiÄ…tecznej atmosfery. Może siÄ™ to wydawać bez zwiÄ…zku ze Å›wiÄ…tecznymi potrawami, jednak udowodniono, że nastrój, w jakim zasiadamy do wigilijnej kolacji ma olbrzymi wpÅ‚yw na proces metabolizmu. CzÄ™sto nie docenia siÄ™ wagi posiÅ‚ku spożywanego w przyjaznej atmosferze, której towarzyszÄ… pozytywne emocje, rozmowa i Å›miech. W takiej sytuacji proces trawienia i przyswajania jest o wiele lepszy. – mówi Beata Smulska, dietetyk z CM LIM

Ruch jest największym sprzymierzeńcem dbania o wagę. Nie zdrowe jest spędzanie całego wolnego czasu w pozycji siedzącej np. przed telewizorem, czy przy stole. Można przecież wygospodarować czas na wspólną aktywność. Nawet półgodzinny spacer, integrujący rodzinę, a przy okazji sprzyjający lepszemu trawieniu zjedzonych posiłków wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

- PamiÄ™tajmy, że odchudzanie siÄ™ podczas wigilijnej kolacji nie przyniesie żadnego efektu. Nawyki pokarmowe ksztaÅ‚towane sÄ… przez caÅ‚y rok, Å›wiÄ™ta nie sÄ… wÅ‚aÅ›ciwym czasem, aby gÅ‚odzić organizm. Tym bardziej, że menu wigilijne, pozbawione tÅ‚uszczów zwierzÄ™cych pochodzÄ…cych z produktów miÄ™snych, należy do wyjÄ…tkowo zdrowych. DoceÅ„my także moc kompotu z suszu, który choć nie jest napojem light (szklanka to i tak ok. 100 kalorii) - wspomaga trawienie i pobudza pracÄ™ jelit. – dodaje Beata Smulska, dietetyk z Centrum Medycznego LIM.

Jeśli chcemy zmniejszyć ilość kalorii zjadanych podczas świąt, najlepiej ograniczmy lub całkiem zrezygnujmy z pieczywa oraz takich węglowodanów jak frytki, ziemniaki, makarony, ryż i kasze. Jedzmy tylko sałatki i surówki (najlepiej bez tłustych i wysokokalorycznych sosów i majonezu a tylko z jogurtem naturalnym lub z oliwą z oliwek), niskokaloryczne grzybki i inne produkty marynowane oraz mięsa (najlepiej nie smażone, tylko pieczone, w lekkim sosie), wędliny i ryby.

Pamiętajmy o starej zasadzie, że każdy posiłek należy jeść powoli, tak, aby po około 20 minutach od rozpoczęcia posiłku podwzgórze (ośrodek w mózgu odpowiedzialny za uczucie głodu i sytości) mogło wysłać sygnał do żołądka, że jest najedzone, a więc, że dotarła glukoza. Wybierajmy potrawy, które zawierają produkty o zmniejszonej zawartości tłuszczu, gotowane, duszone lub pieczone .

- Zdrowe i niskokaloryczne sÄ… zupy. Grzybowa to ok. 150 kalorii w jednym talerzu, barszcz z uszkami - 100 kalorii. Z kolei  zaleca siÄ™ umiarkowane jedzenie kutii, każdy z jej skÅ‚adników - pszenica, mak, miód, rodzynki, orzechy, migdaÅ‚y oraz figi - jest wysokokaloryczny (w sumie to ok. 250 kalorii w 100 g). – dodaje Beata Smulska, dietetyk z Centrum Medycznego LIM.

Bożonarodzeniowe ciasta z makiem, miodem i bakaliami i tak sÄ… bardzo sÅ‚odkie i wysokokaloryczne. Ciasto drożdżowe to 140 kalorii w jednym kawaÅ‚ku, makowiec to 400 kalorii. Nie musimy oczywiÅ›cie caÅ‚kowicie rezygnować z tych Å›wiÄ…tecznych pysznoÅ›ci. Można zjeść po kawaÅ‚ku makowca, piernika czy kilka ciasteczek z bakaliami, ale pamiÄ™tajmy, że do podjadania miÄ™dzy głównymi posiÅ‚kami Å›wietnie nadajÄ… siÄ™ również owoce – w naszych domach szczególnie popularne w ÅšwiÄ™ta Bożego Narodzenia sÄ… jabÅ‚ka, pomaraÅ„cze, mandarynki, grejpfruty. SÄ… nie tylko niskokaloryczne, ale też dostarczajÄ… witamin i skÅ‚adników mineralnych, a bÅ‚onnik i kwasy w nich zawarte uÅ‚atwiajÄ… trawienie.

- JeÅ›li niestety dojdzie już do przejedzenia, dolegliwoÅ›ci pokarmowe możemy zÅ‚agodzić pijÄ…c napar z ziół, np. z miÄ™ty, z kopru, czy z kminku czy czerwonÄ… herbatÄ™ – pamiÄ™tajmy, by zaparzać jÄ… w temp. 96 stopni, nie traci wtedy swych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zdrowotnych. Niezawodny bywa też wywar z buraczków, czyli czerwony barszcz. Najskuteczniej dziaÅ‚a ten, robiony na zakwasie. - radzi Beata Smulska, dietetyk z Centrum Medycznego LIM.

Świętujmy zatem, bawmy się, ucztujmy ale przede wszystkim pamiętajmy o zdrowiu i możliwościach naszego organizmu.