Wielkanoc coraz bliżej, dlatego z tej okazji, wspólnie z dietetyczkÄ… AgnieszkÄ… PiskaÅ‚Ä…-TopczewskÄ… postanowiÅ‚yÅ›my przyjrzeć siÄ™ bliżej gÅ‚ównym bohaterom wielkanocnych potraw, czyli jajkom.
 

  1. Jajka można nazwać kapsuÅ‚kÄ… witaminowÄ… – zawierajÄ… wszystkie makroskÅ‚adniki, miÄ™dzy innymi biaÅ‚ko, tÅ‚uszcz, wÄ™glowodany, wszystkie skÅ‚adniki mineralne i witaminy z wyjÄ…tkiem witaminy C. SÄ… prawdopodobnie najzdrowsze ze wszystkich produktów spożywczych.

  2. Jajka zawierajÄ… dużo Å‚atwo przyswajalnego biaÅ‚ka oraz korzystne dla naszego organizmu tÅ‚uszcze, miÄ™dzy innymi kwas linolowy i lecytynÄ™. TÅ‚uszcze te, szczególnie lecytyna, majÄ… korzystny wpÅ‚yw na procesy myÅ›lowe oraz koncentracjÄ™, przyswajanie wiedzy i logiczne myÅ›lenie. Ponadto jajka sÄ… bogatym źródÅ‚em witamin, zwÅ‚aszcza tych z grupy B, które regulujÄ… prawidÅ‚owÄ… pracÄ™ caÅ‚ego ukÅ‚adu nerwowego. Jajka zawierajÄ… także witaminy rozpuszczalne w tÅ‚uszczach: A, D i E i sÄ… doskonaÅ‚ym źródÅ‚em wielu skÅ‚adników mineralnych w tym wapnia, żelaza, cynku, potasu, magnezu, fosforu czy selenu. Warto również pamiÄ™tać, że jedno jajo nie dostarcza nam zbyt wielu kalorii - ok. 75 kcal.

  3. WybierajÄ…c jajka dostÄ™pne na sklepowych póÅ‚kach warto zwrócić uwagÄ™ na ich oznaczenia. Te pochodzenia ekologicznego (numer 0), czy z wolnego wybiegu (numer 1) charakteryzujÄ… siÄ™ najlepszymi walorami sensorycznymi, czyli smakiem i zapachem. Niestety w Polsce najbardziej popularne sÄ… jaja oznaczone numerem 3, czyli te znoszone przez kury nie majÄ…ce dostÄ™pu do jakichkolwiek naturalnych warunków. Skutkuje to tym, że Å‚atwiej zapadajÄ… na choroby i konieczne jest dodawanie do ich pasz różnych Å›rodków farmakologicznych. Można siÄ™ domyÅ›lić, że jaja z oznaczeniem 3 majÄ… także mniejszÄ… zawartość skÅ‚adników mineralnych i witamin.

  4. Å»adne naukowe badania nie potwierdziÅ‚y bezpoÅ›redniej zależnoÅ›ci miÄ™dzy jedzeniem jajek a poziomem cholesterolu. Jego zawartość we krwi czÅ‚owieka zależy bowiem od wielu czynników, miÄ™dzy innymi genów, wieku, pÅ‚ci, wagi, sylwetki i aktywnoÅ›ci fizycznej, a także od chorób, np. cukrzycy. Warto też dodać, że nasz organizm sam wytwarza cholesterol. Co wiÄ™cej - obecne w jajku lecytyna i wielonienasycone kwasy tÅ‚uszczowe omega-3 pomagajÄ… pozbyć siÄ™ cholesterolu i obniżajÄ… poziomu trójglicerydów we krwi. Jednak, jak pokazujÄ… badania zrealizowane na zlecenie marki Berimal, 40% Polaków nadal wierzy w mit o jajkach dotyczÄ…cy ich niekorzystnego wpÅ‚ywu na poziom cholesterolu.

  5. Åšwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuszcza jedzenie do 10 jajek tygodniowo, Å‚Ä…cznie z tymi, których użyjemy do przygotowywania innych daÅ„, w tym na przykÅ‚ad kotletów, ciast czy makaronów oraz klusek. WedÅ‚ug polskich dietetyków i kardiologów osoby zdrowe mogÄ… jeść 1 jajko dziennie, natomiast osoby borykajÄ…ce siÄ™ z podwyższonym cholesterolem – maksymalnie 2 lub 3 jajka tygodniowo. Dotyczy to przede wszystkim żóÅ‚tek, bowiem biaÅ‚ka można jeść bez ograniczeÅ„. Jednak im wiÄ™cej spożywamy warzyw oraz owoców, a mniej potraw obfitujÄ…cych w tÅ‚uszcze zwierzÄ™ce, tym częściej możemy pozwolić sobie na jajko.

  6. Jajka sÄ… źródÅ‚em cennych protein. Pod wzglÄ™dem skÅ‚adu aminokwasów, czyli zwiÄ…zków biaÅ‚kowych sÄ… najdoskonalszym produktem pochodzenia zwierzÄ™cego. Do tego stopnia, że sÅ‚użą za punkt odniesienia przy badaniu wartoÅ›ci innych biaÅ‚ek. BiaÅ‚ko jajka w blisko 90% skÅ‚ada siÄ™ z wody, w 9% z aminokwasów oraz w 1% z wÄ™glowodanów. W 100 gramach biaÅ‚ka znajdziemy 45 kcal.

  7. Å»óÅ‚tko jajka skÅ‚ada siÄ™ w 2/3 z lipidów - tÅ‚uszczów. SÄ… to trójglicerydy (65 proc.), fosfolipidy (ok. 30 proc., w tym gÅ‚ównie lecytyna) oraz cholesterol. TowarzyszÄ… im witaminy rozpuszczalne w tÅ‚uszczach (A, D, E, K). Duża ilość skÅ‚adników energetycznych sprawia, że wartość kaloryczna żóÅ‚tka wynosi aż 350 kcal/100 g. Co ciekawe żóÅ‚tko jajka zawiera wiÄ™cej biaÅ‚ka niż biaÅ‚ko jaja.

  8. Å»óÅ‚tko jajka zawiera skÅ‚adniki ważne dla zdrowia. SÄ… to: ksantofil i luteina. Ksantofil zapobiega osadzaniu siÄ™ zÅ‚ogów na Å›cianach tÄ™tnic. Luteina w organizmie czÅ‚owieka gromadzi siÄ™ gÅ‚ównie w plamce żóÅ‚tej oka i soczewce. DziaÅ‚a jak filtr chroniÄ…cy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jest również silnym wymiataczem wolnych rodników, dziÄ™ki czemu zapobiega uszkodzeniom delikatnych naczyÅ„ wÅ‚osowatych siatkówki oraz fotoreceptorów.

  9. Jajka to doskonaÅ‚e źródÅ‚o mineraÅ‚ów, witamin z grupy B i rozpuszczalnych w tÅ‚uszczach witamin A, D, E. Dlatego poprawiajÄ… wyglÄ…d skóry i wzmacniajÄ… koÅ›ci.

  10. Na liÅ›cie alergenów pokarmowych u dzieci, kurze jaka zajmujÄ… drugÄ… pozycjÄ™ – zaraz po biaÅ‚ku krowiego mleka. Dzieci ze skÅ‚onnoÅ›ciÄ… do uczuleÅ„ lub pochodzÄ…ce z rodzin, w których wystÄ™puje alergia, nie powinny jeść jajek przed 12-tym miesiÄ…cem życia. Ale warto wiedzieć, że gotowanie jajka na twardo z reguÅ‚y pozbawia je wÅ‚asnoÅ›ci uczulajÄ…cych.

  11. Jajka w lodówce możemy przechowywać maksymalnie 3 tygodnie, pamiÄ™tajÄ…c, że majÄ… zdolność pochÅ‚aniania obcych zapachów. Niska temperatura spowalnia proces starzenia jaj, ale go nie eliminuje. NastÄ™puje stopniowy rozkÅ‚ad biaÅ‚ka i witamin oraz jeÅ‚czenie tÅ‚uszczu. Ten proces nieco hamuje naturalna warstwa ochronna pokrywajÄ…ca skorupkÄ™. Dlatego nie należy myć jaj przed wÅ‚ożeniem ich do lodówki. Ale gdy chcemy je przyrzÄ…dzić, najpierw trzeba je dokÅ‚adnie umyć, a potem sparzyć wrzÄ…tkiem.

  12. Surowe żóÅ‚tko jest strawne w tym samym stopniu jak gotowane, ale biaÅ‚ka nie należy jeść na surowo. Po pierwsze ze wzglÄ™du na wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci uczulajÄ…ce, a po drugie - na obecność awidyny, która blokuje przyswajanie witaminy B7 (biotyny). W odróżnieniu od innych produktów, jajka można smażyć na maÅ›le, bo ich biaÅ‚ko Å›cina siÄ™ już przy 60 st. C, czyli zanim masÅ‚o zacznie siÄ™ palić i zanim zacznie wytwarzać siÄ™ toksyczna akroleina.

  13. Najlepiej przyswajalne sÄ… jaja gotowane na miÄ™kko, czyli do 4 minut. Zbyt dÅ‚ugie gotowanie (powyżej 10 minut) powoduje straty witamin i obniżenie wartoÅ›ci odżywczej biaÅ‚ka nawet o 40 proc. Ponadto doprowadza do reakcji siarki z żelazem - wtedy dookoÅ‚a żóÅ‚tka powstaje zielonkawa obwódka.

  14. Strawność biaÅ‚ka wzrasta po ubiciu na pianÄ™. CzÄ…steczki biaÅ‚ka majÄ… stosunkowo dużą lepkość, dlatego piana siÄ™ utrzymuje. Z kolei tÅ‚uszcz jÄ… “gas i”. Aby wiÄ™c uzyskać trwaÅ‚Ä… pianÄ™ z biaÅ‚ka, należy najpierw dokÅ‚adnie oddzielić żóÅ‚tko, bo zawiera tÅ‚uszcz.

  15. Wszystkie jaja przed użyciem należy bezwzglÄ™dnie myć w ciepÅ‚ej wodzie, a jeżeli majÄ… być jedzone na surowo - sparzyć. BezpoÅ›rednio po zniesieniu jajko powinno być jaÅ‚owe, ale bywa, że nioska jest zakażona bakteriami Salmonella lub Mycobacterium tuberculosis avium (prÄ…tkiem gruźlicy ptasiej), które zainfekujÄ… również jajo. Za psucie siÄ™ jaja najczęściej odpowiedzialne sÄ… drobnoustroje z rodzaju Penicillum, Escherichia coli, Cladosporium, Pseudomonas fluorescens. JeÅ›li jajko jest źle przechowywane (np. w wilgoci i cieple), bakterie znajdujÄ…ce siÄ™ na skorupce mogÄ… wniknąć do Å›rodka.

  16. Jajka sÄ… kwasotwórcze. Dlatego aby zachować równowagÄ™ kwasowo-zasadowÄ…, należy je Å‚Ä…czyć z zasadotwórczymi produktami: warzywami, pieczywem, kaszami.

  17. Sprawdzajmy datÄ™ przydatnoÅ›ci jajka na stemplu. Po rozbiciu żóÅ‚tko powinno być zwarte i wypukÅ‚e, a biaÅ‚ko galaretowate i nie może siÄ™ rozlewać.

  18. Jak sprawdzić czy jajko jest Å›wieże? Przy użyciu naczynia z wodÄ…. Åšwieże jajko pójdzie na dno, jajko Å›redniej Å›wieżoÅ›ci zawiÅ›nie w poÅ‚owie, a stare – wypÅ‚ynie na powierzchniÄ™.

 

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku