Historia rubinów jest niemal tak stara jak cywilizacja. Od wieków rubin symbolizuje największe z bogactw - miłość. Starożytne legendy egipskie głoszą, że rubin sprzyja szczęściu i wielkiej fortunie, chroni zdrowie i obdarza miłością. Astrologowie zaś uważali, że noszenie tego kamienia przez kobiety zamężne i żonatych mężczyzn zapewnia im trwałość uczuć i wierność.
   Przez swojÄ… barwÄ™ - rubin - kojarzony jest z krwiÄ… i życiem, wzmacnia serce i przywraca siÅ‚y, jest symbolem miÅ‚oÅ›ci. Noszony jako amulet (chroni przed zÅ‚em) lub talizman (przynosi szczęście), w szczególny sposób chroni wÅ‚aÅ›ciciela. Aby wzmocnić jego moc oprawia siÄ™ rubiny w zÅ‚oto i nosi jak najbliżej skóry, tak aby jej dotykaÅ‚.
   Rubin jest odmianÄ… korundu, mineraÅ‚u zbudowanego z tlenku glinu Al3O2. Czysty korund jest bezbarwny; zaÅ› czerwona barwa rubinu pochodzi od domieszek chromu, czasami również żelaza, które nadaje rubinom lekko brÄ…zowawy odcieÅ„. NajpiÄ™kniejsze rubiny majÄ… gÅ‚Ä™bokÄ… barwÄ™ czerwieni, o lekkim niebieskim odcieniu, zwanÄ… „goÅ‚Ä™bia krew”. Kamienie te, w zależnoÅ›ci od domieszek chromu bÄ…dź żelaza, mogÄ… mieć barwÄ™ od jasnego, bladego różu - takie kamienie wydobywa siÄ™ na Cejlonie, poprzez gÅ‚Ä™bokÄ… czerwieÅ„ rubinów z Birmy; nieco ciemniejsze - purpurowe rubiny, niekiedy o zabarwieniu brÄ…zowym, pochodzÄ…
z Tajlandii. Rubin jest minerałem niezwykle twardym (9 w 10 stopniowej skali Mossa) lecz niestety dość kruchym. Skałą macierzystą rubinów są najczęściej białe marmury, wapienie i skały magmowe.
   Nazwa rubinu pochodzi od Å‚aciÅ„skiego sÅ‚owa rubinus, ruber, rubeus - czerwony. Rubin byÅ‚ znany i wydobywany już w starożytnoÅ›ci. Najstarsze kopalnie znajdujÄ… siÄ™ w Birmie, Tajlandii, Kambodży, Pakistanie, Indiach, Sri Lance (Cejlon),
a ostatnio także w Afryce - Kenia, w Australii i Ameryce Północnej - Karolina Północna. Także w Polsce znajdowały się kiedyś niewielkie złoża rubinów
na Dolnym Śląsku oraz w pobliżu Karpacza.
   Czas narodzin rubinu owiany jest mgÅ‚Ä… tajemnicy. W jego krystalizacji uczestniczyÅ‚y bazalty, marmury, skaÅ‚y metamorficzne oraz pegmatyty. Czyste rubiny spotyka siÄ™ w naturze niezwykle rzadko, jest ich mniej niż diamentów, dlatego też najlepszej klasy rubiny osiÄ…gajÄ… ceny wyższe niż diamenty. Rubiny,
w zależności od pochodzenia, mają liczne inkluzje i zanieczyszczenia. Są one jednak charakterystyczne dla danego regionu występowania tych kamieni.
   Dla rubinów z Birmy charakterystyczne sÄ… krótkie igieÅ‚ki rutylu (tlenek tytanu), które tworzÄ… rodzaj gwiazdy - efekt ten to asteryzm. Kamienie posiadajÄ…ce takie inkluzje sÄ… niezwykle cenne i poszukiwane. WspaniaÅ‚y okaz rubinu, wykazujÄ…cy efekt asteryzmu, ma masÄ™ 166 karatów i nazwany zostaÅ‚ GwiazdÄ… Północy. Wobec zazwyczaj maÅ‚ych rozmiarów rubinów, wiadomość o znalezieniu ogromnych okazów za każdym razem wzbudza sensacjÄ™. 100. karatowy rubin Edith Hagen de Long zwany Delong padÅ‚ kiedyÅ› ofiarÄ… grabieży i zostaÅ‚ odzyskany dopiero po zapÅ‚aceniu okupu. W 1918 roku sensacjÄ™ wzbudziÅ‚ znaleziony w Birmie 41. karatowy rubin nazwany Peace (Pokój).
Największy, wydobyty do tej pory rubin o masie 1743 karatów, pochodzi z kopalni w Birmie. Za najcenniejsze uważa się rubiny zdobiące insygnia cesarskie Iwana Groźnego i Katarzyny I, czeską koronę Wacława oraz ikony znajdujące się
w cerkwi Wasyla Błogosławionego na Kremlu.
Rubiny wykorzystywane są również w technice. W XVIII w. John Harrison zastosował je do produkcji łożysk zegarkowych. Każdy, dobrej klasy zegarek, do dziś ma wyrytą na kopercie liczbę kamieni - rubinów. Rubiny znajdują się również
w łożyskach używanych do budowy statków czy samolotów. Wykorzystywane są także w elektronice i automatyce, do produkcji narzędzi ogniotrwałych, w technice komputerowej i laserowej.
KrysztaÅ‚ rubinu o masie 250 – 400 m karatów - trzeba hodować blisko 4 godziny - umiejÄ™tnie regulujÄ…c dopÅ‚yw mieszaniny tak, aby kolejne warstwy stapiaÅ‚y siÄ™ ze sobÄ… nie tworzÄ…c rys i spÄ™kaÅ„. Kamienie syntetyczne odznaczajÄ… siÄ™ piÄ™knÄ…,  jasno-wiÅ›niowÄ… barwÄ… i niezwykÅ‚Ä… czystoÅ›ciÄ….


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku