Sen jest bardzo szczególnie ważny w życiu maÅ‚ego dziecka. Noworodki i niemowlÄ™ta do 3. miesiÄ…ca życia przesypiajÄ… od 16 do 20 godzin na dobÄ™ – rytm dobowy malucha skÅ‚ada siÄ™ z nastÄ™pujÄ…cych po sobie okresów snu i czuwania. Z kolejnymi miesiÄ…cami liczba godzin snu zmniejsza siÄ™ i roczne dziecko  potrzebuje zwykle okoÅ‚o 12 godzin nocnego odpoczynku i krótkiej drzemki w ciÄ…gu dnia. Niektóre dzieci sÄ… z natury Å›piochami, inne do snu uÅ‚ożyć jest trudno. Podpowiadamy, co zrobić, aby uÅ‚atwić dziecku zasypianie.
Zadbaj o wygodne miejsce do spania
 
Wygodne Å‚óżeczko bÄ™dzie najlepszÄ… zachÄ™tÄ… do snu. PoÅ›ciel powinna być lekka i dopasowana do rozmiarów dziecka, przeÅ›cieradÅ‚o i powÅ‚oczki wykonane z przyjemnego w dotyku naturalnego materiaÅ‚u. Należy pamiÄ™tać o tym, że Å‚óżeczko nie powinno kojarzyć siÄ™ dziecku z energicznÄ… zabawÄ…, dlatego dobrze jest zorganizować dla malucha osobne miejsce dziennej aktywnoÅ›ci.
 
Zapewnij dziecku odpowiednie warunki do snu
 
Na kilkanaÅ›cie minut przed snem pokój dziecka należy przewietrzyć, ponieważ odpowiednia ilość tlenu uÅ‚atwia zasypianie. W zimowy dzieÅ„ unikaj wyziÄ™bienia pokoju – w chÅ‚odnym pomieszczeniu dziecku bÄ™dzie tak po prostu nieprzyjemnie. W zasypianiu pomaga cisza, choć niektóre niemowlÄ™ta preferujÄ… staÅ‚y szum czy przyciszone dźwiÄ™ki dochodzÄ…ce z oddali, które dajÄ… im poczucie bezpieczeÅ„stwa (gÅ‚Ä™boka cisza zwykle niepokoi dzieci). Ostre Å›wiatÅ‚o tak samo jak jego zupeÅ‚ny brak utrudniajÄ… dziecku zasypianie, dlatego dobrze zostawiać na noc wÅ‚Ä…czonÄ… lampkÄ™ z Å‚agodnym Å›wiatÅ‚em, a w sÅ‚oneczny dzieÅ„ zasÅ‚onić okna zasÅ‚onami czy roletami.
 
Zadbaj o to, by dziecko było najedzone i miało czystą pieluszkę
 
Głodne dziecko stanie się marudne i trudno będzie mu zasnąć. Mamy zwykle szybko odkrywają, że dzieci najchętniej zasypiają tuż po karmieniu, a ich sen jest wtedy długi i spokojny. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zwykle śpią dłużej ze względu na dłuższy czas trawienia pokarmu. Kładąc niemowlę do snu warto założyć mu świeżą pieluszkę, ponieważ wilgoć może działać na nie drażniąco.
 
ZaÅ‚óż dziecku wygodne ubranka do snu
 
Najlepsze do snu wydajÄ… siÄ™ body i Å›pioszki. Ważne, aby dziecku nie byÅ‚o zbyt chÅ‚odno ani zbyt ciepÅ‚o – jego ubranie powinno być dopasowane do temperatury otoczenia. Ubranie niemowlaka powinno być w odpowiednim rozmiarze i wykonane z naturalnych tkanin, które wchÅ‚aniajÄ… wilgoć. Niewygodne dla dziecka mogÄ… być zatrzaski na plecach, czapeczki wiÄ…zane pod szyjÄ… czy zbyt luźne Å›pioszki.
 
Zapewnij dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa
 
Niektóre maluchy bojÄ… siÄ™ zostawać w pokoju same, dlatego zaczynajÄ… pÅ‚akać natychmiast po tym, jak rodzic znika za drzwiami. Dobrze jest przed snem przytulić dziecko, zaÅ›piewać mu cicho koÅ‚ysankÄ™ czy pocaÅ‚ować. CzynnoÅ›ci należy wykonywać tak, by dziecko uspokoić, ale nie zachÄ™cić do zabawy. JeÅ›li zostawione samo w pokoju dziecko pÅ‚acze, rodzic może na krótko wrócić, pocaÅ‚ować je i ponownie wyjść. W wielu przypadkach ten sposób sprawdza siÄ™ i maluchy sÄ… spokojniejsze, ponieważ wiedzÄ…, że rodzic przyjdzie zawsze wtedy, gdy tego potrzebujÄ….
 
Spróbuj ustalić staÅ‚e pory snu i staÅ‚e rytuaÅ‚y zwiÄ…zane z zasypianiem
 
Spora część dzieci sama reguluje sobie tryb snu i czuwania, podczas gdy inne maluchy zasypiajÄ… o różnych porach, co może być dla rodziców mÄ™czÄ…ce i dezorganizować im codzienne życie. JeÅ›li Twoje dziecko zasypia o różnych porach, spróbuj ustalić staÅ‚e godziny drzemek i snu nocnego. Ważne sÄ… także rytuaÅ‚y zwiÄ…zane z zasypianiem: powtarzanie tych samych czynnoÅ›ci (np. kÄ…piel, przewijanie, przytulanie i koÅ‚ysanka) to informacja dla dziecka, że wÅ‚aÅ›nie nadeszÅ‚a pora snu. Dzieci czujÄ… siÄ™ lepiej wtedy, gdy mogÄ… przewidywać bieg wydarzeÅ„, dziÄ™ki temu wzmacnia siÄ™ ich poczucie bezpieczeÅ„stwa.  
 
Porozmawiaj z lekarzem, gdy niepokoi CiÄ™ sen Twojego dziecka
 
Warto pamiÄ™tać o tym, że z kolejnymi miesiÄ…cami dziecko Å›pi coraz mniej, co zwykle objawia siÄ™ niechÄ™ciÄ… malucha do odbycia drzemki w ciÄ…gu dnia. JeÅ›li maluch w dzieÅ„ nie chce już spać – nie zmuszaj go do tego. Ważne jest także stopniowe wydÅ‚użanie snu nocnego, dziÄ™ki czemu również rodzice mogÄ… w nocy odpocząć. Zbyt maÅ‚a lub zbyt duża ilość snu, nagÅ‚e przebudzanie siÄ™ z pÅ‚aczem czy wyjÄ…tkowo czÄ™ste budzenie siÄ™ w nocy mogÄ… być objawem różnych schorzeÅ„, dlatego powinny być zawsze zgÅ‚aszane lekarzowi pediatrze. 

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku