Niepokój, niechęć do kontaktów z rówieÅ›nikami i strach przed szkoÅ‚Ä… – to tylko niektóre z negatywnych emocji, które na co dzieÅ„ przeżywajÄ… dzieci moczÄ…ce siÄ™ w nocy. W Polsce problem dotyka co trzecie dziecko w każdej pierwszej klasie szkoÅ‚y podstawowej. Wbrew powszechnie panujÄ…cej opinii, moczenie nocne nie jest objawem stresu zwiÄ…zanego ze szkoÅ‚Ä…. Jest natomiast bardzo czÄ™sto przyczynÄ… trudnoÅ›ci dzieci w nauce, a także problemów z nawiÄ…zywaniem kontaktów z rówieÅ›nikami. JednoczeÅ›nie brak zrozumienia choroby przez rodziców sprawia, że moczenie nocne staje siÄ™ źródÅ‚em problemów nie tylko w domu, ale także w szkole.

Dziecku skoncentrowanemu na swoim wewnętrznym świecie brakuje siły i energii na wywiązywanie się z codziennych, szkolnych obowiązków. Nie wynika to z braku zdolności czy z lenistwa. Moczenie nocne wywołuje w nim tak silne poczucie lęku, wstydu i niepewności, że skupiając się na ukrywaniu tej dolegliwości, dziecko nie może podołać swoimi szkolnym obowiązkom i zaniedbuje je. Niechęć do samego siebie, utrata wiary we własne możliwości powoduje wycofywanie się nie tylko z kontaktów z rówieśnikami, ale także trudności w podejmowaniu koniecznych zadań, które są związane z chodzeniem
do szkoły.

Moczenie nocne symbolicznie nazywane w psychologii "płaczem przez pęcherz" dobrze oddaje wymiar cierpienia emocjonalnego dziecka. Konsekwencje moczenia nocnego są szczególnie dotkliwe dla dzieci w wieku szkolnym. Potęgujący się w dzieciach strach przed odkryciem ich krępującego problemu
przez rówieÅ›ników może prowadzić do coraz wiÄ™kszych trudnoÅ›ci w normalnym funkcjonowaniu w szkole. Dzieci skupiajÄ… wówczas swojÄ… energiÄ™ na ukryciu choroby, co przekÅ‚ada siÄ™ na trudnoÅ›ci w koncentracji i problemy w nauce. NiesatysfakcjonujÄ…ce wyniki w szkole powodujÄ… zdenerwowanie rodziców, którzy w zÅ‚ych stopniach upatrujÄ… przyczynÄ™ moczenia nocnego. W ten sposób koÅ‚o siÄ™ zamyka. Bez zrozumienia rzeczywistych przyczyn choroby przez rodziców i podjÄ™cia siÄ™ leczenia moczenia nocnego -  dziecko zostaje ze swoim problemem samo.

 Z doÅ›wiadczenia lekarzy zajmujÄ…cych siÄ™ leczeniem dzieci z zaburzeniami oddawania moczu wynika, że moczenie nocne jest czÄ™sto bagatelizowane, gdyż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia bÄ…dź życia pacjenta. Panuje poglÄ…d, że moczenie u dziecka jest jedynie niewinnÄ… dolegliwoÅ›ciÄ… i chyba wÅ‚aÅ›nie dlatego nie poÅ›wiÄ™ca mu siÄ™ należytej uwagi. CzÄ™sto rodzice traktujÄ… moczenie nocne jako objaw konfliktów w rodzinie i sami nie zgÅ‚aszajÄ… tego problemu, uważajÄ…c go za coÅ› "wstydliwego" dla caÅ‚ej rodziny.

Zdarza się, że podczas rozmów z lekarzami rodzice niepotrzebnie ukrywają moczenie ich dziecka. Panuje opinia, że jest to tylko nieprawidłowy nawyk lub nawet lenistwo dziecka. Takie podejście opóźnia uzyskanie fachowej porady. Tymczasem utrzymujące się moczenie może spowodować u dziecka wtórne zaburzenia emocjonalne i być przyczyną jego nieprawidłowego rozwoju emocjonalnego.
Specjaliści apelują, że to od zrozumienia przez rodziców choroby swoich dzieci zależy najwięcej. To oni swoją postawą i zaangażowaniem mogą z pomocą lekarzy doprowadzić do całkowitego wyleczenia swoich dzieci. W leczeniu moczenia nocnego kluczowe jest bowiem stworzenie dziecku odpowiednich warunków i wsparcia w domu a dopiero w konsekwencji tego pomoc i wsparcie poza nim.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku