W kontekście zbliżającej się kolejnej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jak my, Polki i Polacy, pomagamy sobie nawzajem. Czy robimy to chętnie? Czy pomagamy długoterminowo, czy raczej ad hoc? Jak działa system pomocowy i jakich ewentualnie zmian potrzebuje, by lepiej wspierać potrzebujących?

 


Jako spoÅ‚eczeÅ„stwo cechujemy siÄ™ dość dużą wrażliwoÅ›ciÄ… i zjednoczeniem, jeÅ›li chodzi o niesienie pomocy drugiemu czÅ‚owiekowi – uważa dr nauk spoÅ‚ecznych Joanna Lizut, prorektorka Uczelni Korczaka. Lubimy pomagać, a żywym dowodem na to sÄ… rekordowe wyniki osiÄ…gane co roku w zbiórkach Wielkiej Orkiestry ÅšwiÄ…tecznej Pomocy czy Szlachetnej Paczki. Zaangażowani wolontariusze, bez których trudno by byÅ‚o przeprowadzać wspomniane akcje charytatywne, co roku udowadniajÄ…, że jako spoÅ‚eczeÅ„stwo chcemy i lubimy nieść pomoc tym, którzy jej potrzebujÄ…. Wolimy siÄ™ jednak angażować w krótsze akcje dobroczynne i najchÄ™tniej pomagamy anonimowo.

 

Wolontariusze pilnie poszukiwani

Z analiz specjalistów z Uczelni Korczaka wynika, że Polacy niezbyt chÄ™tnie zasilajÄ… na staÅ‚e kadry organizacji czy fundacji. Brakuje staÅ‚ej formuÅ‚y wspierania organizacji przez osoby, które mogÄ…
dać trochÄ™ swojego czasu tym, którzy wymagajÄ… wsparcia. Coraz częściej mówi siÄ™ nawet o tym,
że wolontariat jest w kryzysie. PojÄ™cie wolontariatu wÅ‚aÅ›ciwie trochÄ™ zniknęło z dyskusji publicznej – zauważa dr Joanna Lizut. SÄ… oczywiÅ›cie podejmowane próby jego przywrócenia, choćby poprzez zachÄ™canie uczniów do zaangażowania w różne akcje i motywowania ich przyznawaniem dodatkowych punktów z zachowania, ale osobiÅ›cie nie jestem pewna, czy ta droga zachÄ™ty jest wÅ‚aÅ›ciwa. Uważam raczej, że idea pomagania innym powinna być częściÄ… naszego życia, a my powinniÅ›my czuć potrzebÄ™ dawania siebie innym i w tym duchu wychowywać mÅ‚odych ludzi.

W opinii ekspertki w pomaganiu jesteÅ›my jednak nastawieni na akcyjność i doraźność. Wykazujemy siÄ™ potencjaÅ‚em do wspierania innych, ale brakuje nam umiejÄ™tnego konsumowania tego potencjaÅ‚u. Zapominamy o tym, że chęć niesienia pomocy i ta niezwykÅ‚a energia, która siÄ™ uwalnia siÄ™ podczas takich akcji jak WOÅšP czy Szlachetna Paczka, mogÅ‚aby siÄ™ utrzymywać jako caÅ‚oroczne zaangażowanie.

I to jest wyzwanie, z którym warto siÄ™ zmierzyć – apeluje prorektorka Uczelni Korczaka. Warto zwrócić uwagÄ™, aby nasze dziaÅ‚ania pomocowe nie byÅ‚y tylko sporadyczne, akcyjne. Przecież pomaganie
to najwyższa forma empatii, a wolontariat jest tego najlepszym przykładem.

 

Sposoby na pomaganie

Sposobów na pomaganie jest mnóstwo i zmieniajÄ… siÄ™ wraz z rozwojem technologii i możliwoÅ›ci komunikacji miÄ™dzyludzkiej. W tej chwili można obserwować, że ogromnÄ… przestrzeÅ„ na wzajemnÄ… pomoc zagospodarowaÅ‚ internet. To tutaj organizowane sÄ… zbiórki w serwisach internetowych
i na różnorodnych platformach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. Internetowe zbiórki tworzÄ… swojego rodzaju spoÅ‚eczność, która pokazuje, że pomaganie Å‚Ä…czy, że jest ponad wszelkie różnice Å›wiatopoglÄ…dowe,
czy kulturowe.

Wolontariat internetowy daje pole do popisu wszystkim, którzy chcÄ… dać choć odrobinÄ™ z siebie
dla innych. I to w każdej możliwej formie - czasem wystarczy wpÅ‚acić drobnÄ… kwotÄ™, czasem zareagować na proÅ›bÄ™ o przekazanie odzieży dla rodziny poszkodowanej w pożarze, albo oddać komuÅ› zbÄ™dny już nam wózek dla dziecka. Można też zrobić wiele dobrego, wspierajÄ…c kogoÅ› poradÄ…, wskazówkÄ…, dzielÄ…c siÄ™ swoim doÅ›wiadczeniem pod jakimÅ› dramatycznym wpisem kogoÅ›, kto anonimowo woÅ‚a o pomoc.

 

System wymaga zmian

Niektóre formy pomocy obecnie wymagajÄ… dopracowania, aby mogÅ‚y dziaÅ‚ać jeszcze efektywniej.
Takim obszarem jest pomoc systemowa, która w tej chwili najczęściej nie ma zindywidualizowanego charakteru – mówi dr Joanna Lizut. UsÅ‚ugi pomocy spoÅ‚ecznej raczej wyglÄ…dajÄ… na konserwatywnÄ… machinÄ™, proponujÄ…cÄ… rozwiÄ…zania nie zawsze dopasowane do potrzeb konkretnych osób. DziÅ› toczy siÄ™ wiÄ™c dyskusja wokóÅ‚ koniecznych zmian w pomocy spoÅ‚ecznej, odnoszÄ…ca siÄ™ do tego, jak wÅ‚aÅ›ciwie precyzyjnie dokonywać pomiaru jej efektywnoÅ›ci. Czy dane wsparcie przynosi rzeczywiste korzyÅ›ci potrzebujÄ…cym? Czy sÄ… to korzyÅ›ci spoÅ‚eczne, zwiÄ…zane z wypracowaniem trwaÅ‚ych, pozytywnych zachowaÅ„ w dÅ‚uższej perspektywie? Co wÅ‚aÅ›ciwie jest miarÄ… sukcesu systemu pomocowego?
W tej chwili, gdy popatrzymy na klientów pomocy spoÅ‚ecznej, sÄ… to czÄ™sto osoby, które regularnie wracajÄ… po pomoc i nie sÄ… w stanie przejść do fazy odseparowania siÄ™ od pomocy spoÅ‚ecznej
i samodzielnego radzenia sobie z sytuacjÄ… – a to powinna być miara sukcesu.

Wyzwania, jakie stojÄ… przed obszarem systemowej pomocy spoÅ‚ecznej, sÄ… ogromne. Jednak nie zmienia to faktu, że jako spoÅ‚eczeÅ„stwo pomagać chcemy i pomagać siÄ™ nie boimy. Chęć niesienia pomocy stanowi wspólny mianownik, coÅ› co mocno nas Å‚Ä…czy i jednoczy. Ta część ludzkiej natury, która skÅ‚ania nas do czynienia dobra na rzecz drugiego czÅ‚owieka, sprawia że wspólnie możemy tworzyć piÄ™kniejszy i wrażliwszy Å›wiat wokóÅ‚ nas, i coraz częściej uÅ›miechać siÄ™ do siebie. W koÅ„cu… nie jesteÅ›my sami na tym Å›wiecie!


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku