Organizatorzy programu "Pomóżmy razem" odbyli kolejną wizytę w szpitalu w ramach propagowania dogoterapii jako ważnej i skutecznej formy rehabilitacji dzieci i osób starszych. Tym razem Szpital Akademii Medycznej w Gdańsku otworzył swoje dziecięce oddziały dla czworonożnych terapeutów, dając tym samym znak lokalnym organizacjom zajmującym się dogoterapią, że jest otwarty na nowe formy leczenia.
Dogoterapia to naturalna forma rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony pies wspomaga terapeutÄ™  w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosÅ‚ych, a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w zachowaniu lub wrÄ™cz nawiÄ…zaniu kontaktów ze Å›wiatem zewnÄ™trznym. Dogoterapia w Polsce zostaÅ‚a zapoczÄ…tkowana przez MariÄ™ CzerwiÅ„skÄ… z Fundacji CZE-NE-KA w 1987. W dogoterapii wykorzystywane sÄ… takie rasy jak np. labrador, które charakteryzujÄ… siÄ™ cierpliwoÅ›ciÄ… i przyjaznym usposobieniem. Cechy te pomagajÄ… w nawiÄ…zaniu Å‚atwego kontaktu z osobÄ… chorÄ…, dziÄ™ki któremu nastÄ™puje pobudzenie zmysłów rehabilitowanego (wzroku, sÅ‚uchu, dotyku, pozytywnych emocji) oraz polepsza siÄ™ jego sprawność fizyczna.  

DziaÅ‚ania programu "Pomóżmy razem" - zapoczÄ…tkowane w 2006 roku - pokazujÄ… jak ogromne znaczenie ma dogoterapia oraz jak duży wpÅ‚yw majÄ… zajÄ™cia z psami na poprawÄ™ samopoczucia i zdrowia pacjentów – szczególnie tych najmÅ‚odszych. Zależy nam by lekarze, przedstawiciele  lokalnych organizacji pozarzÄ…dowych, a także rodziny osób chorych uÅ›wiadomili sobie, że czworonogi nie muszÄ… być jedynie przysÅ‚owiowym "najlepszym przyjacielem czÅ‚owieka", ale mogÄ… pozytywnie wpÅ‚ywać na nasze zdrowie przez dogoterapiÄ™ - mówi Anna Malitka-Babik, koordynator programu "Pomóżmy razem". Praca z psim terapeutÄ… jest szczególnie korzystna dla dzieci z porażeniem mózgowym, autyzmem, czy też po przebytych stanach zapalnych i urazach centralnego ukÅ‚adu nerwowego, a także u wszystkich dzieci, które majÄ… zaburzony kontakt spoÅ‚eczny. Poprzez terapiÄ™ kontaktowÄ…, czyli zabawy, przytulanie i gÅ‚askanie psa, osoby dotkniÄ™te niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… dużo szybciej i dokÅ‚adniej próbujÄ… wykonać ćwiczenia. Rozluźnieni, w bezstresowej zabawie zapominajÄ… o swoich problemach. ZajÄ™cia z psami bardzo pozytywnie wpÅ‚ywajÄ… na samopoczucie pacjentów. W trakcie ćwiczeÅ„ i zabaw pacjenci, zwÅ‚aszcza ci najmÅ‚odsi, dużo siÄ™ uÅ›miechajÄ…, sÄ… radoÅ›ni, zapominajÄ… o swojej chorobie – mówi Konrad Komorowski, wolontariusz Fundacji CZE-NE-KA.

CzÄ™stym problemem, z którym spotykajÄ… siÄ™ wolontariusze pracujÄ…cy z psami terapeutami, jest bÅ‚Ä™dne przekonanie, że pies jest siedliskiem zarazków i pasożytów.  Wówczas pojawiajÄ… siÄ™ pytania czy do tak sterylnych miejsc jakimi sÄ… oddziaÅ‚y szpitalne powinno siÄ™ wprowadzać psy? Należy pamiÄ™tać, że warunki dotyczÄ…ce higieny psa okreÅ›lajÄ… wewnÄ™trzne – rygorystyczne normy przyjÄ™te przez organizacje prowadzÄ…ce dogoterapiÄ™. Psy pracujÄ…ce jako terapeuci przechodzÄ… wszelkiego rodzaju szczepienia, a ich stan zdrowia jest stale i szczegółowo monitorowany przez lekarzy weterynarii. Dotychczas wolontariusze z Fundacji CZE-NE-KA wraz z psami w ramach programu "Pomóżmy razem"odwiedzili szpitale m. in. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, DolnoÅ›lÄ…skie Centrum Pediatryczne im. J.Korczaka we WrocÅ‚awiu czy Szpital DzieciÄ™cy Å›w. Ludwika w Krakowie.  Propozycje wizyt w placówkach poczÄ…tkowo budziÅ‚y niepokój kierownictwa jednak finalny przebieg terapii z udziaÅ‚em psów spotkaÅ‚ siÄ™ z dużym zainteresowaniem lekarzy oraz pacjentów. A  w niektórych, odwiedzanych przez czworonożnych bohaterów programu "Pomóżmy razem" placówkach, psy - terapeuci na staÅ‚e zagoÅ›cili w harmonogramie zajęć rehabilitacyjnych.

Wizyta w Klinice Neurologii Rozwojowej Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku jest kolejnym w tym roku spotkaniem programu "Pomóżmy razem" w ramach upowszechniania dogoterapii. "Gdy zwrócono się do mnie z propozycją zorganizowania spotkania z osobami prowadzącymi rehabilitację metodą dogoterapii, uznałam, ze może być to pomocne dla moich pacjentów. Dogoterapia może wspomóc zarówno proces leczenia, jak i jakość życia dzieci z zaburzeniami ruchu, zachowania czy emocji" - mówi Dr Ewa Pilarska Kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej Akademickiego
Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w GdaÅ„sku. W tej chwili w Polsce jest okoÅ‚o 150 psów - terapeutów, ale biorÄ…c pod uwagÄ™ liczbÄ™ potrzebujÄ…cych, jest to zdecydowanie za maÅ‚o. Skuteczność tej formy terapii w usprawnianiu osób niepeÅ‚nosprawnych i chorych jest tym wiÄ™ksza, im Å›rodowiska medyczne i samorzÄ…dy bÄ™dÄ… silniej współpracować.  JednoczÄ…c siÅ‚y w popieraniu dogoterapii w szpitalach wspólnie możemy przyczynić siÄ™ do usprawnienia wielu osób chorych czy niepeÅ‚nosprawnych. DziÄ™ki zajÄ™ciom z psami, pacjentom szybciej mija czas, pobyt w szpitalu przestaje być nużący, a to z kolei ma wpÅ‚yw na lepsza kondycje psychicznÄ… pacjentów - mówi Maria CzerwiÅ„ska.













Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Szkolenie psa

Wersja do druku