Doskonale znana od tysiÄ™cy lat, a do tego ceniona za wyjÄ…tkowy smak i wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci zdrowotne. Zielona herbata – bo wÅ‚aÅ›nie o niej mowa – w zależnoÅ›ci od sposobu parzenia może dziaÅ‚ać pobudzajÄ…co lub uspokajajÄ…co. Jest wiÄ™c Å›wietnÄ… alternatywÄ… dla porannej „maÅ‚ej czarnej” i wieczornej filiżanki naparu z melisy. Jak parzyć zielonÄ… herbatÄ™? Tego dowiesz siÄ™ z naszego artykuÅ‚u!


Zielona herbata – skÄ…d pochodzi?

Za kolebkÄ™ zielonej herbaty powszechnie uznaje siÄ™ Chiny. PoczÄ…tkowo jej liÅ›cie nie sÅ‚użyÅ‚y do parzenia naparu, ale do żucia i jedzenia. Co ciekawe, ChiÅ„czycy wykorzystywali (i robiÄ… to do dziÅ›) liÅ›cie herbaty także jako przyprawÄ™, która wzbogacaÅ‚a smak oraz aromat przyrzÄ…dzanych potraw. Obecnie kraj ten uznawany jest za jednego z najwiÄ™kszych globalnych producentów zielonej herbaty. Zerwane liÅ›cie pozostawia siÄ™ tam na kilka godzin, by zwiÄ™dÅ‚y, a nastÄ™pnie sÄ… one pieczone bÄ…dź prażone na specjalnych wokach, co zatrzymuje proces utleniania. W Japonii (która również jest ważnym, na skalÄ™ Å›wiatowÄ…, producentem zielonej herbaty) zaÅ› do podgrzania liÅ›ci wykorzystuje siÄ™ parÄ™ wodnÄ…, która wydobywa z napoju i jej orzeźwiajÄ…cy oraz - w porównaniu z chiÅ„skimi herbatami – mniej owocowy smak.

Jak parzyć zieloną herbatę?

JeÅ›li chcesz siÄ™ cieszyć peÅ‚niÄ… smaku przyrzÄ…dzonej przez Ciebie herbaty, wybieraj wyÅ‚Ä…cznie produkty, które wyróżniajÄ… siÄ™ wysokÄ… jakoÅ›ciÄ… (znajdziesz je np. na https://www.emag.pl/herbata/c). DziÄ™ki temu przygotowany napar bÄ™dzie miaÅ‚ niepowtarzalny smak, którym możesz raczyć siÄ™ nawet kilka razy dziennie.

Picie zielonej herbaty – jakÄ… formÄ™ wybrać?

Zielona herbata dostÄ™pna jest w wielu różnych formach – ostatecznÄ… decyzjÄ™ oprzyj wyÅ‚Ä…cznie na swoich indywidualnych preferencjach. PrzykÅ‚adowo w sklepach znajdziesz caÅ‚e liÅ›cie, ale dużą popularnoÅ›ciÄ… cieszy siÄ™ również japoÅ„ska Matcha, czyli sproszkowane liÅ›cie, które zawierajÄ… najwiÄ™cej cennych dla zdrowia antyoksydantów.

Kluczem do uzyskania smacznego i aromatycznego naparu jest poprawna technika parzenia, którÄ… należy dopasować m.in. do rodzaju suszu. Im wiÄ™ksze i bardziej zwiniÄ™te liÅ›cie, tym herbata wymaga dÅ‚uższego czasu parzenia. PamiÄ™taj jednak, by zielonej nigdy nie zalewać wrzÄ…cÄ… wodÄ… (napar bÄ™dzie gorzki) – najlepiej sprawdzi siÄ™ gorÄ…ca o temperaturze okoÅ‚o 60-90 °C.

Å»eby sprawdzić jakÄ… temperaturÄ™ ma woda, warto użyć specjalnego termometru. JeÅ›li jednak nie posiadasz go w swoim domu, pamiÄ™taj o nastÄ™pujÄ…cej zasadzie: odczekaj 3-4 minuty od zagotowania siÄ™ wody – po tym czasie osiÄ…ga ona okoÅ‚o 90 °C. Po upÅ‚ywie okoÅ‚o 12 minut – 75 °C.

Ile parzyć zieloną herbatę?

Zielona herbata doskonale nadaje siÄ™ do picia zarówno na poczÄ…tek, jak i na koniec dnia, ponieważ w zależnoÅ›ci od dÅ‚ugoÅ›ci parzenia posiada inne wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci.

PrzykÅ‚adowo, parzona stosunkowo krótko – okoÅ‚o 2 minut - skutecznie pobudzi CiÄ™ do dziaÅ‚ania, natomiast parzona dÅ‚użej (np. 5 minut) zadziaÅ‚a uspokajajÄ…co. Uważaj jednak, by nie przesadzić - herbata parzona zbyt dÅ‚ugo może CiÄ™ nieprzyjemnie zaskoczyć cierpkim, goryczkowatym smakiem.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku