Marynarki posiadają wielu fanów. Każdy mężczyzna ma przynajmniej jedną w swojej garderobie, nawet jeśli na co dzień nie musi jej nosić. Ponoć w odpowiednio dopasowanej marynarce każdy mężczyzna nabiera klasy oraz powagi, a dodatkowo perfekcyjnie nadaje się do maskowania wad i eksponowania samych zalet sylwetki. Jednakże nie wszyscy lubują się w marynarkach. Dla niektórych są one zbyt sztywne i niewygodne. Czy istnieje zatem jakiś kompromis i można zamienić je na coś bardziej wygodnego, lecz również eleganckiego? Oczywiście! Między innymi swetry rozpinane męskie doskonale spełniają tą rolę. >SWETRY MĘSKIE - HISTORIA   

Zamiennikiem sportowej marynarki zdecydowanie mogą stać się swetry męskie. Mimo, że przez wiele lat kojarzono je tylko i wyłącznie jako "ocieplacze", które absolutnie nie kojarzyły się z elegancją. W przeszłości odzież dzianinowa  była noszona przede wszystkim przez robotników oraz sportowców (nosili tak zwane swetry krykietowe i tenisowe, które były bardzo popularne nawet jeszcze w czasie II wojny światowej). 


Jednakże wraz z rosnącą popularnością sportów uprawianych na świeżym powietrzu, swetrami zaczęła się interesować także klasa średnia i właśnie tym sposobem stopniowo wchodziły do mody codziennej. Z biegiem czasu zmieniała się również cała ich gramatura. Do ich produkcji używano  już nie tylko i wyłącznie grubej włóczki wełnianej, ale coraz cieńsze i bardziej delikatne przędze (między innymi kaszmirowe). 


W dzisiejszych czasach sweter nie jest już tylko „warstwą ocieplenia”, lecz pełnoprawnym elementem ubioru, które jest dostępne w różnorakich kolorach i wzorach. Naprawdę jest z czego wybierać. Ubrania te stały się także w pewnym stopniu zamiennikiem marynarki. W szczególności Włosi upodobali sobie jednolite swetry, które noszą na eleganckie koszule. Jest to świetną alternatywą dla marynarki i są noszone na eleganckie koszule jako alternatywa dla marynarki. To właśnie w tamtejszych fabrykach zaopatruje się większość marek ze średniej oraz wyższej półki z całego świata.POŁĄCZENIE
SWETRA Z KOSZULĄ

Połączenie swetra, koszuli i krawata to dobrym przykładem, który ilustruje współczesny styl  włoski. Z pozoru jest elegancko, ale również niezbyt sztywno. Dlatego też coraz więcej mężczyzn decyduje się na ten styl ubioru.  Dodatkowo jeansy męskie bardzo dobrze się z tym komponują. 


Styl ten nazwano "smart casualowym" i czerpie on inspiracje zarówno z klasycznej elegancji, jak i mody casualowo-sportowej. Z całą pewnością można śmiało powiedzieć, że wręcz zdominował modę męską w ciągu ostatnich lat.


Choć oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że swetry nigdy nie będą aż tak eleganckie jak marynarki, jednakże jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić marynarek. Trzeba zdawać sobie także sprawę, że taki zestaw nie nadaje się na wszystkie okazje. Tam, gdzie wymagany jest garnitur albo co najmniej marynarka, lepiej nie kombinować ze swetrem. 


TRZY PODSTAWOWE MODELE SWETRÓW


KARDIGAN

Mówi się, że jest to najwyżej postawiony sweter w hierarchii elegancji ze wszystkich rodzajów. Dodatkowo najlepiej nadaje się do roli zamiennika marynarki. Oczywiście dużo zależy także od rodzaju dzianiny, koloru, splotu, jednakże sam fason w największym stopniu przypomina marynarkę.


Klasyczny kardigan posiada ogrom zalet. Przede wszystkim łatwo się go zakłada i ściąga, a do tego ładnie eksponuje koszulę oraz krawat. Bez problemu można go nosić również pod marynarkę. świetnie dobrze wygląda z nieformalnymi krawatami (na przykład wełnianymi, kaszmirowymi, dzierganymi i tym podobne) i można założyć do niego jeansy męskie. Trzeba jednak uważać, by w zestawie ze swetrem i krawatem nie wybrać tego drugiego z przesadzoną elegancją. To samo dotyczy zresztą koszul, ponieważ one nie powinny być zbyt formalne. 


SWETRY MĘSKIE Z TRÓJKĄTNYM WYCIĘCIEM     

     Jest to popularny rodzaj, którego potocznie nazywa się "swetrem w serek". Tak samo dobrze może wyglądać w zestawieniu z koszulą czy krawatem, chociaż ten drugi jest wyeksponowany w mniejszym stopniu niż w przypadku kardiganów. Jeżeli koszulę będzie się nosiło bez krawata, z rozpiętym guzikiem pod szyją, to trzeba zwrócić uwagę, aby przypadkiem wyłogi kołnierzyka nie rozjeżdżały się na boki.


 SWETRY Z OKRĄGŁYM WYKOŃCZENIEM       

Jest to ostatni model (do którego mogą się także zaliczać swetry rozpinane męskie), który posiada najmniejszy stopień formalności wśród wszystkich modeli swetrów. Nie oznacza to jednak, że wcale nie nadaje się do noszenia z krawatem. Po prostu będzie on mniej wyeksponowany. Wówczas jeansy męskie będą strzałem w dziesiątkę, ponieważ perfekcyjnie się dopełniają.


INNE RODZAJE     

Istnieją jeszcze swetry z wysoką stójką oraz swetry rozpinane męskie, również bardzo popularne we Włoszech. Dodatkowo ciekawym kompromisem pomiędzy tradycyjną marynarką mogą być też ewentualnie marynarki z dzianiny.KIEDY ZAKŁADAĆ SWETER ZAMIAST MARYNARKI?     

Wówczas, kiedy nie jest wymagany mocno elegancki wygląd. Dla osób, które na co dzień muszą chodzić w garniturach, może to być na przykład zestaw na nieformalne piątki czy też na niezobowiązujące spotkania weekendowe. Z kolei dla osób, które na co dzień chodzą luźniej ubrani, może to być interesująca propozycja na randkę, do kina, czy też na spotkanie biznesowe.

 Podobne artykuły: