Dni pÅ‚odne sÄ… czasem, w którym wystÄ™puje najwiÄ™ksza szansa na zajÅ›cie w ciążę. Przydatna jest wiÄ™c wiedza o nich, a szczególnie to, kiedy wystÄ™pujÄ….


Cykl menstruacyjny – czym jest?

O cyklu menstruacyjnym możemy mówić w przypadku kobiet, które sÄ… dojrzaÅ‚e pÅ‚ciowo, czyli już po pokwitaniu, ale jeszcze przed przekwitaniem. Jest to wiÄ™c czas pomiÄ™dzy 15. a 45-50. rokiem życia. Pierwsza miesiÄ…czka, pojawiajÄ…ca siÄ™ zazwyczaj w wieku dwunastu – piÄ™tnastu lat, rozpoczyna okres pÅ‚odnoÅ›ci. Ta swój maksymalny poziom osiÄ…ga miÄ™dzy 20. a 30. rokiem życia kobiety i obniża siÄ™ po skoÅ„czeniu 35 lat, zbliżajÄ…c siÄ™ do zera w wieku okoÅ‚o 50 lat (w okresie menopauzalnym).

Na cykl składa się kilka faz: krwawienie, okres niepłodności względnej, owulacja oraz okres niepłodności bezwzględnej. Każdy z tych etapów ma swoje objawy (niższą lub wyższą temperaturę ciała, zróżnicowany śluz czy dolegliwości bólowe).

Zaczyna siÄ™ od krwawienia

Pierwszy dzień krwawienia (trwającego zwykle od 4 do 6 dni, chociaż w normie mieszczą się również krwawienia trwające od 2 do 7 dni) to także pierwszy dzień nowego cyklu. W tym czasie usuwana jest przerośnięta śluzówka macicy, co wynika z usuwania z organizmu niezapłodnionej komórki jajowej. Później następuje okres niepłodności przedowulacyjnej, czyli tzw. dni niepłodne względnie. Nie pojawiają się jednak u wszystkich kobiet, a ich długość też może się różnić, w zależności od wieku czy regularności całego cyklu.

Kolejna faza polega na wyselekcjonowaniu jednego pęcherzyka Graffa, w którego środku znajduje się komórka jajowa. Pęcherzyk rośnie i przygotowuje się do pęknięcia oraz uwolnienia komórki. Do tego przygotowuje się również szyjka macicy, która stopniowo się rozwiera, a także jej gruczoły, które intensywniej wydzielają śluz.

Owulacja, czyli kulminacja

Komórka jajowa jest z jajowodów uwalniania w momencie owulacji. Czas ten można rozpoznać po podniesionej temperaturze ciaÅ‚a, bólach owulacyjnych (kÅ‚uciu w podbrzuszu), tkliwoÅ›ci piersi, plamieniach oraz wzroÅ›cie libido. W tym okresie – już na 2-3 dni przed owulacjÄ… – wystÄ™puje również najwiÄ™ksza pÅ‚odność. Oznacza to najwiÄ™ksze prawdopodobieÅ„stwo zajÅ›cia w ciążę. Chociaż żywotność komórki jajowej wynosi tylko ok. 24 godziny po owulacji, to plemnik po ejakulacji jest w stanie przetrwać w organizmie kobiety od 48 do 72 godzin.

Obliczanie dni płodnych

Ważne jest więc to, kiedy dni płodne w cyklu występują. Jak je obliczyć? Skorzystać można z metod tradycyjnych, takich jak obserwacja organizmu, mierzenie temperatury ciała, kontrola śluzu oraz wysokości i rozwarcia szyjki macicy. Można również wspomóc się kalkulatorem dni płodnych (kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/). Niezależnie od metody, którą wybierzemy, pamiętać należy, że długość każdego cyklu menstruacyjnego może się różnić, np. ze względu na silny stres czy przechodzona infekcję. Wyliczenie dni płodnych nie może być więc metodą zabezpieczającą przed zajściem w ciążę.

Co dzieje się dalej? Po kolejnych 3 lub 4 dniach rozpoczynają się dni niepłodne bezwzględnie. Trwają one aż do pierwszego dnia miesiączki, która rozpoczyna kolejny cykl.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

cykl miesi?czkowy

Wersja do druku