Ból gardÅ‚a to powszechny powód zgÅ‚aszania siÄ™ pacjentów do lekarzy rodzinnych. Ten o charakterze ostrym ma zwykle zwiÄ…zek z zapaleniem wywoÅ‚anym infekcjÄ… wirusowÄ… lub bakteryjnÄ…. Natomiast ten przewlekÅ‚y mogÄ… wywoÅ‚ać również inne czynniki. Warto wiÄ™c wiedzieć, jak zapobiegać tej dolegliwoÅ›ci, by zwykÅ‚y ból nie przerodziÅ‚ siÄ™ w uciążliwy objaw.

Co powoduje przewlekłe zapalenie błony śluzowej gardła?

GardÅ‚o jest poÅ›rednio i bezpoÅ›rednio narażone na kontakt ze Å›wiatem zewnÄ™trznym. To dlatego jest też podatne na szkodliwe dziaÅ‚anie czynników fizycznych, chemicznych i biologicznych, które mogÄ… powodować podrażnienie jego bÅ‚ony Å›luzowej i uporczywy ból [1].

Przyczynami powstawania przewlekłego zapalenia gardła mogą być:

  • alergeny (np. kurz) [2];
  • czynniki chemiczne lub substancje chemiczne w miejscu pracy (dym, opary) [1];
  • zawodowe nadużywanie gÅ‚osu [2];
  • dziaÅ‚anie zimna lub ciepÅ‚a (picie gorÄ…cych lub bardzo zimnych napojów) [1];
  • używki (dym papierosowy i mocny alkohol) [2];
  • bardzo maÅ‚a lub duża wilgotność powietrza [1];
  • przewlekÅ‚e stany zapalne zatok przynosowych [2];
  • powiÄ™kszenie migdaÅ‚ka gardÅ‚owego [2];
  • choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, niewydolność serca, nerek, refluks żoÅ‚Ä…dkowo-przeÅ‚ykowy lub choroby endokrynologiczne [2].

Objawy przewlekłego zapalenia gardła

Objawy zapalenia gardÅ‚a o charakterze przewlekÅ‚ym zależą od typu choroby. Proste przewlekÅ‚e zapalenie gardÅ‚a to przede wszystkim uczucie tkwiÄ…cej w gardle przeszkody, kuli i ucisku. TowarzyszÄ… im czÄ™ste odkrztuszanie zalegajÄ…cej wydzieliny oraz napady kaszlu. Nie obserwuje siÄ™ objawów ogólnych, a miejscowe dajÄ… o sobie znać okresowo [2].

W przypadku zapalenia zanikowego, które pojawia siÄ™ gÅ‚ównie u osób starszych, objawy nasilajÄ… siÄ™, gdy chory jest narażony na suche i gorÄ…ce powietrze. InnÄ… charakterystycznÄ… cechÄ… tej formy zapalenia gardÅ‚a jest zaczerwienienie lub przekrwienie bÅ‚ony Å›luzowej oraz zaleganie gÄ™stej wydzieliny na tylnej Å›cianie gardÅ‚a. CzÄ™sto chorzy wybudzajÄ… siÄ™ w nocy, bo jej obecność utrudnia oddychanie [2].

Zapalenie o charakterze przerostowym ma objawy podobne do zapalenia prostego. Dodatkowo można zaobserwować pogrubienie i zaczerwienienie błony śluzowej oraz powiększone grudki chłonne na tylnej ścianie gardła [2].

Jak zapobiegać przewlekłemu zapaleniu gardła?

Czy można ograniczyć ryzyko wystÄ…pienia przewlekÅ‚ego zapalenia gardÅ‚a? Tak. Ważne jest przede wszystkim ustalenie przyczyny, która powoduje przewlekÅ‚y stan zapalny gardÅ‚a. Wyeliminowanie szkodliwego czynnika może ograniczyć powstawanie przykrych dolegliwoÅ›ci [2].

Można wykorzystać również inne praktyczne wskazówki.

