Wraz z pierwszymi chłodami zaczynamy przygotowania do zimy, porządkujemy domy i ogrody, grabimy liście, pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy. Eksperci Instytutu Floty zachęcają, aby sezonowe porządki przenieść także na sferę naszego zdrowia i wraz z nadejściem zimy równie kompleksowo zadbać o serce.

Wielu z nas deklaruje chęć dbania o zdrowie, tymczasem poÅ›wiÄ™camy temu zagadnieniu zbyt maÅ‚o czasu. NieprawidÅ‚owa dieta, brak aktywnoÅ›ci fizycznej w ciÄ…gu dnia, siedzÄ…cy tryb życia – to niektóre z czynników przyczyniajÄ…cych siÄ™ do spadku formy i zÅ‚ego samopoczucia, a także grożących poważnymi chorobami ukÅ‚adu krążenia. Eksperci Instytutu Flory przekonujÄ… Polaków, że dbanie o wÅ‚asne zdrowie nie musi być trudnym zadaniem, a filary kompleksowej troski o serce zawierajÄ… siÄ™ w prostym równaniu:

prawidłowe odżywianie + umiarkowana aktywność fizyczna

Jak się prawidłowo odżywiać?

Aż 92% Polaków (raport Instytutu Flory ) nie uznaje diety jako jednego z czynników ryzyka chorób układu krążenia. Tymczasem wprowadzenie kilku małych zmian w naszym odżywianiu może zaowocować ogromnymi korzyściami dla zdrowia serca. Od czego zacząć?

Najważniejsze, aby nie zadręczać się i nie rezygnować z wszystkich ulubionych potraw. Właściwa dieta to taka, która dostarcza organizmowi składników odżywczych niezbędnych
do utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia.

Ważne, aby zachować różnorodność, ponieważ żaden pojedynczy produkt nie może dostarczyć organizmowi wszystkich skÅ‚adników w iloÅ›ciach, jakie sÄ… mu potrzebne – tÅ‚umaczy Jadwiga PrzybyÅ‚owska, specjalista ds. żywienia i komunikacji prozdrowotnej, ekspert Instytutu Flory. – PowinniÅ›my także pamiÄ™tać o owocach i warzywach oraz produktach peÅ‚noziarnistych. JednoczeÅ›nie należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tÅ‚uszczowe, obecne głównie w tÅ‚uszczach pochodzenia zwierzÄ™cego i produktach cukierniczych.

•    Dbaj o to, aby skÅ‚adniki Twojej diety byÅ‚y zróżnicowane;
•    Staraj siÄ™ spożywać 5 niewielkich posiÅ‚ków dziennie. PamiÄ™taj, aby zaplanować ostatni posiÅ‚ek ok. 3 godzin przed snem;
•    Ograniczaj tÅ‚uste i sÅ‚odkie jedzenie. Postaraj siÄ™ zamienić "zÅ‚e" nasycone tÅ‚uszcze na  "dobre" wielonienasycone obecne w rybach morskich i produktach pochodzenia roÅ›linnego;
•    Zrezygnuj z fast foodów i chipsów na rzecz Å›wieżych warzywnych przekÄ…sek;
•    PamiÄ™taj o uzupeÅ‚nianiu pÅ‚ynów w organizmie – staraj siÄ™ wypijać co najmniej 2 litry pÅ‚ynów dziennie;
•    Ogranicz sól. Do poprawy smaku znakomicie nadajÄ… siÄ™ Å›wieże zioÅ‚a;
•    ZamieÅ„ peÅ‚notÅ‚uste produkty mleczne, takie jak mleko i ser, na ich chude odmiany;
•    PrzyrzÄ…dzaj posiÅ‚ki z produktów skrobiowych, takich jak chleb, makaron, ryż czy ziemniaki. Wybieraj odmiany peÅ‚noziarniste, kiedy tylko jest to możliwe;
•    Staraj siÄ™ pić alkohol w umiarkowanych iloÅ›ciach.

Ruch to zdrowie!

Pamiętajmy, że aby mówić o zdrowym stylu życia powinniśmy wykazywać nie tylko aktywność w kuchni, ale także na powietrzu i sali treningowej.

Nie ma sposobu na natychmiastowe osiÄ…gniÄ™cie dobrej kondycji. To musi potrwać – tym dÅ‚użej im mniej jesteÅ›my sprawni. Na poczÄ…tku wystarczy poÅ›wiÄ™cić 20 minut dziennie na porannÄ… gimnastykÄ™ – radzi Dariusz BrzeziÅ„ski, wielokrotny mistrz Polski w fitness, współpracownik Instytutu Flory – W miarÄ™ poprawy sprawnoÅ›ci dodaj spacer, trucht, pÅ‚ywanie, jazdÄ™ na rowerze. PamiÄ™taj, że treningi powinny sprawiać przyjemność, dlatego wybierz formÄ™ aktywnoÅ›ci fizycznej, którÄ… najbardziej lubisz. Warto zapoznać siÄ™ z kilkoma prostymi reguÅ‚ami, które pozwolÄ… czerpać przyjemność i zobaczyć efekt ćwiczeÅ„:
•    Zacznij od czynnoÅ›ci, które już lubisz i znasz, jak np. spacer czy praca w ogródku;
•    Na poczÄ…tku i na koÅ„cu ćwiczeÅ„ stopniowo zwalniaj tempo;
•    Nie nadwyrężaj siÄ™;
•    SÅ‚uchaj swojego ciaÅ‚a – pod koniec możesz czuć siÄ™ trochÄ™ zmÄ™czony, ale nie wyczerpany;
•    Ubieraj stroje, które sÄ… wygodne i nie krÄ™pujÄ… ruchów;
•    Pij dużo wody przed, podczas i po zakoÅ„czeniu ćwiczeÅ„;
•    Planuj ćwiczenia na dwie godziny po lekkim posiÅ‚ku.


Instytut Flory tworzą eksperci: lekarze kardiolodzy, specjaliści do spraw żywienia i komunikacji prozdrowotnej. Fachowo doradzają, jak kompleksowo dbać o serce i przybliżają społeczeństwu tematykę chorób układu sercowo-naczyniowego oraz ich profilaktyki. Instytut Flory stawia sobie za cel przekonanie społeczeństwa, że dokonanie nawet niewielkich zmian w stylu życia daje niewspółmiernie duże korzyści zdrowotne.

Zgodnie ze swojÄ… misjÄ… Instytut Flory – poprzez dziaÅ‚ania informacyjne i edukacyjne – dąży do wprowadzenia konkretnych zmian w postawach prozdrowotnych Polaków.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Szproty w sosie pomidorowym kcal
Kergulena jak przyrządzić
Zupa ziemniaczana z kiełbasą kalorie

Wersja do druku