Przez dziesiÄ…tki lat przestrzeÅ„ publiczna w Polsce ksztaÅ‚towana byÅ‚a na zasadzie odgórnego planowania. Od kilkunastu lat jest ona wÅ‚asnoÅ›ciÄ… samorzÄ…dów, a zatem bezpoÅ›rednio obywateli. Od tego czasu obserwować można próby nadania otaczajÄ…cej nas przestrzeni miejskiej przyjaznego wymiaru. 15 wrzeÅ›nia 2008 rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ konkurs na najlepszÄ… zrealizowanÄ… inwestycjÄ™ zwiÄ…zana z wyposażeniem przestrzeni publicznej w meble miejskie. Konkurs zorganizowany jest przez firmÄ™ AMS - organizatora konferencji Bram Kraju i skierowany jest do samorzÄ…dów.    PrzestrzeÅ„ publiczna ksztaÅ‚towana jest przez wiele czynników - od nowopowstajÄ…cych budynków i infrastruktury, po drobniejsze elementy, takie jak meble miejskie. Meble miejskie to staÅ‚e i niestaÅ‚e elementy architektury o niewielkiej skali, stanowiÄ…ce wyposażenie ulic i placów, takie jak: Å‚awki, wiaty przystankowe, kioski, sÅ‚upy ogÅ‚oszeniowe, budki telefoniczne, infomaty, stojaki na rowery, wygrodzenia, kosze na Å›mieci, sÅ‚upki, Å‚aÅ„cuchy, donice itp. Nikt nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci, że przestrzeÅ„ publiczna powinna być przyjaznym i atrakcyjnym miejscem, które zachÄ™ca do spÄ™dzania w nim czasu. Dobre umeblowanie sprzyja takiemu stanowi rzeczy.
   Czemu sÅ‚użą meble miejskie? Przede wszystkim powinny sÅ‚użyć ludziom - ich użytkownikom, sprawiać, że przebywanie w przestrzeni miejskiej jest Å‚atwiejsze, wygodniejsze, czasem bezpieczniejsze i przyjemniejsze. Dobrze zaprojektowane, wyraziste meble miejskie mogÄ… sprawić, że mieszkaÅ„cy danego miejsca bÄ™dÄ… z niego dumni, a turyÅ›ci i inni goÅ›cie je zapamiÄ™tajÄ…. Niemal każdy kojarzy brytyjskie czerwone budki telefoniczne i skrzynki pocztowe - staÅ‚y siÄ™ one jednym z symboli tego paÅ„stwa, a ich miniaturki sprzedawane sÄ… w sklepach z pamiÄ…tkami dla turystów. Meble miejskie mogÄ… wyrażać tożsamość miejsca, tożsamość firmy lub tożsamość projektanta. Obok funkcji użytkowych meble miejskie speÅ‚niajÄ… czÄ™sto również funkcjÄ™ reklamowÄ… i istotnie wpÅ‚ywajÄ… na estetykÄ™ przestrzeni publicznych, a tym samym na wizerunek miejsca.
   Problem wykorzystania maÅ‚ej architektury oraz mebli miejskich do ksztaÅ‚towania przestrzeni publicznej byÅ‚ tematem przewodnim III edycji konferencji Bramy Kraju, która odbyÅ‚a siÄ™ w 2007 roku. Konkurs na najlepszÄ… zrealizowanÄ… inwestycjÄ™ zwiÄ…zana z wyposażeniem przestrzeni publicznej w meble miejskie wieÅ„czy tÄ™ edycjÄ™. W konkursie mogÄ… wziąć udziaÅ‚ samorzÄ…dy miast i gmin, które zgÅ‚oszÄ… inwestycje polegajÄ…ce na wyposażeniu przestrzeni publicznej w meble miejskie. Zadanie inwestycyjne może obejmować realizacjÄ™ w caÅ‚oÅ›ci lub części projektu wyposażania zgÅ‚aszanej jednostki terytorialnej w meble miejskie, które byÅ‚o caÅ‚kowicie zakoÅ„czone przed 30 czerwca 2008 r. SÄ…d Konkursowy przyzna 3 nagrody w postaci kampanii promujÄ…cych nagrodzone miasto lub gminy na powierzchniach reklamowych należących do AMS SA. Nagrody w konkursie to kampanie reklamowe o Å‚Ä…cznej wartoÅ›ci 300 tysiÄ™cy zÅ‚otych!

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku