Czas dojrzewania to czas szczególnie trudny dla młodych ludzi, którzy chcą poznawać świat, zacieśniać więzi ze swoimi rówieśnikami, być bardziej samodzielni... To okres częstych nieporozumień, kłótni z rodzicami, zatargów z nauczycielami, rozterek miłosnych.
 To wszystko sprawia, że buzujÄ…ce w mÅ‚odych ludziach hormony buzujÄ… jeszcze bardziej. Burza hormonów znajduje ujÅ›cie w różny sposób, m.in. w postaci wykwitów na twarzy. Te zaÅ› sÄ… przyczynÄ… kolejnych rozterek, obniżonej samooceny, kompleksów na tle swojego wyglÄ…du. BuzujÄ…ce hormony znów buzujÄ… mocniej i … koÅ‚o siÄ™ zamyka. MÅ‚odzi ludzie nie sÄ… jednak skazani na pryszcze. Wystarczy tylko chcieć z nimi walczyć.

Pierwszy trÄ…dzik
Trądzik pospolity nie tworzy się w jeden dzień czy jedną noc. Proces ten jest długotrwały i dosyć skomplikowany. Im wcześniej więc problem zostanie zauważony, tym szybciej i łatwiej będzie można sobie z nim poradzić. Kiedy więc pojawią się pierwsze krostki trzeba bacznie obserwować swoją cerę, by w porę zacząć działać. Powstawaniu trądziku winne są hormony androgenowe, które występują zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. To one sprawiają, że ilość wytwarzanego w organizmie łoju diametralnie wzrasta, a gruczoły łojowe zatykają się. Zatkane gruczoły łojowe, brak dostępu powietrza to idealne warunki dla powstawania wszelkiego rodzaju zaskórników, grudek podskórnych czy też ropnych pryszczy. Wszystkie wykwity na twarzy są objawem trądziku, który może przybierać bardzo różną postać. Wszystko zależy od skóry, na której dochodzi do zmian skórnych, ilości łoju i osobistych predyspozycji. Pierwszy trądzik młodzieńczy może być wielkim szokiem, szczególnie jeśli do tej pory nastolatek nie miał z cerą najmniejszych problemów. W związku z tym, że wielu młodych ludzi jest narażonych na trądzik pospolity, ważne jest, aby już wcześniej informowani byli oni o sposobach radzenia sobie z tym problemem. Jeśli będą znali podstawowe zasady higieny twarzy oraz specyfiki, jakich należy używać do codziennej pielęgnacji, a ponadto będą świadomi tego, czego robić nie powinni, zdecydowanie łatwiej będzie im walczyć z tym nieestetycznym problemem.

Odpowiednia dieta i pielęgnacja

Osoby, które kiedykolwiek zmagaÅ‚y siÄ™ z trÄ…dzikiem pospolitym, wiedzÄ…, że walkÄ™ z nim należy prowadzić na bardzo wielu pÅ‚aszczyznach. Tak naprawdÄ™ tylko takie podejÅ›cie do sprawy da zadowalajÄ…ce efekty. Wiele mówi siÄ™ na temat odpowiedniej higieny twarzy zapominajÄ…c o tym, że trÄ…dzik można zwalczać też przy pomocy odpowiedniej diety. PrzyczynÄ™ pryszczy upatruje siÄ™ przede wszystkim w burzy hormonów, a może siÄ™ okazać, że to niewÅ‚aÅ›ciwa dieta jest głównym winowajcÄ… zÅ‚ego stanu mÅ‚odzieÅ„czej cery. Okazuje siÄ™, że wiele produktów, które spożywamy na co dzieÅ„ ma wpÅ‚yw na stan naszej cery. Oto lista produktów, które mogÄ… jeszcze bardziej zaogniać stany zapalne spowodowane hormonami. Osoby cierpiÄ…ce na trÄ…dzik pospolity powinny wystrzegać siÄ™: sÅ‚odkich napojów gazowanych, wyrobów cukierniczych, w tym przede wszystkim czekolady, ostrych przypraw, fast foodów pod każdÄ… postaciÄ… i czarnej herbaty. OczywiÅ›cie lista ta jest o wiele dÅ‚uższa, jednak sÄ… to podstawowe produkty, które koniecznie trzeba wyeliminować z codziennej diety. Wszystkie z nich majÄ… swoje zamienniki, zdecydowanie zdrowsze i pożywniejsze. Pozbycie siÄ™ ich z jadÅ‚ospisu to tylko kwestia naszej silnej woli i chÄ™ci polepszenia stanu cery. Wróćmy jeszcze raz do pielÄ™gnacji twarzy. Ta nie powinna być zbyt agresywna. Wyeliminujmy wiÄ™c z naszych zbiorów kosmetyki z alkoholem i zbyt obfitym skÅ‚adem chemicznym, a przerzućmy siÄ™ na nieco naturalniejsze produkty. JeÅ›li do tego dodamy stosowanie żeli do mycia, kremów czy toników do cery trÄ…dzikowej, produkcja wykwitów powinna siÄ™ zahamować, a obecne zacznÄ… siÄ™ piÄ™knie goić. Trzeba też wspomnieć, że walka z trÄ…dzikiem pospolitym nie jest kwestiÄ… kilku dni czy nawet tygodni. Czasami może to trwać dÅ‚ugie miesiÄ…ce, jednak jest to walka warta zachodu. StawkÄ… jest gÅ‚adka twarz, która pozwoli odzyskać dawnÄ… pewność siebie i uÅ›miech, który od tej pory już nie bÄ™dzie schodziÅ‚ z naszej „nowej” twarzy.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku