Zaskakując nas projektami swych niezwykłych krzeseł, lamp czy flakonów perfum, przekształca przestrzeń codziennego funkcjonowania w dzieło sztuki. Mimo tego, że często balansuje na granicy kiczu, jest jednym z najbardziej znanych artystów sztuki użytkowej na świecie. Karim Rashid, bo o nim mowa, będzie gościem specjalnym gali Domoteka Design Night, która już 6 października b.r. odbędzie się w Warszawie.
Podczas uroczystej gali Domoteka Design Night, Warszawa, zamieni się w centrum światowego wzornictwa przemysłowego, goszcząc projektanta tak wielkiego formatu, który wraz ze swoją wystawą zawita w nadwiślańskie progi dzięki Domotece. Podczas wydarzenia odbędzie się wernisaż prac Karima, a przede wszystkim zaprezentowane zostaną najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, panujące na czołowych salonach design’u - tak w Europie jak i za oceanem.

"Gdzie jest człowiek tam jest sztuka" – mawiał Stanisław Witkiewicz. Wraz ze wzrostem stopnia zamożności społeczeństwa, rośnie tempo życia. Zmęczeni natłokiem wykonywanych zadań szukamy ukojenia, które przynieść może właśnie sztuka, szczególnie ta użytkowa. Stąd pomysł organizacji Domoteka Design Night, wydarzenia, która zgromadzi wszystkich wielbicieli estetycznych doznań, czujących potrzebę otaczania się pięknem na co dzień.  – mówi Tomas Rask, Dyrektor Zarządzający Inter Ikea Centre Polska S.A., właściciela Domoteki.

Bezpośrednią inspiracją do organizacji Domoteka Design Week były tegoroczne targi wnętrzarskie w Paryżu Maison & Object. Jak tłumaczy Urszula Łatka, kierownik Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka: "Postanowiliśmy nawiązać swoisty dialog z tym wydarzeniem i zaprezentować współczesne style w sztuce użytkowej, które z jednej strony byłyby zgodne ze światowymi trendami, a z drugiej nawiązywałyby do dynamicznie rozwijającego się rynku wzornictwa w Polsce. "

Prezentację najnowszych trendów w wzornictwie przemysłowym podczas Domoteka Design Night uświetni też występ grupy tanecznej Art Color Ballet.

Karin Rashid – Urodzony w Kairze (1960) pół Egipcjanin, pół Brytyjczyk. Wychował się w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W 1993 roku, po studiach na wydziale wzornictwa przemysłowego w Ottawie i Neapolu, otworzył własne biuro projektowe w Nowym Jorku. Szybko stał się jednym z najbardziej cenionych projektantów sztuki użytkowej na świecie. Najbardziej charakterystyczne cechy stylu Karima Rashid to: zdecydowana kolorystyka, geometryczne wzory i obłe formy. Projektuje niemal wszystko – od wnętrz hotelowych przez meble, oświetlenie, flakony perfum po kolekcje ubrań i butów. Artysta jest też mistrzem autokreacji. Ubiera się ekscentrycznie, zawsze na biało z różowymi dodatkami. Jego znakiem rozpoznawczym są też charakterystyczne, duże okulary. Współpracując z firmami na całym świecie (Audi, Carolina Herrera, Coca Cola, Davidoff, Ester Lauder, żeby wymienić tylko kilka), zaprojektował wiele niezwykłych przedmiotów, które zajmują poczytne miejsce w panteonie najważniejszych dzieł współczesnego wzornictwa przemysłowego. Kiedy Karim Rashid nie projektuje, oddaje się swojej drugiej pasji – muzyce, komponując ją jako didżej.


Po gali Domoteka Design Night, wystawę prac pod tytułem Karim Rashid: „From 15 minutes into the future”, będzie można obejrzeć w Domotece do 30 października b.r. od pn – do sb: w godzinach od 10.00 do 21.00 (niedziela: 10.00 – 19.00), adres: ul. Malborska 41.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii mają flaki gotowane

Wersja do druku