Ciągłe zmęczenie, smutek, senność czy niepokój to tylko niektóre objawy jesiennej depresji. Choć potocznie rozumiana jest zjawiskiem dobrze wszystkim znanym, w rzeczywistości prawdziwie patologiczną formę przybiera jedynie u 2-5% populacji, z których zdecydowaną większość (aż 80%) stanowią kobiety.

Nie należy jednak lekceważyć jej objawów, by nie doprowadzić do rozwinięcia poważniejszych zaburzeń afektywnych.
Przyczyn tak zwanej jesiennej depresji może być wiele. Mniejsza ilość światła, brak witamin czy odpowiedniego wypoczynku to tylko niektóre z powodów naszego coraz gorszego samopoczucia. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, by odsunąć od siebie widmo sezonowego obniżenia nastroju.

Jedz zdrowo
JesieniÄ… coraz częściej mamy ochotÄ™ na sÅ‚odycze, a nasze posiÅ‚ki przeważnie stajÄ… siÄ™ nieco wiÄ™ksze. Jest to spowodowane nie tylko zwiÄ™kszonym zapotrzebowaniem energetycznym organizmu, ale także spadkiem poziomu serotoniny – neuroprzekaźnika, odpowiedzialnego m.in.  za zmianÄ™ nastroju i prawidÅ‚owy sen. Dlatego też warto swojÄ… dietÄ™ wzbogacić o produkty zbożowe, warzywa czy ryby. Te ostatnie zawierajÄ… selen, który ma dziaÅ‚anie antydepresyjne.

Wyśpij się
Problemy ze snem to w wielu przypadkach główna przyczyna braku energii i zÅ‚ego samopoczucia. Zbyt szybkie wchodzenie w fazÄ™ REM lub jej deficyt wpÅ‚ywać może bardzo negatywnie na nasz stan emocjonalny oraz konsolidacjÄ™ pamiÄ™ci. MajÄ…c na uwadze fakt, że faza REM jest jednÄ… z ostatnich w caÅ‚ym cyklu snu, warto zadbać o spokojny, nieprzerywany niczym wypoczynek. Jednym z czynników zakłócajÄ…cych nasz sen jest przesuszone, zbyt ciepÅ‚e powietrze. Dlatego warto przewietrzyć sypialniÄ™ przed pójÅ›ciem spać i zaraz po przebudzeniu. Zapewni to nie tylko optymalnÄ… temperaturÄ™ (tzw. komfort termiczny, który oscyluje w okolicach 20-21 st. C), ale także dopÅ‚yw tlenu i odpowiedniÄ… wilgotność powietrza, która w sezonie grzewczym spada wyjÄ…tkowo szybko. Wrogiem dobrego, regenerujÄ…cego snu może być też zÅ‚y materac czy poduszka – JeÅ›li budzimy siÄ™ rano zmÄ™czeni, a nasze plecy sÄ… zesztywniaÅ‚e, to znak, że trzeba zastanowić siÄ™ nad wymianÄ… materaca - zauważa Jacek PoznaÅ„ski, ekspert z firmy Tempur Polska. – Powinien on zapewniać odpowiednie podparcie dla szyi, pleców, ramion oraz stóp. Wszystko po to, byÅ›my mogli siÄ™ odpowiednio zrelaksować, bo od tego w znacznym stopniu zależy nasze samopoczucie.

Oświeć się
O tej porze roku dociera do nas znacznie mniej Å›wiatÅ‚a, co jak pokazujÄ… badania, może powodować przygnÄ™bienie i zmniejszać chęć do dziaÅ‚ania. Dlatego  jeÅ›li tylko istnieje takÄ…  możliwość, dobrze jest wyjść na spacer i spÄ™dzić nawet kilka chwil na sÅ‚oÅ„cu. W ciÄ…gu dnia w pomieszczeniach natomiast warto zapewnić dopÅ‚yw jak najwiÄ™kszej iloÅ›ci naturalnego Å›wiatÅ‚a. NocÄ… zaÅ› należy zaciemnić sypialniÄ™ i wyÅ‚Ä…czyć oÅ›wietlenie. W ten sposób regulujemy w pewnym stopniu nasz biologiczny cykl dobowy i wspomagamy prawidÅ‚owe funkcjonowanie organizmu.  A im bardziej jesteÅ›my wypoczÄ™ci, tym jesteÅ›my bardziej odporni na negatywny wpÅ‚yw krótkich i szarych jesiennych dni.

Faza REM- (Rapid Eye Movement)
Krótsza, następująca po nie-REM (Non-rapid Eye Movement) faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych, całkowite rozluźnienie mięśni i wysoka aktywność mózgu. Fazie tej towarzyszą marzenia senne. Jej znaczenie dla zdrowia człowieka nadal jest szczegółowo badane, wiele danych wskazuje jednak jej istotną rolę dla jakości ogólnego samopoczucia, funkcjonowania umysłowego oraz zapamiętywania.
Bezsenność oraz zaburzenia fazy REM mogą prowadzić do stanów o charakterze psychotycznym (np. halucynacje) oraz stanów paranoidalnych i depresyjnych. Zaburzenia fazy REM towarzyszą także alkoholizmowi.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma bajaderka
Zupa porowa kcal

Wersja do druku