Pierwszym krokiem do zwalczenia nałogu jest znalezienie odpowiedniej pomocy.

Jak rozpoznać alkoholizm

Nie każdy pijÄ…cy jest alkoholikiem. Granica jest jednak czasem niezwykle cienka i dlatego w chorobie alkoholowej ważne jest szybkie jej rozpoznanie. Mówi siÄ™, że pierwszym niepokojÄ…cym faktem jest nie tyle ilość spożywanego alkoholu, co odczuwanie przez chorego koniecznoÅ›ci jego picia. Kryteriów, które pozwalajÄ… zdiagnozować chorobÄ™ alkoholowÄ… jest wiÄ™cej. Jednym z nich jest utrata kontroli nad piciem. Alkoholik oczywiÅ›cie twierdzi, że jest w stanie zapanować nad swoim dziaÅ‚aniem i że doskonale wie, który kieliszek powinien być „ostatnim”. Zazwyczaj jednak, chory wprowadza siÄ™ w stan upojenia zanim siÄ™ zorientuje. Innym kryterium jest wystÄ…pienie objawów abstynencyjnych, czÄ™sto przypominajÄ…cych grypÄ™: nadmierna potliwość, osÅ‚abienie organizmu, zÅ‚e samopoczucie, podwyższona temperatura, bóle gÅ‚owy i mięśni. OdczuwajÄ…c takie przypadÅ‚oÅ›ci, chory, celem ich zÅ‚agodzenia siÄ™ga odruchowo po alkohol. Alkoholika można rozpoznać również po tym, że zmienia siÄ™ jego tolerancja na trunki, czy też zaczyna on zaniedbywać pracÄ™, rodzinÄ™, a nawet swoje zainteresowania, ponieważ coraz wiÄ™kszego znaczenia nabierajÄ… dla niego momenty, w których może siÄ™ napić. Chory bÄ™dzie szukaÅ‚ okazji do spożycia trunków, aż w koÅ„cu przestanie siÄ™ usprawiedliwiać i bÄ™dzie piÅ‚ – po prostu.

Jak sobie pomóc

Pierwszym krokiem prowadzącym do wygrania z chorobą alkoholową jest oczywiście uświadomienie sobie, że jest się chorym. Dopóki alkoholik uparcie wypiera ze świadomości to w jakim stanie się znajduje, nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie mu pomóc. Dlatego, żeby walczyć z nałogiem trzeba się przyznać przed samym sobą do choroby.
Podczas całej terapii niezwykle ważne jest wsparcie osób bliskich, rodziny. Alkoholizm wiąże się często z rozpadem relacji międzyludzkich, w związku z czym chory często zostaje ze swoim problemem sam. Nie jest dobrym rozwiązaniem bezpośrednie szukanie pomocy u innych osób uzależnionych, bez kontroli kompetentnego terapeuty. Uzależnieni bowiem zamiast podtrzymywać się nawzajem w postanowieniu abstynencji, mogą się ponownie wciągnąć w nałóg. Należy pamiętać, że alkoholizm da się opanować, ale nie da się go całkowicie wyleczyć. Alkoholik, który wrócił do normalnego życia, zawsze musi mieć świadomość swoich skłonności i unikać sytuacji, które mogłyby go z powrotem popchnąć w nałóg.
Najlepszym rozwiązaniem dla chorego jest poszukanie profesjonalnej pomocy, w miejscu do tego przystosowanym, jakim jest ośrodek zamknięty.

Cele leczenia
Podstawowym celem leczenia choroby alkoholowej jest oczywiście przywrócenie chorego człowieka do społeczności, z której niejednokrotnie został wykluczony. Utrata pracy, rozpad relacji rodzinnych to tylko niektóre problemy z jakimi borykają się osoby uzależnione.
Wśród celów leczenia wymienić należy przede wszystkim zdiagnozowanie choroby i uświadomienie jej choremu. Ważne jest ponadto zbudowanie u leczonego motywacji i wewnętrznego przekonania, że musi zmienić swoje życie. Ponadto niezwykle istotnie jest wykształcenie u chorego postawy umożliwiającej mu pozostawanie w abstynencji alkoholowej i cieszenie się życiem po wyjściu z nałogu.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku