Każdy, kto decyduje się na posiadanie kota musi się przygotować na to, że otrzyma bardzo dużą ilość mruczącej miłości, ciepła i przywiązania. Nie można jednak zapominać, że posiadanie kota, podobnie jak i psa, wiąże się z bardzo dużą ilością obowiązków.
 Koty sÄ… wielkimi czyÅ›ciochami, nie zwalnia to jednak ich wÅ‚aÅ›cicieli z posiadania odpowiedniej wiedzy na temat tych czworonogów i pamiÄ™tania o kilku podstawowych zasadach higieny, jakie obowiÄ…zujÄ… we wspólnym domu kociaka i jego wÅ‚aÅ›ciciela.

Czyścioch na włościach
Koty sÄ… wielkimi czyÅ›ciochami i spÄ™dzajÄ… dÅ‚ugie godziny na wylizywaniu swojej sierÅ›ci. Ta pielÄ™gnacja, na którÄ… koty poÅ›wiÄ™cajÄ… ponad 1/3 swojego czasu, odgrywa bardzo dużą rolÄ™ w ich życiu. Szorstki jÄ™zyk Å›wietnie rozczesuje sierść, a Å›lina pozostawiona na futrze stanowi warstwÄ™ ochronnÄ… przed brudem oraz bakteriami. Do umycia miejsc, gdzie nie dociera jÄ™zyk, kot używa poÅ›linionej Å‚apki – w ten sposób myje np. swój pyszczek. Åšlina stanowi również warstwÄ™ termoizolacyjnÄ…, chroniÄ…c kota przed zimnem, a w lecie przed gorÄ…cem. Koty bowiem posiadajÄ… niewielka liczbÄ™ gruczołów potowych. Pokryte Å›linÄ… futerko paruje i chÅ‚odzi zwierzÄ™. Co ciekawe, dbajÄ…c o czystość swoich uszu, koty potrafiÄ… myć nawzajem swoje uszy. Tak wiÄ™c mycie, mycie i mycie. Ta czynność wypeÅ‚niać bÄ™dzie czas naszego pupila. Jako wÅ‚aÅ›ciciele musimy jednak pamiÄ™tać, że poprzez lizanie sierÅ›ci, duża liczba wÅ‚osów kota trafia do jego jelit i może prowadzić do niestrawnoÅ›ci. PamiÄ™tajmy wiÄ™c, aby podawać naszym kotkom specjalnÄ… karmÄ™, która rozpuszcza sierść i poprawia trawienie. Jest to szczególnie istotne w okresach linienia oraz w przypadku kotów z bujnÄ… sierÅ›ciÄ….
CzynnoÅ›ciÄ…, o której również musimy pamiÄ™tać i która jest nieodÅ‚Ä…cznym elementem higieny zarówno dla kota, jak i naszego mieszkania, jest szczotkowanie. WÅ‚osy naszego pupila zostajÄ… bowiem na grzebieniu lub szczotce, a nie na naszych meblach, czy dywanie. Regularne czesanie usuwa martwe wÅ‚osy i stanowi masaż dla skóry zwierzÄ™cia. CzÄ™stszego szczotkowania wymagajÄ… koty dÅ‚ugowÅ‚ose, jednak to wÅ‚osów krótkowÅ‚osych kotów trudniej pozbyć z mieszkania, gdyż maÅ‚e i sztywne Å‚atwiej „wkrÄ™cajÄ…” siÄ™ we wszelakie materiaÅ‚y. Do szczotki należy kota przyzwyczajać od najmÅ‚odszego, zwracajÄ…c szczególnÄ… uwagÄ™ na miejsca, które siÄ™ najbardziej kudÅ‚acÄ… – pachy, pachwiny oraz rejony za uszami.

W zdrowym kocie, zdrowe życie (a nawet 9 żyć).

JednÄ… z najistotniejszych kwestii dla zdrowia naszego pupila jest odpowiednia dieta. Dużym dylematem, przed jakim stajÄ… wÅ‚aÅ›ciciele kotów jest kwestia karmienia kotów jedzeniem domowym czy karmami za zwierzÄ…t. Tutaj odpowiedź jest prosta – jako, że kot jest zwierzÄ™ciem zdecydowanie miÄ™sożernym nie może być karmiony resztkami z naszego stoÅ‚u, czy nawet wÄ™dlinami, które sÄ… peÅ‚ne soli, przypraw oraz warzyw. Taka dieta zdecydowanie nie przysÅ‚uży siÄ™ jego zdrowiu. Dla kotów przeznaczone sÄ… dwa rodzaje karm – sucha i mokra. Co do wyższoÅ›ci jednej nad drugÄ… trwajÄ… ciÄ…gÅ‚e spory, a zgodni w tej kwestii nie sÄ… nawet weterynarze. DecydujÄ…c siÄ™ na którykolwiek rodzaj karmy należy zwrócić uwagÄ™ na jej jakość. Nie wszystkie bowiem karmy dla kotów sÄ… dobrym źródÅ‚em biaÅ‚ka zwierzÄ™cego. KupujÄ…c produkty dla naszych pupili, kierujmy siÄ™ zasadÄ… jakoÅ›ci – czytajmy uważnie etykiety karm i upewniajmy siÄ™, jaki majÄ… skÅ‚ad. Może siÄ™ bowiem okazać, że w kupionym przez nas produkcie bÄ™dzie bardzo maÅ‚o miÄ™sa, a dużo wypeÅ‚niaczy i substancji chemicznych. A taka dieta może okazać siÄ™ dla zwierzÄ™cia bardzo szkodliwa, a w dÅ‚ugiej perspektywie skutkować czÄ™stszymi wizytami u weterynarza.
KolejnÄ… kwestiÄ…, której nie można pominąć, jest kwestia szczepieÅ„ kotów. Niestety dalej pokutuje przeÅ›wiadczenie, że kotów niewychodzÄ…cych nie należy szczepić – mówi Waldemar WilkoÅ‚aski, weterynarz. – Jest to nieprawda. Nawet koty niewychodzÄ…ce narażone sÄ… na takie choroby, jak koci katar, czy koci tyfus. Wynika to z faktu, że zarazki tych chorób mogÄ… być przyniesione do domu przez czÅ‚owieka – na jego butach, czy ubraniu – dodaje. W przypadku kotów niewychodzÄ…cych na tych dwóch szczepieniach można poprzestać. JeÅ›li nasz pupil wychodzi na zewnÄ…trz – ustalmy z weterynarzem peÅ‚ny harmonogram szczepieÅ„ i wykonujmy je zgodnie z ustalonym harmonogramem. PamiÄ™tajmy też o regularnym odrobaczaniu, a po tym zabiegu oczyśćmy dokÅ‚adnie kociÄ… kuwetÄ™.

Kocia toaleta
Zanim kot pojawi siÄ™ w naszym mieszkaniu, musimy siÄ™ zaopatrzyć w kuwetÄ™ oraz odpowiedni żwirek. KociÄ… toaletÄ™ trzeba postawić w miejscu oddalonym od szlaków komunikacyjnych w mieszkaniu, w odosobnieniu. Zapewni to kotom poczucie intymnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa. Najlepszym miejscem bÄ™dzie Å‚azienka albo przedpokój – nigdy kuchnia, ze wzglÄ™du na bliskość pożywienia. Należy także zadbać o odpowiedniÄ… podÅ›ciółkÄ™. – Wybór odpowiedniego żwirku jest bardzo ważny – mówi Anna Józefowicz, współtwórczyni marki Bazyl. – Podobnie jak w przypadku karm dla kotów, najważniejszym kryterium jest zdrowie i bezpieczeÅ„stwo – zauważa.
Warto zatem sprawdzić skład żwirku i jego właściwości. Niektóre z dostępnych na rynku żwirków są atestowane przez akredytowane instytucje, co gwarantuje, że są naturalne, nie uczulają i nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.
Kocie odchody należy usuwać codziennie, a żwirek wymieniać co dwa-trzy dni. Używajmy do tego rÄ™kawiczek oraz specjalnej Å‚opatki. I pamiÄ™tajmy, aby nie wyrzucać kocich odchodów bezpoÅ›rednio do kosza na Å›mieci – używajmy zawsze woreczków. W przypadku posiadania wiÄ™kszej liczby kotów, zapewnijmy każdemu z nich oddzielnÄ… kuwetÄ™ – unikniemy potencjalnych kłótni i kocich sporów.
Zaopatrzeni w potrzebnÄ… wiedzÄ™ i przygotowani zarówno na kocie przytulania, wybryki, jak i obowiÄ…zki zwiÄ…zane z posiadaniem zwierzÄ™cia, jesteÅ›my gotowi na jego obecność. Teraz to tylko kwestia czasu, kiedy to kot przejmie wÅ‚adzÄ™ nad naszymi domami i sercami.   



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku