Nowotwory, cukrzyca, choroby serca – czym jest bolÄ…cy zÄ…b czy ukruszona plomba w konfrontacji z tymi „naprawdÄ™” poważnymi dolegliwoÅ›ciami? Bagatelizujemy stan naszych zÄ™bów, uważajÄ…c że to problem przede wszystkim estetyczny. To bÅ‚Ä…d! Zobaczcie, do czego może doprowadzić zaniedbanie jamy ustnej.

Stomatologia to dziÅ› nie tylko bezbolesne borowanie, estetyczne implanty czy szansa na zdrowy uÅ›miech do późnej staroÅ›ci. To jedna z najszybciej rozwijajÄ…cych siÄ™ gaÅ‚Ä™zi medycyny. Stomatologia XXI wieku umożliwia zabiegi, które jeszcze kilka lat temu byÅ‚y nie do pomyÅ›lenia. DziÄ™ki temu wyraźnie podnosi jakość i komfort życia, szczególnie w wieku podeszÅ‚ym. Ale stomatologia to coÅ› znacznie wiÄ™cej. Okazuje siÄ™, że dobry dentysta nie tylko wyeliminuje próchnicÄ™, wybieli zÄ™by, czy wyleczy je kanaÅ‚owo. Stomatologia ma podstawy do orzekania o stanie caÅ‚ego organizmu. Posiada także metody, które pozwalajÄ… na wytÅ‚umaczenie i wyleczenie dolegliwoÅ›ci takich jak bóle gÅ‚owy, uszkodzenia stawów, choroby zatok, choroby serca i ukÅ‚adu krążenia, choroby nerek, przedwczesne porody, choroby siatkówki oka. Ten repertuar schorzeÅ„ wynikajÄ…cych ze stanu jamy ustnej ma jedno imiÄ™ - choroba odogniskowa. Może powodować ona dolegliwoÅ›ci, które  intuicyjnie czy „na zdrowy rozum” trudno nam powiÄ…zać w jakikolwiek sposób ze stomatologiÄ…. Bo czÄ™ste bóle gÅ‚owy skojarzymy z migrenÄ…, trÄ…dzik wytÅ‚umaczymy burzÄ… hormonów, choroby siatkówki podeszÅ‚ym wiekiem lub uwarunkowaniami genetycznymi, anemiÄ™ zaÅ› - zÅ‚Ä… dietÄ…. - Problem w tym, że rzadko patrzymy na organizm holistycznie. Nie zdajemy sobie sprawy, że to zespół narzÄ…dów Å›ciÅ›le ze sobÄ… powiÄ…zanych. Stan zÄ™bów wpÅ‚ywa nawet na pozornie oddalone organy, takie jak serce, wÄ…troba, nerki. Musimy pamiÄ™tać, że w medycynie żaden organ nie jest autonomiczny - komentuje lek. stom. Agnieszka Szygenda. I nie jest to gÅ‚os odosobniony. W literaturze naukowej od dawna dostrzega siÄ™ konsekwencje ogólnoustrojowe wynikajÄ…ce z zaniedbania jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest, aby uÅ›wiadomić sobie istnienie tego problemu i znać jego potencjalne skutki.

Cisi zabójcy
Choroba odogniskowa to taki stan organizmu, w którym wystÄ™pujÄ… zaburzenia czynnoÅ›ci narzÄ…du (nazywa siÄ™ je ogniskiem wtórnym), spowodowane stanem zapalnym innego, odlegÅ‚ego narzÄ…du (ognisko pierwotne). Wbrew pozorom, do powstania ogniska zapalnego, z którego bakterie rozprzestrzeniajÄ… siÄ™ i atakujÄ… caÅ‚y organizm, naprawdÄ™ niewiele trzeba. Wystarczy źle wypeÅ‚niony kanaÅ‚, nieszczelna plomba, źle usuniÄ™te resztki korzenia, zmiany ropne w przyzÄ™biu, torbiele. Czyli coÅ›, czego doÅ›wiadczyÅ‚ niemal każdy z nas. Ogniska zapalne, powstajÄ…ce w jamie ustnej, "rozsiewajÄ…" bakterie, przyczyniajÄ…c siÄ™ do wielu groźnych chorób. Stany zapalne nerek, choroba wieÅ„cowa, choroby serca, cukrzyca, problemy z zajÅ›ciem w ciążę, poronienia, zawaÅ‚, sÅ‚absza odporność. Przyczyn tych dolegliwoÅ›ci czÄ™sto należy szukać wraz ze stomatologiem. W opinii potocznej może budzi to niedowierzanie. Jak choroby jamy ustnej mogÄ… doprowadzić do zawaÅ‚u? JesteÅ›my skorzy do uznania tej informacji za prowokacjÄ™ lub przesadÄ™. Takie myÅ›lenie jest najwiÄ™kszÄ… przeszkodÄ… w postawieniu szybkiej, celnej diagnozy. StaÅ‚o siÄ™ to powodem, dla którego kampania edukacyjna dotyczÄ…ca diagnostyki choroby odogniskowej, jakÄ… kolejny raz przeprowadza dr A. Szygenda z Poznania, odbywa siÄ™ pod hasÅ‚em „Cisi zabójcy”. Dlaczego „cisi”? – Ponieważ choroba odogniskowa przebiega czÄ™sto bezobjawowo. Dostrzegamy jedynie jej skutki, np. mamy problemy z trÄ…dzikiem, cierpimy na koÅ‚atanie serca czy nie możemy zajść w ciążę. Po pomoc udajemy siÄ™ do dermatologa, kardiologa, ginekologa. Bardzo sÅ‚usznie, powinniÅ›my siÄ™ jednak liczyć ze skierowaniem do dentysty. Stomatolodzy powinni współpracować z lekarzami specjalnoÅ›ci ogólnych w leczeniu choroby odogniskowej – mówi A. Szygenda. DentyÅ›ci sÄ… odpowiedzialni za prawidÅ‚owÄ… diagnozÄ™, znalezienie lub wykluczenie przyczyny powstania ogniska pierwotnego w jamie ustnej oraz za leczenie. Leczenie to nie polega już, jak jeszcze kilka lat temu, na rozwiÄ…zywaniu problemu poprzez usuniÄ™cie „winnego”, czy choćby „podejrzanego” zÄ™ba. DziÄ™ki zaawansowanym technologiom, z jakich korzysta współczesna stomatologia, możemy wyleczyć zÄ…b i cieszyć siÄ™ nim jeszcze dÅ‚ugo. Dlatego tak ważne staje siÄ™ Å‚Ä…czenie pewnych faktów i dolegliwoÅ›ci, zarówno przez przeprowadzajÄ…cego wywiad lekarza, jak i samego pacjenta. Podczas gdy dolega nam bezsenność lub stany podgorÄ…czkowe, czÄ™sto Å›rodki doraźne, takie jak leki przeciwzapalne czy nasenne, nie pomagajÄ…. Konieczne jest usuniÄ™cie pierwotnego ogniska zapalnego. Dopiero wyleczenie problemu u jego źródeÅ‚ przynosi ulgÄ™ dla caÅ‚ego organizmu.

Nie lekceważ ukrytego wroga
Problemy z diagnozÄ… choroby odogniskowej majÄ… kilka przyczyn. Podstawowym bÅ‚Ä™dem jest bagatelizowanie problemu i myÅ›lenie, że to przecież „tylko” zÄ™by. Diagnoza choroby odogniskowej wymaga interdyscyplinarnej współpracy, wymiany doÅ›wiadczeÅ„, dialogu. Bardzo ważna staje siÄ™, jak w każdej dziedzinie medycyny,  profilaktyka. Wciąż pokutujÄ…ca opinia, że leczenie zÄ™bów jest kwestiÄ… marginalnÄ… i estetycznÄ…, jest zgubna. ZÄ™by, choć niepozorne, mogÄ… prowadzić do poważnych i przewlekÅ‚ych schorzeÅ„, powinny wiÄ™c być pod staÅ‚Ä… kontrolÄ… stomatologa. WedÅ‚ug danych, aż co drugi Polak pojawia siÄ™ u dentysty dopiero z silnym bólem. W ten sposób szkodzimy nie tylko estetyce jamy ustnej, ale narażamy caÅ‚y organizm. Warto mieć na uwadze, że wizyta kontrolna może zapobiec poważnym konsekwencjom zwiÄ…zanym z chorobami jamy ustnej.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma wątróbka z cebulą

Wersja do druku