  • Proces oddychania musi odbywać siÄ™ przez nos, szczególnie w szkodliwym Å›rodowisku pracy oraz przy gwaÅ‚townych zmianach otoczenia temperatury [1].
  • Wszelkie przeszkody, które uniemożliwiajÄ… oddychania przez nos (np. skrzywienie przegrody, przewlekÅ‚y nieżyt nosa), należy skonsultować z lekarzem laryngologiem [1].
  • Należy unikać wysokoprocentowych alkoholi oraz nikotyny [2], a także gorÄ…cych i zimnych potraw oraz ostrych przypraw [1].
  • Niekiedy chory musi zmienić Å›rodowisko pracy, by zlikwidować ryzyko narażenia na szkodliwy dla niego czynnik [2].

Przy przewlekÅ‚ym zapaleniu gardÅ‚a zaleca siÄ™ leczenie objawowe. W celu zahamowania rozwoju infekcji i stanu zapalnego można stosować lek Chlorchinaldin [3]. Ważne sÄ… również inhalacje, które nawilżajÄ… wysuszonÄ… bÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ…. W przypadku zapalenia zanikowego można miejscowo stosować roztwór jodyny, a przy zapaleniu przerostowym roztwór azotanu srebra [2].

Warto mieć na uwadze, że proces leczenia przewlekÅ‚ego zapalenie gardÅ‚a jest dość dÅ‚ugi. Czasami trwa nawet kilka tygodni. Poza tym objawy tego stanu lubiÄ… zanikać i pojawiać siÄ™ okresowo. Dlatego uporczywy i dÅ‚ugotrwaÅ‚y ból gardÅ‚a oraz uczucie ucisku należy skonsultować na wizycie u lekarza rodzinnego lub laryngologa.

Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin

Bibliografia:

[1] Latkowski, B., Czynniki zewnętrzne a przewlekłe zapalenie gardła i krtani, 1982, Notatki Płockie. Kwartalnik Towarzystwa Naukowego Płockiego, 27(1 (110), s. 41-42.

[2] Zagor M. i in., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 16.08.2023)).

[3] Witryna internetowa: https://www.chlorchinaldin.pl/chlorchinaldin-vp/


Najczęściej zadawane pytania


Czym jest przewlekłe zapalenie gardła?

Przewlekłe zapalenie gardła to stan, w którym gardło jest stale lub nawracająco podrażnione i zapalne przez okres dłuższy niż kilka tygodni. Objawia się bólem, zaczerwienieniem, uczuciem drapania oraz innymi dolegliwościami związanymi z gardłem.

Jakie są główne przyczyny przewlekłego zapalenia gardła?

Przewlekłe zapalenie gardła może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym przez nawracające infekcje, długotrwałe podrażnienie (np. przez palenie tytoniu), refluks żołądkowo-przełykowy czy alergie.

Jakie są skuteczne sposoby zapobiegania przewlekłemu zapaleniu gardła?

Aby zapobiec przewlekłemu zapaleniu gardła, warto unikać czynników drażniących, takich jak dym tytoniowy czy zanieczyszczone powietrze, regularnie nawilżać powietrze w pomieszczeniach, unikać jedzenia i picia produktów podrażniających gardło oraz dbać o ogólną higienę, myjąc ręce i unikając kontaktu z osobami chorymi.

Czy dieta ma wpływ na stan gardła?

Tak, niektóre pokarmy i napoje mogą podrażniać gardło, zwłaszcza jeśli jesteś podatny na refluks żołądkowo-przełykowy. Pikantne jedzenie, napoje gazowane, alkohol czy kawa mogą przyczyniać się do podrażnień i zapalenia gardła. Dbanie o zbilansowaną dietę oraz unikanie drażniących produktów może pomóc w zapobieganiu problemom z gardłem.

Czy istnieją jakieś domowe sposoby na łagodzenie objawów zapalenia gardła?

Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę w objawach zapalenia gardła. Wśród nich warto wymienić picie herbaty z miodem, płukanki z solą, ssanie pastylek na ból gardła czy stosowanie nawilżaczy powietrza. Pamiętaj jednak, że w przypadku przewlekłych objawów warto skonsultować się z lekarzem.


Podobne artykuły:


Wersja do druku