Dzieci potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. W nocy hormon wzrostu jest najbardziej aktywny. Dlatego, oprócz kołysanki "na dobranoc" niezbędny jest odpowiednio dobrany materac.
Wielu rodziców nie przywiÄ…zuje dużej wagi do wyboru materaca dla swojego dziecka. Maluchy czÄ™sto Å›piÄ… w jednym łóżku z rodzicami. Czy to dobry trend? – "Ze wzglÄ™dów ortopedycznych dziecko powinno spać oddzielnie"– odpowiada PaweÅ‚ Michalski z Instytutu Matki i Dziecka.

Musi być elastyczny
PodstawowÄ… kwestiÄ… przy wyborze materaca dla dziecka jest jego elastyczność.  Znakomitym rozwiÄ…zaniem sÄ… te materace, które dopasowujÄ… siÄ™ do ksztaÅ‚tów ciaÅ‚a malucha i pozycji, jakie przybiera podczas snu. – "Materac powinien zapewniać równe uÅ‚ożenie krÄ™gosÅ‚upa. Najlepiej, gdy dopasowuje siÄ™ do uÅ‚ożenia czÅ‚owieka podczas snu" – zaznacza P. Michalski. Takie wymogi speÅ‚nia lateks. Kiedy mama uÅ‚oży niemowlÄ™ na takim materacu, jego powierzchnia idealnie dopasuje siÄ™ do ciężaru maleÅ„kiego ciaÅ‚a. Dziecku bÄ™dzie tak wygodnie, jak u mamy w brzuchu! –Dobrym rozwiÄ…zaniem może być także materac o dwóch stronach twardoÅ›ci. - "Na przykÅ‚ad materacyk dzieciÄ™cy Eos, w którym zastosowaliÅ›my materiaÅ‚y szczególnie przyjazne prawidÅ‚owemu rozwojowi dziecka. Posiada on twardszÄ… stronÄ™ kokosowÄ… i Å›rednio twardÄ…- lateksowÄ…. Kokos doskonale usztywnia, natomiast lateks, który cechuje wysoka elastyczność, pozwala optymalnie dopasować siÄ™ do ksztaÅ‚tu ciaÅ‚a" – podkreÅ›la Marta LeÅ›niowska z Fabryki Materacy JANPOL. W zależnoÅ›ci od potrzeb, materac można obracać, dbajÄ…c o to, by maluch spaÅ‚ na odpowiednio elastycznym podÅ‚ożu.

Alergii - nie
Warto zwrócić uwagÄ™, czy materac ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci antyalergiczne. Takimi cechami wyróżnia siÄ™ na przykÅ‚ad model Uranos. Naturalna struktura kokosa zapewnia odpowiedni przepÅ‚yw powietrza i ciepÅ‚a, pochÅ‚aniajÄ…c jednoczeÅ›nie pot oraz wilgoć z otoczenia. Podobne dziaÅ‚anie wykazuje lateks. – "To materiaÅ‚, który nie uczula, bo w jego wnÄ™trzu nie rozwijajÄ… siÄ™ bakterie ani grzyby"– wyjaÅ›nia M. LeÅ›niowska z Janpolu. DziÄ™ki systemowi otworów możliwa jest swobodna wymiana powietrza, a kiedy materac "oddycha",  nie ma wiÄ™c miejsca dla niepożądanych goÅ›ci. Taki stan rzeczy potwierdza nie tylko opinia Instytutu Zdrowia Matki i Dziecka, ale przede wszystkim rodziców. – "Borys jest alergikiem i uczula go dosÅ‚ownie wszystko. MiaÅ‚am problem z wyborem materacyka. Mnóstwo czasu spÄ™dziÅ‚am na forach dla rodziców, przeglÄ…dajÄ…c opinie tych bardziej doÅ›wiadczonych. StrzaÅ‚em w dziesiÄ…tkÄ™ okazaÅ‚ siÄ™ materac lateksowy. Dziecko wreszcie Å›pi spokojnie, zniknęły uczulenia. No i my z mężem jesteÅ›my wyspani, bo skoÅ„czyÅ‚y siÄ™ nocne pobudki" – mówi mama półtorarocznego Borysa.

Sucho i trwale
Innym, skutecznym sposobem na walkę z alergią są specjalne nakładki na materace. Pod warunkiem jednak, że zostały wykonane z odpowiednich materiałów. Przykładowo, nakładka higieniczna Fabryki Materacy JANPOL powstała na bazie tkaniny frotte, pokrytej specjalną powłoką PCV, o właściwościach grzybo- i bakteriobójczych. Nakładki są też świetnym zabezpieczeniem i przedłużeniem żywotności materaca. Produkowane z wodoodpornych materiałów, chronią materac przed wilgocią. Dodatkowo można je prać w pralce, w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Materace lateksowe charakteryzuje duża trwałość i odporność na odkształcenia. Dlatego, wybierając materac dla pociechy, dobrze pamiętać, że gdy dziecko wyrośnie już ze swojego niemowlęcego łóżeczka, materac spokojnie można przełożyć do większego łóżka- i ten sam, który służył trzymiesięcznemu niemowlakowi, równie dobrze posłuży trzyletniemu przedszkolakowi.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku