Każdy z nas sÅ‚yszaÅ‚ o szkodliwoÅ›ci soli na organizm, ale w nawale ostrzeżeÅ„ czÄ™sto zapominamy, że sól w czystej postaci jest skÅ‚adnikiem niezbÄ™dnym do życia. Nie jest to trucizna czy toksyna, żebyÅ›my jej radykalnie unikali. Unikać należy produktów czyszczonych chemicznie, a one nie majÄ… nic wspólnego z naturalnÄ… solÄ…. Ale jeÅ›li koniecznie chcemy wykluczyć z naszej diety sól kuchennÄ…, to warto jest zastÄ…pić jÄ… solÄ… himalajskÄ….


Sól himalajska (dostÄ™pna w sklepach z ekologicznÄ… żywnoÅ›ciÄ…, jak np. drpelc.pl) jest wolna od zanieczyszczeÅ„, jest bogata w substancje mineralne, elektrolity i pierwiastki. Taka sól nie jest przetwarzana chemicznie, a jej skÅ‚ad niezmieniony od tysiÄ™cy lat zawiera wszystko to, dziÄ™ki czemu powstaÅ‚o życie na ziemi. Ze znanych 118 pierwiastków sól himalajska zawiera ich aż 84, przez co nadajÄ… jej różowy kolor. Ważne jest, by w wyborze konkretnej soli kierować siÄ™ wÅ‚aÅ›nie jej kolorem - im ciemniejsza, tym sól jest bardziej wartoÅ›ciowa.

StosujÄ…c sól himalajskÄ… w rozsÄ…dnych iloÅ›ciach można zwiÄ™kszyć zawartość substancji mineralnych w organizmie. Należy mieć na uwadze, że niedobory pojedynczych pierwiastków mogÄ… powodować poważne choroby, np. migrenÄ™ lub depresjÄ™. Sól himalajska ma także tÄ™ zaletÄ™, że nie jest sztucznie jodowana. Ponadto sól himalajska zawiera magnez, cynk, żelazo i wapÅ„. Jej krystaliczna struktura poprawia przyswajalność tych mikroelementów, likwiduje też konieczność stosowania antyzbrylaczy. Sól himalajska pomaga też usuwać toksyny i Å›luzy z organizmu, pomaga zwalczyć stany zapalne oraz alkalizuje ustrój.

Możemy ją wykorzystać do kąpieli detoksyzującej, kiedy to cenne minerały przedostają się do skóry w postaci jonów. Powoduje to naturalny wzrost komórek w żywych warstwach skóry. Sól himalajska za sprawą zawartych w niej składników mineralnych, że kąpiel z jej użyciem jest domowym sposobem na kąpiel detoksyzującą. Sposób ten polecany jest szczególnie osobom z chorobami skórnymi, podrażnieniami skóry, pooperacyjną dietą, dolegliwościami reumatycznymi, o niskiej odporności oraz z problemami ginekologicznymi. Kąpiel solankowa łagodzi też pęcherze, rany i miejsca po ukąszeniach owadów.

Nie wszyscy wiedzą, że sól ma działanie dezynfekujące, dlatego niektóre osoby mogą korzystać z tej samej wody z dodatkiem soli, bez obaw, że zarażą się łagodzonymi kąpielą objawami. Jednak, aby w pełni wykorzystać lecznicze działanie soli w kąpieli, należy stosować ją w odpowiednim stężeniu. Przepisem na 1% roztwór to ok. 10 gram soli himalajskiej na 1 litr wody.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku