O ochronie przeciwsłonecznej powinniśmy pamiętać przez cały rok, nie tylko latem. Niestety większość z nas wciąż myśli o niej dopiero w chwili, kiedy słońce wyraźnie już przygrzewa ramiona czy kark. Dlaczego właściwie warto chronić się przed promieniowaniem UV?

Ponieważ wywołuje ono, zwłaszcza w skórze wiele niepożądanych efektów, które z mogą przerodzić się w poważne problemy.
Prawie caÅ‚y ultrafiolet docierajÄ…cy do powierzchni Ziemi to UV-A – promieniowanie ultrafioletowe o najdÅ‚uższej fali (315-400 nm). Przede wszystkim ono odpowiedzialne jest za foto starzenie siÄ™ skóry. Penetruje jÄ… aż do poziomu skóry wÅ‚aÅ›ciwej i powoduje w niej wiele zmian, m.in. niszczy strukturÄ™ kolagenu. Promienie UV-A obecne sÄ… przez caÅ‚y rok i nie powstrzymujÄ… go chmury czy szyby w oknach. Rzadko powodujÄ… delikatny rumieÅ„, a efekty ekspozycji na nie czÄ™sto widoczne sÄ… dopiero po wielu latach np. w postaci zmarszczek. PrzewlekÅ‚e wieloletnie narażanie siÄ™ na promieniowanie UV-A może prowadzić do zaćmy fotochemicznej powodujÄ…cÄ… zmÄ™tnienie soczewki oka.

Promieniowanie UV-B (fala długości 280-315 nm) w części zostaje pochłonięte w warstwie ozonowej atmosfery ziemskiej, a w pozostałej dociera na Ziemię. Chociaż promienie UV-B pobudzają produkcję witaminy D w skórze, to wystarczy do tego naprawdę niewielka jego ilość. Warto chronić się również przed nim przede wszystkim dlatego, że długotrwała ekspozycja na to promieniowanie powoduje złośliwe transformacje w melanocytach - komórkach wytwarzających naturalny barwnik naszej skóry melaninę. Transformacje te prowadzą do powstania nowotworu skóry czerniaka złośliwego. Długotrwałe narażanie się na promieniowanie UV-B może skutkować także zapaleniem i uszkodzeniem rogówki oka czy zapaleniem spojówek. Pierwszym widocznym objawem ekspozycji skóry na promieniowanie UV-B jest zaczerwienienie skóry zwane rumieniem. Duża dawka promieniowania może być przyczyną poparzenia.

Jak więc chronić się przed promieniowaniem słonecznym? Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele filtrów na skórę w postaci kremów. Nowością są filtry o nietłustej i niebielącej formule, idealne również pod makijaż. Wybierając kosmetyki chroniące przed promieniami UV, upewnijmy się, że zawierają one filtry stabilne. Chcąc przebywać długo na słońcu, warto sięgnąć po te o wysokim SPF. Jest to stopień ochrony przeciwsłonecznej. Jeżeli nasza skóra normalnie ulega poparzeniu po 15 minutach przebywania na słońcu, a użyjemy filtra SPF 30, to czas ten przedłużymy aż do 450 minut.
Jeśli chodzi o ochronę włosów do dyspozycji mamy różne mgiełki z filtrami, którymi możemy spryskać włosy. Dobrze też przekonać się do nakryć głowy, tym bardziej, że jest w czym wybierać i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Długie włosy możemy upinać w koczki, zmniejszy to powierzchnię włosów będącej w bezpośredniej styczności z promieniowaniem słonecznym.

Kiedy mówimy o ochronie UV trzeba wspomnieć o okularach przeciwsÅ‚onecznych, które mogÄ… stać siÄ™ naszym sprzymierzeÅ„cem w profilaktyce zmarszczek zwÅ‚aszcza wokół oczu. SÅ‚oÅ„ce oprócz dziaÅ‚ania na skórÄ™ swoim promieniowaniem sprawia, że mrużymy oczy, co przyÅ›piesza pojawienie siÄ™ tzw. kurzych Å‚apek. Zaciemnione okulary skutecznie zapobiegajÄ… temu odruchowi. Dobre okulary przeciwsÅ‚oneczne wcale nie muszÄ… być drogie. MuszÄ… jednak posiadać odpowiedni certyfikat Å›wiadczÄ…cy, że chroniÄ… przed promieniowaniem zarówno UV-A jak i UV-B. Sama naklejka „UV 400” niczego nam nie gwarantuje. Warto rozejrzeć siÄ™ za okularami, które majÄ… doÅ‚Ä…czonÄ… metkÄ™ potwierdzajÄ…cÄ… bezpieczeÅ„stwo okularów. Obecnie najczęściej spotykanÄ… gwarancjÄ… bezpieczeÅ„stwa jest symbol CE oznaczajÄ…cy speÅ‚nienie wymogów Unii Europejskiej.


Autor: Natalia Szerement


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku