Zbliża się Święto Niepodległości, najbliższy Poranek Muzyczny zamieni się więc w lekcję historii, podczas której będzie można wysłuchać pieśni nierozerwalnie związanych z burzliwymi dziejami Polski.

 W niedzielÄ™, 9 listopada o godz. 11.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda LutosÅ‚awskiego, zagra Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego ZespoÅ‚u Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcjÄ… Grzegorza MielimÄ…ki oraz ppÅ‚k Adama Czajkowskiego.

Orkiestra Koncertowa została utworzona jesienią 1944 roku w Lublinie. Swoją działalność rozpoczynała pełniąc głównie funkcje reprezentacyjno-paradne, by po dwudziestu latach stać się Centralną Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W tym czasie nieustannie doskonaliła swój profil artystyczny, wzbogacała instrumentarium i repertuar, który obecnie obejmuje niemal wszystkie rodzaje muzyki, chociaż prym wiodą klasyczne utwory polskich kompozytorów i dzieła światowych mistrzów. Od wielu lat towarzyszą orkiestrze artyści scen operowych, operetki i gwiazdy estrady, wśród których nie brak nazwisk światowej sławy. Orkiestra może poszczycić się liczbą ponad 8 tysięcy koncertów, a także nagraniem ponad 30 płyt. Od 2004 roku stanowi integralną część Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

MÅ‚odzi melomani po raz pierwszy w historii Poranków Muzycznych bÄ™dÄ… mieli możliwość usÅ‚yszeć i zobaczyć prawdziwÄ… wojskowÄ… orkiestrÄ™. Specjalnie dla nich zabrzmiÄ… najsÅ‚ynniejsze pieÅ›ni patriotyczne – niektóre już od wieków towarzyszÄ… polskim żoÅ‚nierzom. Nie zabraknie m.in. "Bogurodzicy", czyli najstarszej utrwalonej polskiej pieÅ›ni religijnej i zarazem najstarszego zachowanego polskiego tekstu poetyckiego, powstaÅ‚ego we wczesnym Å›redniowieczu, który z czasem staÅ‚ siÄ™ bojowym hymnem rycerstwa Rzeczypospolitej. Obok "Bogurodzicy" pojawi siÄ™ "Rota", utwór poetycki napisany przez MariÄ™ KonopnickÄ…, do którego muzykÄ™ skomponowaÅ‚ Feliks Nowowiejski, a także "Marsz Pierwszej Brygady" – hymn I Brygady Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa PiÅ‚sudskiego, ulubiona pieśń marszaÅ‚ka, która w sierpniu 2007 roku postanowieniem Ministra Obrony Narodowej zostaÅ‚a uznana za oficjalnÄ… pieśń Wojska Polskiego.

Będzie można usłyszeć również "Czerwone maki na Monte Cassino", do których słowa napisał Feliks Konarski, noszący pseudonim Ref-Ren, żołnierz 2 Korpusu, znany przedwojenny śpiewak operetkowy i kompozytor piosenek, a melodię skomponował Alfred Schütz, kompozytor i dyrygent, również żołnierz 2 Korpusu. Nad wszystkimi pieśniami górować będzie "Mazurek Dąbrowskiego", oficjalny hymn Polski od 1927 roku, którego tekst stworzył w 1797 roku Józef Wybicki. Pieśń, od początku przyjęta z aplauzem przez legiony powołane na obczyźnie przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego, śpiewana była podczas powstania listopadowego, styczniowego, przez Polaków na Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905 roku, I i II wojny światowej. Tekst "Mazurka" był tłumaczony przez wielu poetów i jest znany w 17 językach. Nawiązuje do wzniosłych wydarzeń z dziejów polskich żołnierzy oraz ówczesnych dowódców wojskowych, w których pokładano nadzieję na powrót do Ojczyzny i odzyskanie niepodległości.

Zapraszamy dzieci i rodziców oraz wszystkich "młodych duchem" wielbicieli dobrej muzyki na spotkania w Porankach Muzycznych w każdą niedzielę o godz. 11.00, do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz na antenę Programu 1 Polskiego Radia.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku